Ortak yolculuğu ucuza getiren BlaBlaCar Türkiye’de 0

bla2
Hem daha az kaynak sarfı hem de maliyetten tasarruf sağlayan paylaşım ekonomisinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, AirBnb ve Couch Surfing gibi uygulamalar da bir hayli popüler hale geldi. Kişilerin evini paylaşmasına imkan veren bu uygulamalara ek olarak, evden sonraki en büyük ikinci masraf kapısı olan otomobillerin paylaşımını sağlayan uygulamalar da giderek yaygınlaşıyor. Popüler otomobil paylaşım uygulaması BlaBlaCar’ın bugün itibarıyla Türkiye’ye giriş yapmasıyla birlikte, uzun mesafeleri çok daha uygun maliyetlerle katedebileceğiz.

bla1
Android ve iOS platformlarına sunulan mobil uygulama ile kullanılan BlaBlaCar, kişi başı ulaşım maliyetlerini İstanbul-Ankara 35 TL, İstanbul-Eskişehir 25 TL, İstanbul-Çeşme 52 TL, Ankara-Adana 38 TL, Samsun-Trabzon 26 TL olacak şekilde azaltacağını iddia ediyor. Facebook profiliyle kayıt gerektiren uygulamada gidilecek yönde yolcu arayan otomobil ve yolcuları görüp kişilerin profillerini incelemek, bu profillerdeki yorum ve puanlama üzerinden kişinin güvenilirliği hakkında bilgi edinmek mümkün. Yolcuların ne kadar ücret ödeyeceğini ise sistem hesaplıyor, böylece kötü niyetli kullanımın önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Log Dergisi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe