Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Birliği, 25 Eylül 2014 itibariyle Türkiye´de Schengen Vizesi başvurusunda bulunan herkesten Vize Bilgi Sistemi (VIS) için biyometrik verilerin alınmasını kararlaştırdı. Dünyanın bir çok yerindeki Avrupa ülkelerinin vize bölümlerinde 2011`den beri başarılı bir şekilde yürütülen sistem, dünya çapında Schengen vize başvuruları ile ilgili bilgilerin toplandığı bir veri bankasıdır ve amacı, vizenin doğru olup olmadığının daha iyi incelenebilmesini ve suistimalin önlenebilmesini sağlamaktır. Başvuru sahipleri açısından başlıca yenilik, vize başvurusunda parmak izinin verilmesi olacaktır. Her 5 yılda bir yeniden parmak izi alınması gerekecektir.

12355001-france-schengen-visa

Almanya´nın Türkiye´deki Vize Bölümleri ile hizmet sağlayıcı firma iDATA uygulamayı mümkün olduğunca kolay kılmak için gayret göstermektedirler. Bu doğrultuda özel bir VIP hizmeti de sunulacak olup, seyahat acenteleri vasıtasıyla başvuruda bulunma imkanı da sürdürülecektir. Ayrıca Ağustos 2014´ten beri Trabzon´da da bir vize başvuru merkezi faaliyettedir.

Almanya`nın Türkiye`deki Vize Bölümlerinin ve iDATA`nın web sayfalarında biyometri ve vize ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını da bulabilirsiniz.

http://www.ankara.diplo.de

http://www.istanbul.diplo.de

http://www.izmir.diplo.de

http://www.idata.com.tr

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz