Oteliniz için Güçlü Bir Seo Stratejisi Oluşturmanın Yolları 1

Güçlü bir arama stratejisi, doğrudan rezervasyonları web sitenize yönlendirmek için önem taşıyor. Online deneyimlerin ezici çoğunluğu bir arama motoruyla başlar, dolayısıyla kötü bir arama stratejisinin (veya daha kötüsü, bir arama stratejisinin bulunmayışının) işletmeniz için yarattığı risk büyük olacaktır.

Eğer bir Arama Motoru Yönetimi (Search Engine Management, SEM) stratejiniz bulunmuyorsa, arama sonuçlarının ilk üç veya dört sırası, sizin doğrudan erişilen web siteniz yerine üçüncü partilerin web siteleri olacaktır. Güçlü bir SEM stratejisi, arama sonuçları sayfasının üst sıralarına sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bu da rezervasyonları doğrudan kendi web sitenize çekmenize yardımcı olacaktır.

İşte rekabetçi, çevik ve sonuç veren bir arama stratejisi oluşturmak için öne çıkan ipuçları:

  • Markanızı koruyun. Bir otel olarak, muhtemelen, insanları, doğrudan sizin siteniz üzerinden rezervasyon yaptırmak yerine kendi web sitelerinden işlem yapmaya ikna etmek için markanızın adına yatırım yapan üçüncü kişiler ile rekabet içindesiniz. Kendi markanıza yatırım yapmanız, onu korumanıza yardımcı olacaktır ve yatırımınızın getirisini, müşterilerinizle kurduğunuz doğrudan bağlantıda göreceksiniz.
  • Sadece Google’a odaklanmayın. Evet, Google arama pazarında aslan payını elinde tutuyor. Ancak bu durum, tüm çabanızı buraya yöneltmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aslına bakılırsa, geçtiğimiz Nisan ayında, Bing’in arama pazarındaki payı %22 seviyelerine geldi. En geniş kapsama alanına sahip olmak için her ikisini de kullanın.
  • Zaman içinde ilerlemenizi takip edin. Kampanyalarınızın hedeflerini ve SEM stratejinizi düzeltmenin bu hedefleri zaman içerisinde nasıl etkileyeceğini kararlaştırın. Bu noktadan hareketle, hangi anahtar sözcüklerin işe yaradığını ve hangilerinin sadece pahalı olmakla kaldığını tespit edebilirsiniz. Test edin ve iyileştirin, test edin ve iyileştirin.
  • Doğru uzman desteğini alın. SEM her gün değişiyor ve dönüşüyor. SEM’den alabileceğinizin en fazlasını almanızı sağlamak için deneyime ve algoritma değişimleriyle yeni arama politikaları gibi unsurları yönetme becerisine sahip bir kişiye ihtiyaç duyacaksınız. Bu yarı zamanlı bir çaba değil. SEM’e her gün ayıracak zamanı olan bir kişiye ihtiyacınız olacak.
  • Reklam kopyanızı dikkate alın. Arama sonuçları metninizde, piyasada bulunan gezginleri tıklamaya ikna etmek için ne söylüyorsunuz? İşletmenizin en iyi özelliklerini veya potansiyel müşterilerinizi, rezervasyon yapmak için sitenizi ziyaret etmeleri yönünde ikna edecek teklifleri vurgulamayı düşünün.
  • Mobil platformları es geçmeyin. SEM trafiğinin neredeyse yarısı, mobil platformlardan gelebilir. Hal böyle iken, mobil platformlara özel bir reklam kopyasına ve yatırım stratejilerine sahip olmak en iyi uygulama olacaktır.
  • SEO çabalarınızı geri planda bırakmayın. İyi kalitede bir web sitesi ve içeriği, başarılı olmanız konusunda yardımcı olacaktır.

İster küçük, ister büyük ölçekli olsun, tüm işletmeler sağlam bir arama stratejisinden faydalar elde edebilir.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

  1. Bir SEO danışmanı olarak yazıya dahil edilmesini gerektiğini düşündüğüm bir diğer konuda Google’ın son dönemlerde bir hayli önemsediği sayfa açılış hızı konusudur. Otel sitelerinde de tıpkı diğer sektörlere hizmet eden internet sitelerinde olduğu gibi Google Page Speed, GtMetrix vb. araçlar üzerinden web sitelerinin hız testini yapılması varsa sıkıntılı bir durum bunlar üzerine eğilim gösterilmesi gereklidir. Üstelik hız ile ilgili düzenlemeler yapılırken sadece sitenin anasayfa hız değerleri değil aynı zamanda alt sayfalarında hız değerleri analiz incelenmelidir. Bunun için Google ‘da site hızı analizi yapabilmek de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe