Otelcilerin, Direkt Rezervasyonda Online Seyahat Acenteleriyle Yarışabilmesi İçin Beş Yol 0

Otel araştırma ve direkt rezervasyon yapma alışkanlıklarıyla beraber yolcular daha da teknoloji düşkünü hale geldi ve otelciler dağıtım konusundaki gelişmelere dikkat etmeliler.

Rezervasyon konusunda online seyahat acenteleri ile yarıştıkları için, değişmekte olan yolcu davranışlarını anlamak otelciler için çok elzem.

“Havayolları, oteller ve online seyahat acenteleri web’de nasıl yarışacaklar?” isimli bir webinar’da Phocuswright araştırma analisti Brandie Wright rezervasyon verilerine dayanarak otelcilerin yolcu davranışlarından neler bekleyebileceğini paylaştı. İşte beş işe yarar bilgi;

  • Bağlılık Bir Kez Daha Kazanıyor

Wright, bağlılığın konukların rezervasyon alışkanlıklarında büyük rol oynadığını ve bağlılık programlarının güçlü bir katılım gördüğünü söylüyor.

Otel kesimi için Wright, “Tedarikçi sitelerden yapılan 10 rezervasyondan 8’inin sadık üyelerden geldiğini” söyledi.

Phocuswright’ın en son tüketici seyahat raporu, “Amerikalı gezginlerin %52’sinin sık uçan yolcu programına ait olduklarını ve %46’sının otel sadakat programı üyesi olduğunu” not ediyor.

Wright’ın söylediğine göre, bu rakamın geçtiğimiz yıl boyunca Hilton ve Marriott International gibi otel şirketlerinin bağlılık programlarına verdiği önemle artmış olması da mümkün.

  • Doğrudan Rezervasyon Kampanyalarının Gayreti

Otel şirketleri 2016 doğrudan rezervasyon ve bağlılık pazarlaması için çok fazla çaba ve para harcadı ve Wright’ın söylediğine göre bu durum fark yaratmış gibi gözüküyor. Hem Hilton hem Marriott 2016’ının ilk yarısında doğrudan rezervasyon pazarlama kampanyalarını sunmuştu.

Webinar’da ADARA’nın veri ve analiz başkanı Scott Garner “Gördüğümüz şeylerden biri, oteller için doğrudan rezervasyon kampanyaları bazı ek hisselerin doğrudan kanallara yönlendirilmesine yardımcı olmuş gibi duruyor” dedi. “Bununla birlikte, tartışılan en büyük sorunun ‘maliyeti ne?’ olduğunu düşünüyorum.”

Endüstrinin, doğrudan rezervasyonları yönlendirmek için indirim sunan mülklerden biraz gerileme yaşaması ihtimalini belirtti.

  • Son Dakika Mobil Rezervasyonları

Mobil üzerinden yapılan 5 rezervasyondan 3’ü check-in’den 24 saat önce gerçekleştiriliyor, diyor Wright. Şimdilik, online seyahat acenteleri bundan otelcilere göre daha fazla faydalanıyormuş gibi gözüküyor.

Wright, “Bu çok büyük bir pay ve online seyahat acenteleri bu son-dakika taleplerinden gerçekten faydalanıyorlar ve son dakika fırsatları gittikçe daha yaygın hale geliyor” diyor ve son dakika rezervasyonlarının bulunabilirliğinin gittikçe arttığını da ekliyor. Mobil seçenekler üzerinden “konaklama planlarını son dakikada ayarlayabileceklerini bilmelerinin rahatlığıyla, gezginler rezervasyonlarını ertelemeye de cesaretlendiriliyor” diye belirtiyor.

  • Mobil Aygıtlara ADR Korelasyonu

Apple iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki oranlar karşılaştırıldığında, Phocuswright günlük ortalama oranın iPhone kullanıcıları arasında daha yüksek olduğunu buldu – ortalama yaklaşık $270 dolar ki bu, otelcilerin Android kullanıcılarından aldıklarından yaklaşık $100 dolar daha fazla.

Wright, bu farkın Apple ürünlerinin diğer seçeneklere göre daha pahalı olmasıyla bağlantılı olduğu yorumunda bulundu. Bu daha yüksek fiyat noktası, bu ürünleri kullanan daha varlıklı yolcularla ilişkilendirilebilir. Wright, Apple kullanıcılarının seyahat rezervasyonu yapma eğiliminin yanı sıra, rezervasyon sıklığının da yüksek olduğunu belirtti.

“Ek olarak, muhtemelen daha yüksek bir bilet kalemi için ödeme yapacaklardır, yani bu da daha yüksek uçak biletleri ve daha pahalı otel odaları anlamına geliyor” diye sözlerine ekledi.

  • İş ve Boş Zaman Dağılımı

Garner 2016 verilerine göre, dinlence seyahati için doğrudan rezervasyon yapan yolcuların  % 47’sine oranla, iş seyahati yapanların %53’ünün doğrudan rezervasyon yaptığını söyledi. Buna rağmen, online seyahat acentelerinde iste tam tersi bir durum mevcut. İş seyahati yapanlardan (%47) ziyade dinlence seyahati yapanlar (% 53) online seyahat acenteleri üzerinden daha çok rezervasyon yapıyor.

“İş seyahati yapanlar daza az araştırma yapma eğilimine sahip. Onlar ne istediklerini sıklıkla daha çok biliyorlar ve fiyatlar konusunda daha az hassaslar. Birçok durumda, rezervasyon sürecine daha verimli bir şekilde gelebiliyorlar”.

Kapak Görseli: Bookingbar.id

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe