Otel Pazarlamada Aşırı Faydalı 18 Araç

Bağımsız bir otelci olarak, sabit bir geliriniz olması için otelinizi pazarlamak zorundasınız. Eğer büyük bir zincirin parçası değilseniz ve büyük bir mülkiyetiniz yoksa pazarlama stratejilerine verdiğiniz zaman ve önem cebinizi boşaltabilir. Özellikle direkt bir rezervasyon sürücüsüne bağlıysanız meydan iyiden iyiye korkutucu olabilir.

İnternetin, teknolojinin ve pazarlamanın bu kadar hızlı gelişmesi sayesinde artık sizin de kendi emrinizde birçok direk rezervasyon taktiği ve stratejisi var. Peki ama bu stratejileri nasıl gerçekleştireceksiniz ve gerekli zamanı ve parayı nasıl bulacaksınız.

Bugünün içeriği size otel pazarlamasını kolaylaştırmayı sunuyor. 5 ana konu üzerinde yoğunlaşacağız.

  1. Muhteşem konuk profili oluşturmak
  2. Araştırma ve bir otel bloğu için içerik fikri üretmek
  3. İçerik fikirlerini düzenlemek
  4. Daha iyi bir görsel içerik
  5. Veri analizi

Bu araçlar size otel pazarlama konunda hızlı, kolay ve daha iyi yöntemler sunacaktır.

Haydi başlayalım!

Muhteşem konuk profili oluşturmak

Konuklarınızın profili otel pazarlama konusunda elinizdeki en güçlü kartlarda biridir. Elinizde detaylı bir ideal konuk profili varsa, pazarlama kampanyanızı oluşturmaya odaklanmak daha kolaydır. İdeal konuk profili çalışanlarını eğitmeden, web sitenizi dizayn etmeye kadar size yardımcı olabilir.

İşte bu konuda size yardımcı olacak 3 araç:

GoSquared

İzleme, raporlama ve web trafiğini anlamak için gerçek zamanlı analiz aracı. GoSquared web sitenizde artık krize dönüşen verileri, konuklarını anlamanızı sağlayan faydalı bir araca dönüştürüyor

Woopra

Woopra kullanıcı verilerini senkronize edip, onların aktivitelerini takip ederek kapsamlı bir profil oluşturmanızı sağlıyor. Belirli grupların sitenizde nasıl interaktif olduğu neler yaptığını belirlemek için kullanışlı bir araç.

Typeform

Basit ve kullanışlı tasarımıyla, aşırı basit kullanım kolaylığıyla ve çoklu seçenek sunumlarıyla Typeform muhteşem bir anket aracı. Ücretsiz birçok özelliğe sahip olduğu için istemediğiniz sürece pro versiyona geçmenize gerek yok. Anketler, formlar ve eğlenceli sorular oluşturabilir hatta çalışanlarınız hakkında bu yolla geri dönüş alabilirsiniz.

İçerik fikri araştırmak ve üretmek için araçlar

Otel web sitenizdeki içerik önemli arz eden şeylerden biridir. Web site içeriğiniz konuk çekmek için en önemli şanslarınızdan biridir. Eğer otelinizin bir blog veya haber bölümü(içeriği başka sitelerden de alıntılanmış olabilir) var ise, bu sizin için arama motorları optimizasyonu konusunda çok faydalı olacaktır.

Ancak, ortaya bir fikirle gelmek ya da konuklarınızın ne okumak isteyeceğini tahmin etmek zor olabilir. Gelin öyleyse tahmin etmeyin!

İşte size muhteşem başlıklar ve doğru anahtar kelimeleri verecek 5 araç.

Buzzsumo

Buzzsumo içerik fikri üretmek için kullanımı oldukça basit bir araç. Üretmek istediğiniz içerikle ilgili anahtar kelimeyi giriyorsunuz, o size Facebook, Twitter, LinkedIn vb. sosyal paylaşım sitelerinden en popüler paylaşımları listeliyor.

Buzzsumo aynı zamanda içerikleri tarihine ve türüne göre filtrelemenize olanak sağlıyor. İçerik türleri ise şu şekilde:

  • Bilgi grafikleri
  • Konuk gönderileri ve paylaşımları
  • Makaleler
  • Röportajlar
  • Hediye ve eşantiyonlar

Keywordtool.io

Keywordtoll.io, Google Keyword Planner’ın önemli alternatiflerinden bir tanesi. Keywordtool.io tek bir aramada,  Google, Bing ve Youtube’dan  750nin üzerinde anahtar kelime tavsiyesiyle karşınıza geliyor. İlk 20 anahtar kelimeyi ücretsiz kullanabiliyorsunuz ki genelde bu sayı yeterli de oluyor. Bu şekilde oteliniz için popüler, pek fazla da rekabetçi olamayan en iyi anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Hatta kullanışlı bir kopyala-yapıştır butonu sayesinde listenin tamamını elektronik tablo veya Word dosyası şeklinde alabilirsiniz.

Soolve

Soolve, anahtar kelime araştırmalarınızda, Google Otomatik Tamamlama ya kullanışlı bir alternatiftir. Google Otomatik Tamamlamanın aksine, Soolve size analiz ve inceleme için daha fazla veri sunar. Aynı zamanda size farklı site ve platformlardan faydalanarak daha geniş bir uzun kuyruk anahtar kelime dizini verir.

BottleNose

Boottle Nose gerçek zamanlı veri analizine izin veren bir yardımcı.

Yani böylece otelinizle bağlantılı, yükselişte olan trendleri ve hatta rakipleri başınıza dert olmadan fark edebilirsiniz. BottleNose bazı organizasyonlar tarafından ulusal güvenlik amacıyla bile kullanılmaktadır.

Eğer sıcak gelişmeler ve sosyal medya her zaman elinizin altında olsun istiyorsanız Bottlenose tam size göre.

Quora

İyi içerik, bir yarayı kaşır ya da bir problemi çözer.

Ücretsiz bir soru cevap sitesi olan Quora bu yaraları ve ya problemi bulmanıza yardımcı oluyor.

Quora’yı muhteşem yapan özelliği oylama sistemidir. İnsanların sorulara cevap verdiği ve en faydalı bulduğu cevapları oyladığı, araştırmalar için çok kullanışlı bir soru cevap sitesi Quora. ‘’ İnsanların otel odaları hakkında bilmedikleri nelerdir? ‘’ şeklinde popüler sorular var sitede.

Eğer otel sahibiyseniz soruları cevaplama ve direk olarak otelinizin tanıtımını yapma şansınız var. Aynı zamanda isterseniz bu sorularla alakalı makale oluşturabilir ya da soruların web sitenize rehberlik etmesini sağlayabilirsiniz.

Quora sayesinde bir şekilde müşterilerin popüler sorulara vermiş oldukları cevapları biliyor olacaksınız. Bu verilerin doğru kullanılması halinde otelinizde konukların sayısının fazlasıyla artacağı kesin.

İçerik fikirlerini organize etmek için araçlar

Evet, artık içerik fikirlerinizin olduğu bir liste var elinizde fakat biraz bunalmış olmalısınız. Nereden başlayacaksınız? Öncelik sıranız ne olmalı? İşte şimdiki 5 araç işlerinizi yoluna koymada ve organizasyonda size yardımcı olacak.

Trello

Trello’nun güçlü tasarımı ve arayüzü notlarınızı, fikirlerinizi ve medyanızı kolaylıkla organize etmenizi sağlıyor. Ayrıca otelin genel müdürü ve takımın geri kalanının işbirliği açısından çok değerli. Makale fikirlerinizi bir kart yardımıyla kolayca onaylayabilir, kartlarla ilgili yorumlarda bulunabilir ve ayrıca son başvuru tarihlerinizi ve hatırlatıcılarınızı hızlıca ayarlayabilirsiniz.

Evernote

Evernote gerçekten muhteşem.

Genel olarak sağlam bir organizasyon aracı olup, daha iyi içerik oluşturmak için kullanılabilir. Evernote’nin üstünlüğünden dolayı göze çarpmasına neden olan ise notlarınızı ihtiyacınıza göre düzenlemesi ve ilham veren araştırmalarınızı ve içeriklerini sonrası için saklaması.

Pocket

Pocket video, makale, görsel ve grafiklerinizi hızlıca kaydedip, gelecek için cebinizde bulunmasına olanak sağlıyor. Blog makaleniz için bir istatistik arıyorsanız ya da sadece ortaklarınıza gösterecek bir referansa ihtiyacınız var ise; Pocket, ilham veren fikirlerinizi biriktirmek için sizi bekliyor.

Wunderlist

Wunderlist basit ama güçlü listeler hazırlamanıza olanak veren bir uygulama. İçerik fikirlerinizi depolamak ve içerik stratejilerinizi paylaşmak ya da belirli bir içerik ile aktiviteyi bağdaştıran hatırlatıcılar kurmak Wunderlist’in görevi.

Mindnode

Mindnode fikirlerinizle görsel olarak beyin fırtınası yapmanıza olanak veriyor. Daha karmaşık konu başlıklarını size sunması ve fikir üretiminde size sezgisel yoldan yaklaşması ise harika.

Daha iyi bir görsel içerik için araçlar

Harika yazarsınız, ama ne görsel yeteneğiniz var ne de tasarımcı ya da fotoğrafçı kiralamak için vaktiniz. Endişelenmeyin! Günümüz dünyasında temel tasarım işleri birçok insan hatta bilgisayarlar tarafından kısa sürede yapılabiliyor.

İşte size başlangıç için iki muhteşem araç.

Canva

Canva ilgi çekici görselleri inanılmaz kısa sürede yaratıyor. Basit sürükle-bırak sistemiyle içeriğinizi tamamlayacak görselleri hızlıca ortaya çıkarmanızı sağlıyor. Aynı zamanda birçok düzenleyici, görsel, simge ve şablon ücretsiz olarak sizi bekliyor.

Awesome Screenshot

Awasome Screenshot hızlıca tarayıcınızın-veya bir kısmının- ekran görüntüsünü alıp, üzerine metin, oklar ve kutular ekleyebilmenizi sağlayan bir Google Chrome uzantısı. Aynı zamanda hassas bilgilerinizi gizlemeni sağlıyor.

Analiz Araçları

Son olarak, içeriğiniz yayınlandıktan, web siteniz aktif olduktan ve pazarlama kampanyanızla yola çıktıktan sonra tüm bu verilerin ne anlama geldiğini çözmek için bazı analitik araçlara ihtiyaç duyacaksınız.

Google Analytics, ücretsiz başlangıç için çok iyi, ama eğer biraz daha işin derinlerine dalmak isterseniz buradan buyurun. İşte size 3 yardımcı araç.

Lucky Orange

Lucky Orange ziyaretçi oturum kayıtlarını otomatik olarak kayıt altına alır. Otel web sitenizin gezine bilirliğini gözden geçirmek için idealdir. Misafirleriniz sitede bir yerde saplanıp kalıyorsa farkında olmak artık elinizde olacak.

Hotjar

Hotjar güzel bir hepsi içinde analitik ve geri bildirim aracı. Kullanıcı kayıtları, ısı haritaları, dönüşüm hunileri, analitik formları ve geri bildirimler anket şeklinde sizler için sunulmuş. Misafirleriniz için sitenizde veya e-mailleriniz üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Hem de pahalı değil. Temel kullanım ücretsiz ve ek kullanım için aylık 29€ ve fazlasıyla kullanışlı.

Inspectlet

Inspectlet’in ana fikri ‘’Google Analytics size ne olduğunu söyler, Inspectlet ise neden olduğunu.’’ Birçok açıdan Hotjar ile benzer bir şekilde size misafir kayıtlarını, ısı haritalarını, mobil kayıtları, izlemeleri ve diğer mantıksal çözümleme servisleriyle bütünleşme imkânı sunuyor.

Inspectlet web site etkinliklerinizin yanı sıra mobil uygulaması sayesinde web sitenizin aktivitelerini izleme teklifi de sunuyor.

Sonuç

Belirlenmiş bir kesimden daha fazla rezervasyon alabilmek için, doğru pazarlama araçlarını kullanmak son derece gereklidir. Otel pazarlamasında, hedeflenen şekilde ve verimli olarak üretkenliği önemli ölçüde artırmak, doğru araçları kullanarak mümkün olabilir. Sizin ve pazarlama ekibinizin artık daha fazla vakti olacak ve kampanyalarınız sitenize doğrudan misafirleri çekecektir.

Otelinizi ve seyahat acentalarınızı pazarlama konusunda Uzakrota Kurumsal‘dan danışmanlık alabilirsiniz.

Sizce hangi araçlardan da bahsedilmeli ve bu listeye eklenmeli? Aşağıya yorumlarınızı bekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!