Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Büyük veri terimi göz korkutan bir terim. Terimle kastedilen yörüngedeki uydulardan akarak yüzlerce katsayıyla ölçeklendirilen, dünyanın etrafındaki hava durumu tahminleri gibi büyük hacme sahip, yüksek hızlı veri.

İşte bu büyük bir veridir. Konaklama sektörü için ise böyle bir veri gerekli değil; fakat sektörün doğru veriye ihtiyacı var.

Bütçe yatırım getirisi ve kâr-zarar sonuçlarından sorumlu uzmanlar kendi verileriyle yeniden oluşturulabilir tablo ve grafiklerden daha fazlasını istiyorlar. Genel müdürler, gelir yöneticileri ve pazarlama direktörleri kendi paket yönetim sistemlerinin ya da Google mantıksal analiz raporlarının ötesinde bir istihbarat arayışı içerisindeler, karar verme süreçlerinin besleyecek yeni şeylere, daha rekabetçi yöntemlere aç durumdalar. Yani yeni veri arayışı içindeler.

Varolan büyük veri içersinde analiz felcinden kaçınmanın her zaman bir yolu vardır, son dakikada riske girerek eyleme veri yerleştirerek kazanılabilir. Aslında otelcilerin ihtiyacı olan büyük veriden işin iç yüzünü almalarını sağlayan küçük kavrayışlar elde etmek. Artan kavrayışlar kolayca işlenmeye elverişlidir ve tamamen büyük bir sonucu oluşturabilir.

Harekete geçmeye başlamadan önce, yeni verilerle birlikte bakış açınızı tazelemek önemlidir.

Yeni bir fikir elde etmek için yeni bir perspektife ihtiyacınız var, bu perspektifi kurgulamak için de en az 3 yöntem mevcut.

1. Yeni Veri kaynaklarından Yararlanan Anlayışlar

Otel endüstrisi için geleneksel küresel dağıtım kanallarının ya da iyi bilinen trendlerin çok ötesinde çok çeşitli istihbarat sağlayıcıları mevcut. Seyahat niyetlerinin, kişisel davranışların ve pazardaki mobil kullanımı gibi birkaç şeyin dahil olduğu yeni ve farklı veri kaynakları aramak, pazar ve tüketici analizinize yeni bir bakış açısı ekleyebilir. Bu yaklaşım en maceracı olanıdır ve büyük olasılıkla da en çok ödülü o getirecektir.

2. Yeni Veri Kaynakları ile Mevcut Verileri Birleştirmek

Hem büyük hem de küçük operasyonlar, veri analizleriyle birlikte daha sofistike bir hale geliyor. Geri planda kalan lehteki gelir ve pazarlama verileri şu anki veri kaynaklarıyla birlikte tamamlayıcı olabilir ve yeni veri ortaya çıkartılabilir bu sayede pazar ve hedef tüketici anlaşılabilir, en iyi veri setlerinin birleştirilmesi denge ve yön doğrulaması sağlayacaktır; fakat yorumlamak ve elde edilen sonuçlar üzerinden hareket etmek için kurum içi uzmanlık ta gerektirir.

3. Ortaklar ve Tedarikçiler Tarafından Yönetilen bir Veri Bankasına Erişmek

Konaklama operasyonlarının her seviyesindeki ortaklar ve tüketici destek birimleri, veri tabanlı kararların değerini görüyorlar. Bundan dolayı da bir değer olan yeni veri kaynaklarını çözümlerine ekleme gereği duyuyorlar. Eğer seyahat niyeti gelir yönetim sisteminizle birlikteyse ya da demografik kavrayışlarla birlikte bir medya satın alımı yapılacaksa o halde veri bu tür bir uygulamayı daha akıllıca bir hale getirecektir. Verinin kozunu kullanmaya başlamak için bu yaklaşım, otelciler için sıklıkla en basit yöntemdir. Veri bankası perspektifi taraflı olabilmesine rağmen, en az risk ve en yüksek destekleme biçimi olarak bir başlangıçtır

Veri kaynakları bir kez oluşturulduktan sonra, yeni veriyle birlikte başarıya ulaşmanın sırrı daha küçük kavrayışlara odaklanmaktır. Basit sorulara basit cevaplar almak ile başlayın. Daha sonra ise, adım adım artan ilerleme, en önemli işletme sorunlarında yaratıcı çözümler ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz