Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Google, trafikten bunalmış sürücülerin işe giderken araçlarını paylaşmaları ve ulaşım hizmetinin geleceği için yararlı bilgileri toplamak için ücretli araç paylaşımı hizmeti Waze’i California’da genişletmeyi düşünüyor.

Büyük ölçüde navigasyon ve trafik izleme uygulamasıyla bilinen Google’ın Waze hizmetince atılan bu adım, bir yıllık geçmişi olan bu hizmeti ilk kullanım alanı olan kuzey Kaliforniya ve İsrail’in ötesine taşıyor. Waze artık oldukça sıkışık otoyolların olduğu Los Angeles ve Güney Kaliforniya’nın diğer kısımlarını da içeren bir çevrede sürücüler ve yolcuları bir araya getirecek.

Peki Uygulama Nasıl Çalışıyor?

Waze uygulaması ev ve iş adreslerine göre belirlenen benzer rotalara sahip olan araç sürücülerini bir araya getiriyor. Bir araç paylaşımı isteyen fakat aracı olmayan kullanıcılar ise araç paylaşım isteğinde bulunabiliyor fakat onlar için eşleşme garantisi bulunmuyor. Sürücüler ise yalnızca bir kişiyi araçlarına kabul edebiliyor ve bu profilleri görüntüleyip aralarından bir kişiyi seçebiliyor. Bir sürücünün aracında yolculuk etmek isteyenler ise günde yalnızca iki defa istekte bulunabiliyor.

Waze, öncelikli olarak kullanıcıları eşleştirmenin en başarılı olduğu sıkışık trafik saatlerine odaklanıyor. Yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kaliforniya’da on binlerce kullanıcı şu anda uygulamaya kayıtlı. Waze, 6 Haziran’dan önce Kuzey Kaliforniya dışında eşleştirme taleplerini değerlendirmeyerek, yeni kullanıcıların programa kaydolması için yeni bir şans veriyor.

Şubat ayından beri bu hizmete kayıtlı olan Lesley Watson, Oakland’dan San Francisco’ya giderken her sabah 3.5 ile 5.5 dolar arasında ödeme aldığını belirtmiş. 28 yaşındaki Lesley Watson, bu sayede işe gidiş gelişindeki yakıt, geçiş ücreti ve park ücreti gibi harcamalarını hafiflettiğini de eklemiş. Waze uygulaması sayesinde yolda genellikle kendisine eşlik eden 5-6 kişiyle yeni arkadaşlıklar kurması da uygulamanın kazandırdığı başka bir artı.

Waze mi Uber mi?

Waze’in kullanım ağını genişletmesi Uber ve Lyft için tehdit oluştursa da, araştırmalara göre araç paylaşım uygulamalarını kullanan insanların çoğu bunu işe gitmek için kullanmıyor. Bunun yerine çoğu kullanıcı Uber ve Lyft’i çoğu yerde toplu taşımanın olmadığı akşam 10 ve sabah 4 arası saatlerde eğlence ve diğer sosyal gerekçelerle kullanıyor.

Söz konusu veriler, toplu taşımaya ve yollardaki araç sayısını azaltmaya odaklı çalışmalar yürüten Shared-Use Mobility Center’ın geçen sene düzenlediği 4.500 kişilik ankete dayanıyor. Çalışmaya göre ankete katılanların yalnızca %21’i işe gitmek için paylaşımlı ekonomiyi kullanırken bunu da gelişigüzel olarak yapıyor.

Kullanıcıların Uber’i işe gidiş için kullanmama sebeplerinden birisi ücret olabilir. Uber aracılığıyla San Francisco’dan Lafayette’e gidiş 30-40 $ arasında tutarken, Waze ile bu yolculuk maksimum 12,42 $’a mal olmuyor.

Google ne Kazanıyor?

Diğer araç paylaşım uygulamalarının aksine Waze, sürücülere önemli bir gelir kazandırmak amacıyla tasarlanmamış. Waze, yalnızca iki kişinin farklı araçlarla işe gitmesindense aynı aracı paylaşmalarını teşvik edecek bir ücret belirliyor. Çoğunlukla sürücüler ABD Vergi İdaresi’nin belirlediği gibi mil başına 0.54$ gibi bir kazanç elde ediyor.

Waze’ in işletme geliştirme müdürü Josh Fried bu konuyu şöyle yorumluyor: “Paylaşımlı araç kullanımının sürekli kullanılmasını sağlamak için sürücü için uygun fiyatlı olmasını istiyoruz.”

Waze uygulamasının Google için de pek kar getirdiği söylenemez. Ama şirket Waze uygulaması aracılığıyla işe gidiş gelişler ve kişilerin seyahat alışkanlıkları hakkında bilgi toplayacak. Söz konusu bilgiler Google tarafından hedeflenmiş reklamlar ve ulaşım hizmetinin gelecek potansiyeli konusunda plan yapmak gibi birçok farklı konuda kullanılabilir.

Bir İş Olarak Ortak Otomobil Kullanımı

İşe gitmek için ortak otomobil kullanımı on yıllardır yapılsa da hiç bir zaman özellikle popüler olmadı. Shared-Use Mobility Center Yetkili Müdürü Sharon Feigon’a göre “İnsanlar aynı insanla yolculuk etmelerini ve belli zamanda belli bir yerde olmalarını gerektiren bir şeye bağlı kalmak istemiyor.”

Feigon’a göre, teknolojiyi kullanarak yolcu ve sürücüleri ortak araç kullanmak istedikleri günlerde bir araya getirmek daha fazla esneklik sunuyor ve böylelikle daha fazla kişinin deneyimlemesine imkan tanıyor.

Buna rağmen ortak araç kullanımı kolay bir iş değil. Örneğin Lyft, talebi karşılayacak kadar araç sürücüsünün olmamasından ötürü 9 ay önce bu hizmetini sonlandırmıştı. Lyft bu günlerde San Francisco ve Chicago gibi iki pilot bölgede Shuttle adı verdiği yeni hizmetini test ediyor. Shuttle, iş giriş çıkış saatlerindeki yoğun trafikte bu iki bölgedeki rotalarda belirli durakları olan yepyeni bir hizmet.

Her ne kadar Fried bu konuda yorum yapmasa da, Waze’in genişleyen alanı düşünüldüğünde diğer kentsel bölgelere yönelik çalışmalar yapması yüksek ihtimal gibi görünüyor. Şu ana kadar Waze’in doğruladığı tek yeni alan ise Brezilya oldu. Brezilya’da ortak araç kullanım hizmeti bu senenin sonlarında uygulamaya başlanacak.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz