Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Orta Doğu medya grubu MBC’den 12 milyon dolar elde eden Wego ile Meta arama (meta search) sektöründe daha çok yatırım aktivitesi görüyoruz.

Wego’nun merkezi Singapur’da bulunmakta. Dubai, Endonezya (Jakarta) ve Hindistan’daki (Banglore) bölgesel ofisleriyle daha çok Orta Doğu ve Asya Pasifikteki müşterilerine hizmet verir.

Wego’nun en yeni yatırımcısı MBC, Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da ve küresel çapta faaliyet gösteren önemli bir multi medya yayıncısıdır. Yayın hayatına 1991’de şifresiz yayın yapan uydu Tv şirketi olarak başlayan MBC, şu an düzinelerce kanal, web sitesi ve radyo istasyonuna sahiptir.

Yapılan açıklamada Wego’nun kurucu ortağı ve CEO’su Ross Veitch’in şu sözlerine yer veriliyor; “MBC’nin muazzam kitlesini ve önemli marka oluşturma uzmanlığını kullanmak” ve “MBC’nin programlaması ve Wego’nun online hizmetleri arasında köprü potansiyeli” olması.

MBC’nin küresel kitlesine erişim Wego’ya müşterilere ulaşmada kestirme yolu (ya da daha iyi ücretlendirilmiş yolu) sağlıyor. Wego platformlarına daha çok video içeriği ekliyor ve bunu MBC izleyicilerinde intiba uyandırmanın bir yolu olarak görüyor.

Wego partnerlerine hazlihazırda her ay 1.5 milyar dolar değerinde yönlendirme gönderdiğini söylüyor.

Dubai iş basını MBC’nin 12 milyon dolar verdiğini söylese de, yapılan açıklama MBC’nin yaptığı yatırımın miktarına ya da hisseye değinmiyor.

Wego’nun Crunchbase gönderisine göre MBC’nin yatırımından önce Wego 45 milyon dolar yatırım almıştı. 2008 yılında A serisi bir fonlama turunda başka bir medya devi NewsCorp öncülüğünde 4.5 milyon doları garantilemişti. Diğer yatırımcılar ise Tiger Global Management, Crescent Poing Group ve SquarePeg Capital.

Metalar küresel hâkimiyet için üç-yollu savaşta yeni bir cephe olarak karşımıza çıkıyor. Ecpedia Inc ve Priceline Group başlangıçta Trivago ve Kayak’ı almak için yaptıkları anlaşmalarla ilk adımı atmışlardı. Priceline yakın zamanda tamamlanan 550 milyon dolarlık Momondo ve Cheapflights’ın alımı ve geçtiğimiz günlerde Kayak portfolyosuna eklenen Brazilyalı Meta Mundi ile ilerledi.

Phocuswright ve Expedia Affiliate Network’ün son raporunda Wega, Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Avustralya’daki gücü belirtilerek pazarın en büyük metalarından biri olarak gösterildi.

Asya Pasifikten bahsetmişken Ctrip de İngiltere merkezli ancak küresel olarak aktif olan Skyscanner’ı alarak hamlesini yaptı ve halihazırda Qunar’da Çin Meta pazarına hakim. Hindistan’daki Ixio, mobil öncülüğünde bir Meta olarak hızla ilerliyor.

TripAdvisor’un inceleme sitesinden meta-esintili rezervaryon sitesine dönüşünü eklemek gerek. Gölgelerde gizlenip zamanını bekleyen Google Flights ve Google Hotels’i de unutmayın. Metaların şu an neden ilgi odağı olduğu gayet açık.

Wego’ya yapılan yatırım, bölgesel operatörlerin küresel devlerle bir arada bulunması için pazarın yeterince büyük olduğu hissini veriyor. Eğer Wego MBC’nin “büyük izleyici kitlesini” marka bilinirliğini arttırmak ve müşteri edinmek için sonuna kadar kullanabilmenin bir yolunu bulursa, bu durum bir niş oyuncusu olmasından fazlasıyla sonuçlanabilir.

 

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz