Onur Kutlu Gago; “Artık Deneyim Turları Ön Plana Çıkacak.” 0

Onur Kutlu Gago, iflah olmaz bir gezgin ve bu deneyimlerini kurmuş olduğu acenta ile sizlere aktarmak istiyor.

Evet Onur, Bize Biraz Kendinden Bahseder Misin?

1980 yılında İzmir’de doğdum, evet İzmirliyim, Türküm ama hepsinin ötesinde dünya vatandaşıyım. ‘Geleceğin Mesleği’ olarak görülen Bilgisayar Mühendisliği işinde yaklaşık 13 sene çalıştıktan sonra o geleceğin benim geleceğim olmadığına karar verdim. Üniversiteyi bitirdikten sonra AIESEC aracılığıyla bir sene Belçika’da yaşadım. O gün bugündür dünyayı geziyorum, 5 kıtada 30 civarı ülkeyi tanıma şansım oldu. Çok seviyorum farklı kültürlerden yeni insanlarla tanışmayı, onların farklı yanlarını keşfetmeyi.

onur kutlu gago

Tale’in Ne Olduğunu 20 Kelimeyle Açıklar Mısın?

Dünyadaki farklı kültürleri, yerel insanlarla etkileşim halinde yakından tanıyabileceğiniz, kendi başınıza yaşayamayacağınız unutulmaz deneyimlerle dolu film gibi programlar sunuyoruz.

Tale Fikri Nereden Çıktı?

Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse: İhtiyaçtan! Seyahat etmek artık çok kolaylaştı, bir tıkla uçak biletinizi, otelinizi ayarlayabiliyor, elinize kaptığınız bir seyahat rehberiyle dünyanın neresine isterseniz gidebiliyorsunuz. Buraya kadar herşey kolay, ama iş gittiğiniz yerin kültürünü yakından tanımaya, oranın insanıyla haşır neşir olmaya, turistik şeylerin ötesine geçip yerel hayatı keşfetmeye gelince bunu kendi başına becermek gerçekten çok zorlaşıyor. İşte Tale tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Tale En Çok Kime Hitap Ediyor?

Seyahatlerini kendi örgütleyen tecrübeli gezginlere. Seyahat etmeye yeni başladıysanız, henüz Roma­, Floransa, Venedik gibi klasik turları yapmadıysanız, muhtemelen Tale size ağır gelecektir. Yıllardır geziyor, kendi başınıza her tarafı keşfediyor ama gittiğiniz yerlerde müze, tarihi bina görmenin ötesinde oranın kültürünü, yerel hayatını daha yakından tanımak istiyorsanız, Tale tam size göre.

onur gago

Dünyada Tale’in Yaptığına Benzer İşler Yapan Kimse Yok Mu?

Bilim adamları, turizmin geleceğini “Deneyim Turizmi”nde görüyor. Artık seyahatseverler fotoğraf çekmek değil, fotoğrafın içinde olmak, yani sadece bir şeyleri görmek değil, onları deneyimlemek istiyor. Ancak turizm sektörü henüz ataletini aşıp bu alana yönelemedi. Firmalardan gerekli desteği göremeyen gezginler, kolları sıvayıp Peer­to­Peer anlayışı içerisinde birbirlerine destek oluyorlar. Örneği New York’ta yaşayan insanlar, orayı gezmeye gelen turistleri para karşılığı gezdiriyor, onlara yerel hayatı yaşatmaya çalışıyor.

Yerel Deneyimleri Nasıl Yaratıyorsun?

Tale gezilerinin en önemli özelliği, gidilen yerin kültürünü her yönüyle ele almamız. Yemeğinden müziğine, sanatından gündelik yaşantısına farklı yerel deneyimleri öyle bir akış içerisinde sunuyoruz ki, siz adeta kendinizi bir filmin içinde zannediyorsunuz. Bu deneyimleri yaratmak için önce bölge kültürünü çalışarak bir yerel deneyim listesi hazırlıyor, sonra kendimiz oraya giderek tek tek herşeyi deniyor, içlerinden en iyilerini seçip masal gibi programlar hazırlıyoruz. Zaten Tale’in adı da buradan geliyor.

Nerelere Gezi Düzenliyorsun?

Çalışma alanımız tüm dünya. Ama önceliğimiz farklılık. Nerede farklı bir kültür varsa, onun peşinde koşuyoruz. Buna tabii ki bir kültür cenneti olan ülkemiz de dahil. Tale’severler genelde tecrübeli gezginler olduğu için, onların yıllar önce gezip bitirdiği, bir noktadan sonra hepsi birbirine benzemeye başlayan klasik Avrupa başkentlerine gezi düzenlemiyoruz. Tale çok meraklıdır, hep farklılık peşinde koşar, bilinmeyeni kovalar.

Yaşadığın En Büyük Zorluk Nedir?

Bizim işimiz büyük ölçüde insana ve insan ilişkilerine dayanıyor. Yarattığımız deneyimlerin hepsinde başrolde oynayan yerel kahramanlar var. Hepsi birer karakter, enerjisi çok yüksek insanlar. Tabii ki böyle karakterleri bulmak gerçekten çok zor bir iş. Ama algılarımız açık olduğu için böyle güzel insanları görür görmez hemen yanaşıyoruz yanlarına. İşimiz ‘deneyim’ ve bunun odağında da insan olduğu için, doğal olarak hiçbir Tale gezisi bir diğeriyle birebir aynı olmuyor. Misafirlerimizden bu konuda anlayış bekliyoruz. Unutmayın süper kahramanların bile kötü günleri olabilir.

Okuyucularımızı 40 Kelimede Tale’le Gezmeye İkna Edebilir Misin?

Siz de grup turlarında koyun gibi güdülmekten hoşlanmıyor, turistik yapay deneyimlerden rahatsız oluyor, gittiğiniz yerde turist gibi değil oralı gibi yaşamak, yerel kültürü yakından tanımak mı istiyorsunuz? Gelin Tale’le tanışın, birlikte masal gibi seyahatlere çıkalım.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.