Norwegian Havayolları, Transatlantik Rekorunu Kırdı 0

Norwegian Havyolları, transatlantik seferlerinde yeni bir uçuş rekoruna imza attı.

Norveçli havayolu, Boeing 787-9 Dreamliner ile New York’tan Londra’ya sadece 5 saat 13 dakikada uçarak transatlantik uçuş rekoru kırdı.

New York JFK Havalimanı’ndan Boeing 787-9 Dreamliner ile kalkarak Atlantik Okyanusu’nu geçen ve Londra’daki Gatwick Havaalanı’na ulaşan Norwegian, 5 saat 13 dakikalık varış süresi ile en hızlı transatlantik uçuşu rekorunu kırdı.

Planlanana göre Norwegian’ın Boeing 787-9 Dreamliner model uçağı, New York’tan Londra’ya 6 saat 7 dakikalık bir uçuş gerçekleştirecekti. Fakat kimsenin beklemediği bir şekilde uçuş 53 dakika erken tamamlandı ve Boeing 787-9 Dreamliner, 5 saat 13 dakikalık uçuş ile bir rekora imza attı. Uçuş sırasında Boeing 787-9 Dreamliner saatte 776 mil (1248km) maksimum hıza ulaştı. Bu hıza zaman zaman hızı saatte 202 mili (325km) bulan jet akımı da eklenince uçuş tahmin edilenden 53 dakika erken bitti.

Bundan önceki rekor, Ocak 2015’te yine JFK’den Londra’daki Heathrow Havaalanı’na 5 saat 16 dakikada inmeyi başaran British Airways’e aitti. Avrupa’nın en ucuz üçüncü hava yolu şirketi olan Norwegian, rekordan 50 dakika geç ulaşmayı planlarken 3 dakika farkla yeni sahibi olmuş oldu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe