Further Network’ten Turizmde ”Akıllı Seyahat Kaydı” Sistemi 0

Türk girişimcilerin kurduğu Further Network’ün geliştirdiği Atoncoin ile havacılık sektöründe parayı ortadan kaldırmak hedefleniyor. Bitcoin gibi bir kripto para olan Atoncoin herhangi bir para birimi ile satın alınabilecek.

Blockchain teknolojisi kullanarak geliştirilen ‘Akıllı Seyahat Kaydı’ (Smart Travel Record – STR) ile turizm sektöründeki mutabakat ve ödeme sorunlarının ortadan kaldırılması hedefleniyor. Türk girişimcilerin kurduğu Further Network tarafından geliştirilen Akıllı Seyahat Kaydı sistemi ile 2020’de büyüklüğü 13 trilyon ABD dolarına ulaşması beklenen uçuş, otel ya da herhangi başka bir seyahat rezervasyonuna ait verilerin dijital kaydı tutulacak. Yolcular, dijital cüzdanlarında yer alacak STR ile seyahatlerinin birden çok aşamasını tek bir kayıt üzerinden takip edebilecek ve hiçbir aracı kurum ya da kişiye gerek duymaksızın gerçek zamanlı işlem ve ödeme yapabilecekler. Bunun için de STR sistemi kendi dijital para birimi olan Aton’u kullanacak.

300 Milyon Dolarlık Global ICO’ya Hazırlanan 4 Girişimden Biri

Further Network, 1 Şubat 2018’de Blockchain girişimlerinin yeni finansman sağlama aracı olarak kullandıkları Initial Coin Offering – ICO (Token Oluşturma Etkinliği TGE) gerçekleştirmeyi planlıyor. Further bu etkinlik ile şirket için ihtiyaç duyulan finansmanı toplamayı amaçlıyor. Bu finansman modeliyle 50 ile 200 milyon dolar toplanması amaçlanıyor. Erdem Üney, Kadir Özgür Oğuz, Gökhan Koç, Cem Ersözlü ve Eser Sevim tarafından Mayıs 2016’da kurulan Further Network’ün ilk hedef pazarı, çoğunluğu Afrika, Asya ve Güney Asya Bölgesi’nde bulunan ve 2016 yılında 1.4 milyar bilet satışı yapan IATA üyesi olmayan 486 havayolu. Further Network yetkilileri 5 yıl içinde pazarın %2,5 payına sahip olmayı ve böylece platform üzerinden 100 milyon bilet işlemini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söylüyorlar.

Havayolu, Acentaları ve Vatandaş Tek Bir Çatı Altında Toplandı

Uzun yıllardır havayolunda yaşanan biletleme sıkıntısından yola çıkan şirket ortaklarından Further Network’ün ortaklarından Kadir Özgür Oğuz açıklamasında; Havayolu ve seyahat acenteleri arasında bazı aracılar var. Bu aracılar olmadan havayolu sektörünün çalışması çok mümkün olmuyor. Ayrıca söz konusu firmalar ile çalışmak içinse çok yüksek bedeller ödemeleri gerekiyor. Ayrıca burada yaşanan bazı sıkıntılar var para akışı ve biletleme sistemi ile ilgili…  Bizde buradan yola çıktık ve bu havayolu şirketlerini, acenteları ve vatandaşı tek bir platformda buluşturduk. Bu platformda ise para birimini Atoncoin olarak belirledik.” ifadelerini kullandı.

Herkes Atoncoin ile Alışveriş Yapabilecek

Türkiye’den ve yurtdışından yatırımcılarının olduğunu söyleyen Oğuz ” Bu sistemde tüm şirketler ve havayolları birer noktada buluşuyor. Kimse kimseye ihtiyaç duymadan birbirleri ile alışveriş yapabiliyorlar. Taraflar kendi aralarında işlem yapabiliyor. Bizim buradan karımız sadece ufak işlem ücretleri olacak. ” dedi.

İptaller Rahat Olacak

Sistem üzerinden vatandaşın biletinin iptalini veya ikinci bir pazar olarak da satışının gerçekleştirebileceğini belirten Kurucu ortak Kadir Özgür Oğuz ” Vatandaşlar ikinci bir pazar dediğimiz yerde aldıkları uçak biletini satabilir veya devir edebiliyor olacak. Acenta havayolu, vatandaş hepsi bir merkezde konuşabilir hale gelecek. İade iptal bedelleri daha rahat olacak. Şuan ki teknoloji ile bu dediklerimiz bu kadar rahat olmuyor.” dedi

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.