New York’ta Kaçırmamanız Gereken 10 Şey 0

New York’ta yapılacak yüzlerce aktivite olsa da artık ritüel haline gelen bir liste oluşturup, ilk önce bu maddeleri takip edebilirsiniz.

Staten Island Ferry

Staten Island Ferry, bir ulaşım aracından çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu kısa feribot yolculuğu kendi başına New York’a gelme sebeplerinizden biri olabilir. Lower Manhattan’dan Staten Island’a uzanan bu deniz yolculuğu 25 dakika sürse de bu 25 dakikaya sığdıracağınız çok güzel görüntüler var. New York Harbor ve Manhattan silüetinin en pitoresk görüntüleri, Özgürlük Heykeli’nin romantik görüntüsü sizi bekliyor!

Sokak Sanatı

Graffiti

Özgür ve yaratıcı ruhlar bu şehrin her yerinde! Düz duvarlara yeni renkler, yeni hikayeler ekleyen graffitiler şehre yeni bir kimlik, farklı bakış açıları kazandırıyor. New York’ta sokak sanatının en iyi örneklerini Brooklyn, Bronx, Manhattan ve Queens sokaklarında görebilirsiniz. Her gördüğünüz grafitinin fotoğrafını çekip, Instagram’da paylaşmak için can atacağınıza eminiz.

Şehir Silueti

Skyline NY

Gökdelenlerin doğum yeri Chicago olarak kayıtlara geçse de New York’un nefes kesen manzaraları yarattığı gerçeği değiştirilemez. Dünyada, şehir siluetiyle ilgili konuşulduğunda akla ilk olarak Empire State geldiğine göre gökdelenlerin şehri gibi bir benzetme yapsak, abartmış olmayız. Göğe yükselen binalar arasında kendinizi ufacık hissettiğiniz Manhattan’da dolaşırken, Empire State’in gözlem alanına çıkıp, New York’un nefes kesen şehir manzarasını seyretmelisiniz.

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

Brooklyn ve Manhattan’ı birbrine bağlayan ve artık sembolik bir değeri olan Brooklyn Bridge yapımına 1870 yılında başlanmış. Gotik stilde inşa edilen köprünün yaya yürüyüş yolu da var. Artık bir ritüel haline gelmiş olan Brooklyn Bridge yürüyüşünü yaparken, şehir siluetinin bol bol fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

Tiyatro

Broadway

Broadway’den bahsetmek bile bence New York tiyatro sanatı için yeterli bir başlangıç olur! Lincoln Center’dan Broadway Yolu üzerinde yer alan 40 profesyonel tiyatronun genel adı olan Broadway oyunlarının tanıtımlarını Time Square panolarından hatırlayabilirsiniz. Müzikaller, gösteriler ve oyunlarla dünyanın en büyük ve köklü tiyatrolarından biri olan Broadway’de bir performans izlemek, New York listenizin ilk sıralarında.

Müzeler

Metropolitan Museum of Art

Kısaca MET olarak bilinen t, kültür merkezi işlevi gören, şehrin en büyük müzelerinden. Modern sanat müzesi olan MoMA ve Guggenheim Museum da New York’un kaçırılmaması gereken müzeleri. Müzeler dışında New York’u sanatla bu kadar bağdaştıran ise tabi ki sanat galerileri. Yaratıcılığın sınır tanımadığını bu şehirde göreceksiniz.

Yeşil Alanlar

Central Park

Central Park desek sizin için yeterli olmaz mı? Koca bir metropol içinde bir küçük şehir kadar büyük gelen Central Park, New York’un ciğerleri. Başka yok mu diyorsanız; Brooklyn Bridge Park, Fort Greene Park, The High Line, Hudson River Park’a da uğrayın, şehirde yeşil alanlara verilen önemi kendi gözlerinizle görün!

Alışveriş

Shopping

Evet, fazlasıyla cazip ve çekici. Modanın sokaktan ofise kadar her yeri işgal ettiği New York’ta 5th Avenue üzerinde dünyaca ünlü markalara rastlayabileceğiniz gibi SoHo’da, Brooklyn’de vintage dükkanlara, Chelsea’de tasarım butiklerine rastlayabilirsiniz.

Yemek

Cheesecake

Dünya mutfaklarını denemek için kıta kıta, ülke ülke gezmenize gerek yok çünkü New York, sizi her bölgesinde, her caddesinde başka kültürlere götürebilecek kadar zengin! Çin mutfağı, İtalyan mutfağı, Fransız mutfağı, modern Amerikan mutfağı, Japon mutfağı, İspanyol tapas mutfağı sadece akla ilk gelenler. Yoldan alacağınız en lezzetli pizzaları, cheesecake çeşitlerini, hiç bitmesin diye yemeye çekineceğiniz cupcake’leri saymıyoruz bile!

Yeni Keşifler

New York’a bir kere de gitseniz 10 kere de her seferinde sizi şaşırtacak yeni bir şeyler mutlaka karşınıza çıkacaktır! Bu şehir asla aynı kalmıyor, değişiyor, yenileniyor, şaşırtıyor. Her gidişinizde yeni bir sergi, yeni bir sanat galerisi, yeni bir butik, yeni bir market, yeni bir oyun, yeni bir restoran kısaca yeni ve yenilikleri deneyimleme şansına sahipsiniz!

New York’ta Yapılacak 10 Şey ve New York’ta Yenilecek 10 Şey yazılarını da mutlaka okuyun.

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe