New York’ta Yapılacak En İyi 10 şey

Yerel rehberimiz sayesinde NYC’de görülebilecek, yapılabilecek ve yenebilecek en iyi 10 şeyi gitmeden önce keşfedin.

New York’ta yapılacak en iyi 10 şey

East Village yiyeceklerinden Büyük Elma’nın vahşi tarafına hiç uyumayan şehir New York’ta yapılabilecek ve görülebilecek yerleri yerel bir New Yorklu olan Tripbod Craig’den öğrenin.

1. Red Rooster: Modern Harlem’in uğrak yeri

Uptown her zaman olduğundan daha revaçta ve ünlü şef  Marcus Samuelsson’un 2010 yılında açtığı ve o zamandan beri hıncahınç dolu olan restan/bar/caz kulübü Red Rooster (Kırmızı Horoz) harika bir mekan. Müdavimlerinin her akşam çılgınlar gibi “tünemeye” geldiği bu mekana, baharatlı tavuk ya da İsveç köftesi gibi evrensel mutfaklardan etkilenmiş ama rahat tüketilebilen yemeklerin olduğu tabaklara gömülmek için olduğu kadar, hoş dekorasyonu ve güneşli kaldırım masalarını dolduran güzel insanların oluşturduğu hayat dolu kalabalığının arasına katılmak için uğrarım. Şehir merkezinden metro ile ulaşım biraz zaman alır ve içeriye girmek için de biraz beklemeniz gerekir ama New York’ta güncel olarak sevebileceğiniz şeylerin bir izdüşümü olduğu için değer. Ayrıca alt katında bir de caz kulübü bulunur ki canlı müzik ve kokteyleriyle eski Harlem tarzını adeta mahalleye geri getiriyor.

310 Malcolm X Bulvarı
Harlem, NY 10027
(212) 792-9001
Red Roster Harlem

2. Eisenberg’s: Klasik New York şarküterisi

Ne zaman bara ya da arkadaki masalardan birine otursam, gerçek bir New York öğle yemeği deneyimi yaşamak üzere olduğumu bilirim. Çavdar ekmeğine doldurulmuş pastırma ve mısırlı etli sandöviç yanında karışık turşuyu tercih ederim. Ardından içinde yumurta olmayan ama biraz tatlandırıcı, çikolatalı şurup ve seltzer bulunan çikolatalı yumurta kreması bana iyi gelir. Çok canlandırıcı ve %100 New Yorklu. Sabah saatlerinde uğradığımda ise bir fincan kahve ve klasik beykın, yumurta ve peynirli sandöviç için öntarafta oturmayı tercih ederim. Bir New York’un temel gıdaları sağlıklı olmayabilir ama güne başlamak için çok faydalı.

174 5. Cadde
New York, NY 10010
(212) 675-5096
Eisenbergs

3. Brooklyn Bridge Parkı: Güzel manzaralı yeşil bir yer

İç açıcı tasarımlarıyla 85 dönüm üzerine yayılmış olan New York parklarından biri olan bu park, akşam yemeği sonrası romantik bir yürüyüş ya da maaile macera için yeni gözdem oldu diyebilirim. Çocuklarınız “Jane’in Atlı Karınca”sına bayılacaklar, bu atlıkarınca 1920’lerden beri bu parkta dönüp durmakta. Ben kıyı boyundaki yeşil alanlarda dinlenmeyi ya da parkta bolca bulunan banklardan birine oturup Manhattan’ın nehir boyundaki nefes kesen manzaralarının tadını çıkarırım. Parkta ayrıca açık alanda bir şarap evi mevcut, ayrıca ıstakoz köftelerinden lezzetli sandöviçlere neredeyse herşeyi bulabileceğiniz yerel yiyecek satıcıları da bulunuyor.

334 Furman Sokağı  Brooklyn, NY 11201
(718) 802-0603
Brooklyn Bridge Park

4. Juliana’s Pizza: Bildiğimiz New York pizzası, yeni tarzıyla…

Coal fırınında pişen New York pizzası en beğendiğim yiyeceklerden biridir. 80 küsur yaşında gerçek bir New York pizza efsanesi olan pizza ustası Patsy Grimaldi tarafından açılmış olan Julianna’s yalnızca bir coal fırının eseri olabilecek lezzetteki klasik charred crust yeni keşfim. Her biri mozarellalı ve San Marzano domatesli geleneksel olanlar veya shiitake mantarı ve keçi peynirli yenilikçi pizzalardan oluşan dilimler arasından seçebilme şansı sunuyor. Yeme içme alanı küçük ama ortalama bir pizzacıya göre daha stilize ve denenmesi gereken hoş lezzetler de New York pizza deneyiminizi güzelleştiriyor.

19 Old Fulton Sokağı  New York, NY 11201
(718) 596-6700
Juliana’s Pizza

5. Mighty Quinn’s: orijinal BBQ East Village’te!

New York sokaklarından zihinsel ve aşçılık kaçış yapmak istediğimde, Mighty Quinn’s’deki  orijinal barbekü beni hızlıca şehrin kalbindeki en eklektik mahalledeki Carolinas ve Texas’a götürür. Gerçek odun kullanarak geleneksel tütsüleme tekniğiyle hazırladıkları sulu etlerdeki lezzetler gerçek olamaz denecek kadar mükemmel. Hoş dekoru ile bir yemek odası atmosferi sunan bu mekan benim gibi müptelalarını haftaiçi her akşam buraya çeker. Deliler gibi yediğim kaburgalar ve etleri, mekanın özel yapım biralarıyla cilaladığım bu et yemeği festivalinden sonra kesinlikle sağlam bir şehir yürüyüşüne çıkmaya hazırlanırım. Size de tavsiye ederim iyi gelecektir.

103 2. Cadde  New York, NY 10003
(212) 677-3733
Mighty Quinn’s BBQ

6. Büyük Merkez Terminali: Dünyanın en iyi tren istasyonlarından biri

Manhattan’ın hızla çarpan kalbine hoşgeldiniz. Kapıdan içeri girer girmez telaşlanırım ve milyonlarca abonman bileti sahibi insan her hafta buraya arı kovanı gibi üşüşselerde, burası bir tren istasyonundan çok daha fazlasıdır. Burası ampullerin büyüleyici tavanı aydınlattığı ikonik ana salonuyla etkileyici tarihi bir kent simgesidir. Dünyanın en bütük Apple Mağazası’ndan tutun da taze ürünlerin olduğu bir çok yeme-içme ve alışveriş seçeneği sunar. Bu garın görkemli mimarisine maruz kaldıktan sonra, sıklıkla eski New York ambiyansına aç ve susamış olarak bulurum kendimi. Neyseki, tam teşekküllü deniz mahsülleri yemeği sunan, uzmanlıkla çalkalanmış Martini ve hemen oracıkta mideye indirilmeye hazır düzinelerce midye çeşidiyle Grand Central Oyster Bar sadece birkaç adım ötede.

87 E 42. Sokak
Manhattan, NY 10017
Grand Central Terminal

7. PS1 MoMA: Queens’e sanat alanı turu

Bir çok New Yorklu gibi Modern Art Müzesi’ne taparım. Bunun en büyük sebeplerinden biri 7 trenine atlayıp Queens’deki PS1’i ziyaret edebileceğiniz giriş biletidir. Bu örneklerinin en moderni olan müzenin en çekici yanı, dünyanın dört bir yanından yeni yetme sanatçıların eserlerinin sergilendiği eski bir okul binası olmakla birlikte, daha da havalısı MoMA’nın genç kardeşi olmasıdır. Müze ziyaretinize ekstra zaman ayırmanızı öneririm. Böylece modern ve çok havalı restoran M. Wells Dinette’de güzel bir yemek yiyebilesiniz. Yazın DJ’lerin ve dansın dışarı taştığı mekanın bahçesinde düzenlenen “Isınma” serilerindeki capcanlı etkinliklere ziyaretçilerimi getirmeyi de severim.

22-25 Jackson Bulvarı  Long Island City, NY 11101
(718) 784-2084
MoMA

8. High Line Parkı: Üzerinde yürümek bile yeterli

30’uncu Cadde’den Mezbaha Bölgesi’ne doğru yukarı dosdoğru çıkan bu çığır açan  halka açık park biz New Yorkluların şehrimizle olan etkileşimini değiştirdi. Restore edilmiş ve yükseltilmiş tren yolu hattı boyunca yürüyerek New York’un sokak yaşamı ve mimarisini tamamen farklı bir açıdan deneyimlemekten hoşlanırım. Ziyaretçilerinin keşfetmesini bekleyen nefes kesici tasarım öğelerindeki alışılmadık detaylar ve mevsimler değiştikçe güzelleşen harika bitkiler. Ancak benim için en çekici olan şey şehri tamamen farklı seyir noktasından görebilmek imkanıdır. Kalabalıktan kaçınmak ve arabasız bir şehiriçi alanın tadını çıkarmak için sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatleri tercih ederim.

519 Batı 23. Sokak
New York, 10011
(212) 206-9922
The Highline

9. Natural History Müzesi: Balinalar, ayılar & uzaklardaki galaksiler

27 bina ve 45 sergi salonuna yayılmış olan devasa müzede her daim eğlenceli ve ilgi çekici bir sergi vardır. Ama benim gibi New Yorkluların tekrar ve tekrar gelmesine sebep müzenin sunduğu klasik deneyimlerdir. Okyanus Hayatının sergilendiği Milstein Salonu’nda asılı duran mamut balinasından Kuzey Amerika’nın doğal yerleşkelerinin sunduğu elyapımı diyoramaların samimi göz kırpışları eşiliğinde, bu emanetler New York dokusunun bir parçasını oluşturur ve asırlar boyunca sevilmiştir. Ne zaman evrenin diğer tarafına bir yolculuğa çıkmak istesem, sanat tiyatrosunun merkezindeki güncel etkinliklerin gösterildiği Hayden Gökevi’nde neler olduğuna bakarım.

Central Park Batı New York, NY 10024
(212) 769-5100
AMNH

10. Roosevelt Adası: Bir tramvay durağı ötedeki bir dingin kaçış noktası

Şehirdeki en iyi sightseeing seçeneklerinden biri için tramvayla Roosevelt Adası’na gidebilirsiniz. Metro ile ulaşımla aynı fiyata gelen bu tercihle, East River’ın üzerinden geçerek, Manhattan’ın benzersiz şehir manzarasını keşfedebilirsiniz. Arabadan bir indiniz mi işte eğlence o zaman başlar. Enfes bir Manhattan skyline’ı sunan şehrin yeni abidelerinden biri olan Franklin D. Roosevelt Dört Özgürlük Parkı’na doğru yürüyün; Manhattan o kadar yakındır ki, neredeyse uzanıp Birleşmiş Milletler binasına dokunacak gibi hissedeceksiniz.

2. Cadde & E 60. Sokak
NYC Tramvayları

Tripbod Craig Manhattan’da yaşayan ve sık sık adanın dışına çıkıp, diğer dört NYC boroughs’u keşfe çıkan bir editör ve yazar. New York turunuzu planlarken destek almak ya da tavsiyeleri için Tripbod Craig’le Tripbod.com üzerinden direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: Skyscanner

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!