Neden Seyahat Websitelerinin Sohbet Uygulamasına İhtiyaçları Var?

Bugünlerde sohbet uygulamaları giderek daha fazla popüler hale geliyor. Görünüşe bakılırsa bu tür uygulamalar sadece aile ve arkadaşlarla iletişimde kalmak için değil; fakat aynı zamanda şimdilerde, işletmeler tarafından da çalışanlarla daha iyi iletişim ve iç bilgi paylaşımı yapmak amacıyla da kullanılıyor.

Sosyal medya devi Facebook büyük ölçekli işletmelerin kullanması amacıyla Work Chat uygulamasını yarattı. Aynı zamanda giderek çoğalan ve insanlar tarafından da kullanılan sohbet uygulamaları gerçek zamanlı iletişimin ne kadar gerekli bir hale gelmiş olduğunu da gözler önüne seriyor.

Peki ya tüketiciler ve işletme arasındaki iletişim?

Bazı işletmeler çoktan müşterileriyle iletişimle ilgili olarak daha fazla yöntem arayışına içerisine girmiş bulunuyorlar. Çoğu işletme zaten sosyal medya hesaplarına sahip oldu ve bu kanallar üzerinden kendilerine yöneltilen soruları yanıtlamak için zaman ve enerji harcıyorlar. Benzer şekilde, her işletmenin web sitesinde kapsamlı bir “bizimle iletişime geçin” sayfası ya da e mail ya da telefon aracılığıyla müşterilerin iletişime geçebileceği bilgiler bulunuyor.

Fakat, bu tür yaklaşımların hiçbiri aslında gerçek zamanlı bir iletişim biçimi değil ve müşterilerin aradığı yaklaşımlar da değil. Seyahat endüstrisinde bazı zincir oteller gerçek zamanlı iletişimi bir sonraki aşamaya taşıdılar ve Whatsapp gibi misafirlerin konaklamaları esnasında taleplerini doğrudan iletebilecekleri belirli sohbet uygulamalarını kullanmaya başladılar. Starwood otelleri de bu yaklaşımı denemeye başladı ve otel ve ziyaretçiler arasındaki toplam iletişimin %85’inin Whatsapp aracılığıyla sağlandığını, yanıtlama sürelerin de 1 dakika civarına indiğini keşfetti.

Starwood Oteller zinciri ile birlikte Marriot International ’da dünya çapında mülklerinin 46’sı için gerçek zamanlı iletişim sunmak ve misafirler için mobil hizmetleri geliştirmek üzere sohbet uygulaması kullanıyor.

Starwood Oteller Zinciri Pazarlama Başkan Vekili Daniel Kerzner, “ müşteriler ve işletme arasındaki bu yenilikçi yaklaşım, müşterilerin kendi teknolojilerine kendi koşullarıyla erişmelerinin bir sonucu olarak onların arzularını da besliyor” dedi.

Otellere çoktan dahil olmuş bu tür yaklaşımlar kesinlikle eşsiz iletişim stratejileri sunuyor, peki ya öncelikli olarak rezervasyon için gerçek zamanlı iletişim peşinde olanlar ne olacak? Sohbet uygulamaları bu anlamda da otellere müşterileri ile ilgili olarak daha fazla fırsat yakalamaları ve onlara daha iyi bir deneyim sunmaları için yardımcı olabilir.

Müşteriler, nereyi ziyaret edeceklerine ya da nerede kalacaklarına dair bir araştırma yaparken, daha fazla detay için online aramalarda bulunurlarken ve sosyal medya üzerinden seyahat markasından gelecek cevabı beklerken daha telaşlı oluyorlar. Seyahat sitelerinde bir sohbet uygulaması dahil etmek, potansiyel müşterilere, otellerine ilişkin olarak seyahat uzmanlarıyla spesifik detayları tartışma olanağı sunacaktır. Böylece müşteriler kendileri araştırmak zorunda kalmadan; konum, otelde hangi aktivitelerin sunulduğu ve tatile dahil olan hizmetler ile ilgili bilgi alabilirler.

Buna ek olarak, sohbet uygulamaları işletmelere daha önce dikkatlerinden kaçmış olan daha pahalı ürün ve hizmetleri satmalarına da olanak verecektir ve ayrıca her birey için ihtiyaç ve isteklerine yönelik olara kişiselleştirilmiş paketler hazırlamalarına da olanak sağlayacaktır.

Sürekli genişleyen sohbet uygulamalarının pek çok faydası ve popülerliği göz önüne alındığında, seyahat sitenize bir sohbet uygulaması dahil etmeyi düşünür müsünüz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!