Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dağıtım ve teknoloji devi, bütün bir yıl için 4.473 milyar Euro’luk bir rakam bildirdi. Faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr (FAVÖK) 1.7 milyar Euro olarak gerçekleşti, bu da bir önceki yılın aynı dönemine göre %16’lık bir artışa tekabül ediyor.

Hem ALTEA platformu hem de Navitaire sistemiyle toplam yolcu sayısı %85 artarak 1.383 milyara ulaştı, bu çoğunlukla Amadeus ürün paketlerine ikincil hizmetlerin de eklenmesinden kaynaklanıyor.

Şirket 2016 yılında %6 artışla 534.9 milyona ulaşan seyahat acentaları rezervasyonlarında %43.2 Pazar payına sahip olduğunu iddia ediyor.

CEO ve Başkan Luis Maroto Amadeus’un beklentisine yönelik olarak; “ 2017 yılında da şimdiye kadar gördükleri “yeni sözleşme eğilimini” beklediklerini, daha büyük küresel bir ekonomide ılımlı bir toparlanma ile birlikte önümüzdeki 12 ay için “daha sağlam bir mali” yıl olacağını söyledi.

Maroto; “Dağıtım segmentindeki sağlam performansımız promosyonel (merchandising) çözümlerimiz ile ilgili yeni sözleşmeler tarafından da desteklendi.

“Geçen yılın sonunda Amadeus sistemi aracılığıyla yapılan küresel rezervasyonların %66’sı promosyonel (merchandising) pazarlamaya uygundu.

“2016 yılının sonunda 120’den fazla Havayolu, Amadeus’un ikincil hizmetleri için sözleşme yapmıştı, bunlardan 90’ı da çözümleri hayata geçirmişti” dedi.

Şirketin dağıtım segmenti, 2016 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre 6.8’lik bir artışla 2.925 milyar Euro getirdi.

Bölgesel bazda ise yalnızca Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Güney Avrupa’da seyahat acentası rezervasyonlarında düşüş yaşandı, 2015 yılındakine göre %2.5 düşüş yaşanarak 44.5 milyon Euro’ya gerileme görüldü.

En büyük bölge olan Batı Avrupa’da ise %3.7 oranında yükselme görüldü, bu da 202.1 milyon getiri sağladı, Kuzey Amerika için ise %5.7’lik bir artıştan sonra getiri 90.8 milyona yükseldi.

İlginç bir şekilde Amadeus büyüme fırsatları gördüğü bir dizi sektör tespit ettiğini de açıkladı.

Merchandising ve düşük maliyetli taşıma firmalarıyla ilgili çabaların yanı sıra destinasyon içerikleri ( turlar ve aktiviteler gibi) ve yer hizmetleri şirketin büyüme yolları olarak gösterildi.

Maroto; “ büyük IHG Projesi’nin uygulanmasının bu yılın sonuna kadar gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Maroto, analistlerle kazanç tahminleri üzerine konuşurken ağırlama rezervasyon platformlarını önemli diğer bir strateji öğesi olarak gördüklerini, diğer otel zincirleriyle de görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Çekirdek dağıtım ve havayolları için bilişim teknolojisi segmenti dışında yeni başlayan işletmelere yatırımların da diğer büyüme fırsatlarıyla aynı çatı altında görülüyor.

Amadeus, Navitaire’ı 830 milyon Dolar’a satın alması ile ilgili ise şunları söyledi;

“Navitaire platformunu daha sofistike dağıtım yetenekleri de dahil olmak üzere Amadeus işlevselliği ile geliştirirken hibrit taşıyıcıların strateji ve iş ihtiyaçlarını da daha iyi destekleyeceğiz ve bu sayede Navitaire müşterilerinin kalıcılığını işletme modelleri değişse bile desteklemiş olacağız. Bu bizim için Amadeus bileşenlerinin Navitaire müşterilerine satışına yönelik satış fırsatları da yaratacak.”

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz