Momondo, Ryanair ile Anlaşmasını İptal Etti. 0

Ryanair, bir sözleşme ihlali olduğu iddiasında bulunarak Momondo ile arasındaki bir lisans verme anlaşmasını festhetti ve müşterilerini, rezervasyonlarını doğrudan kendi web sitesi üzerinden yapmaya sevk etti.

Ekonomi sınıfı taşıyıcısı firma, Momondo’nun, aralarındaki anlaşmayı ihlal edecek biçimde, Opodo ve CheapOair’in aralarında bulunduğu, izin verilmemiş “ekran kazıyıcı” sitelerin linklerini görüntülediğini söyleyerek harekete geçti.

Ancak, duruma dair bir pişmanlığı bulunmayan Momondo, müşterilerine fiyat şeffaflığı sunmak adına verdiği sözden taviz vermeye hazır olmadığını belirtti.

Momondo’nun idari yöneticisi Pia Vemmelund şu sözleri sarf etti: “Bizim birincil amacımız her zaman, kullanıcılarımıza şeffaflık sunabilmek için erişilebilir en düşük fiyatı göstermek olmuştur.

“Dolayısıyla, sadece Ryanair gibi bir havayolu şirketi bizden yapmamızı istediği için arama sonuçlarımızdan belirli seyahat acentelerini çıkararak şeffaflığımızdan ödün vermeyeceğiz. Böylesi bir hamle, ilkelerimize aykırı olurdu.

“Ryanair ile bundan böyle bir lisans anlaşmamızın bulunmadığını; ancak, bir sözleşme ihlalini ya da sadece Ryanair’in web sitesi üzerinden Ryanair’in fiyatlarını münhasıran sunmak üzere anlaşmamız sona ermiştir. Yani, seyahat acenteleri üzerinden satıldıkları takdirde Ryanair uçuşlarını görüntülemeye devam edeceğiz ve kullanıcılarımıza en düşük fiyatları göstermekten ve şeffaflık sunmayı sürdürmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Ryanair Momondo’ya, fiyat karşılaştırma amacıyla ücretleri görüntülemesi için münhasır olmayan bir lisans verdiğini belirtti.

Momondo, aralarında Skyscanner, Hipmunk ve Dohop’un bulunduğu ve bu etkinliği gerçekleştirme lisansı bulunan birkaç seyahat web sitesinden birisiydi.

Ryanair, müşterilerin ilave ücretlendirmelere konu edilmesini engellemek ve şirketin, müşterileriyle iletişim kurmak için “uygun iletişim bilgilerine” sahip olduğunu temin etmek için gösterimde bulunan web sitelerine karşı, Avrupa çapında çok sayıda hukuki davaya dahil olmuş bulunuyor.

Şirketin sözcülerinden birisi, şu açıklamalarda bulundu: “Momondo, gösterimde bulunan web siteleriyle aktif olarak bağlantı kurarak anlaşmamızın hükümlerini açık bir biçimde ihlal etme noktasındayken, daha fazla sayıda müşterinin yanlış yönlendirilmesini engellemek doğrultusunda Momondo’nun lisansını feshetmiş bulunuyoruz.

“Ryanair; izinsiz gösterimde bulunmayı sürdüren ve Ryanair’in düşük tarifeleri üzerinden komisyonlu satış yapan Opodo ya da CheapOair firmalarıyla hiçbir ticari anlaşmasının bulunmadığına dikkat çekiyor.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.