Mobil Pazarlama Stratejileri Tatil Rezervasyonlarında Büyük Rol Oynuyor!

Bugünlerde mobil cihazlar da tatil rezervasyonlarında önemli bir role sahip. Sizlere mobil cihazlar için pazarlama stratejilerinizi geliştirebileceğiniz öneriler sunmadan önce, mobil trendlere bir göz atalım.

Google`ın açıklamalarına göre mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar, masaüstü cihazlarından yapılan aramaların sayısını geçmiş bulunuyor. Bu durum seyahatle ilgili yapılan aramalar için de geçerli. Masaüstünden mobil cihazlara doğru yaşanan kayma Google ve Bing gibi büyük arama motorlarının mobil kullanımına uygun algoritmalar geliştirmesiyle gündeme geldi. Bu sebeple seyahat acentalarının da stratejilerini mobil cihazlara uygun hale getirmesinin vakti geldi!

travel-behavior-mobile-social-640x497

Mobil cihazlar her ne kadar seyahat planlarının karar aşamasında araştırma amaçlı sıklıkla kullanılsa da, aşağıda alıntılanan kaynaklarda da belirtildiği üzere, kişiler rezervasyonlarını mobil olmayan cihazlar üzerinden tamamlamayı tercih ediyor.

“Mobil rezervasyonlar sektörün yalnızca %6`sini oluştururken seyahat edenlerin %70`i rezervasyon öncesi içerikleri mobil cihazlarından inceliyor. ” Expedia MediaSolutions & comScore: Travel Decisions in a Multiscreen World

“Akıllı telefonlarını turistik gezilerine ilham almak için kullananların neredeyse yarısı rezervasyonlarını farklı cihazlar üzerinden tamamlıyor.”  think with Google: The 2014 Traveler’s Road to Decision

İki kaynağın istatistikleri birbirinden farklı olsa da vermek istedikleri mesaj aynı yönde: Seyahat edenlerin bir kısmı mobil cihazlardan gezileriyle ilgili ön araştırmaları yapsa da rezervasyon işlemi asla mobil olarak sonlanmıyor. Bu da demek oluyor ki bazı şirketler mobil reklamlara yanlış bir karar vererek az yatırım yapıyor.

Öneriler:

Gelirleri ve cihaz kullanımındaki değişiklikleri gözden geçirin. Mobil pazarlama stratejilerine yapılan yatırımın geri getirdiği geliri farklı nitelik modellerini (örneğin, linear ya da position-başed) inceleyerek karşılaştırın.

Mobil cihazları kişiselleştirilmiş kullanım kılavuzu olarak düşünün. Bu kılavuzlar seyahat edecek kişilere rezervasyon yapma kararı alana kadar destek vermeliler. Eğer bu kılavuzları siz sağlamazsanız bir başkası mutlaka sağlayacaktır.

Neden sizinle yarışan şirketlere müşterilerinizi kaptırasınız ki? Müşterileriniz mobil cihazlarından evde ya da işte farketmeksizin tatil planları araştırıyorlar. Siz de müşterileriniz nerede ise orada olmalısınız, doğru ve yaratıcı mesajı vererek onları rezervasyon yapmaya doğru yönlendirmelisiniz.

Bir diğer öneri ise müşterilerinizin rezervasyona giden yolda kat ettikleri aşamaları önem listenizin başına yerleştirin. Yapacağınız ön testler ile stratejinizi ve mesajınızı müşterilerinize ulaştırmanın en iyi yolunu bulmaya çalışın.

Özetleyecek olursak,

Mobil kullanımlar tatil planları yapmada ve rezervasyonları kesinleştirmekte önemli bir yer kaplıyor. Artık mobil olarak reklamlarınızı ve satış stratejilerinizi müşterilerinize ulaştırmanız kesinlikle şirketinizin en büyük hedeflerinden biri olmalı. Eğer hala daha mobil pazarlama konusunda aktif olarak çalışmalarda bulunmuyorsanız, bir an önce harekete geçmenizi öneririz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!