Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Oyo Hotels & Homes etkileyici bir geri dönüş yapıyor. Microsoft (MSFT.O), planlanan ilk halka arzından önce 9 milyar dolarlık bir değerlemeyle Hindistan girişimine yatırım yapmayı planlıyor. Fiyat etiketi, pandemi küresel operasyonlarını kesintiye uğratmadan ve bir sıfırlamaya zorlamadan önce SoftBank destekli (9984.T) grubunun son büyük özel kalemi ile eşit olacaktır.

Kurucu Ritesh Agarwal, yaşıtı Airbnb’den (ABNB.O) Brian Chesky’nin ayak izlerini takip ediyor. Tıpkı ABD şirketinin kriz finansmanında 2 milyar dolar topladığı gibi, bu ayın başlarında Oyo, ABD pazarında 660 milyon dolar borç arttırdı.

Daha önceki bir değerlemeyle kabaca eşleşmek de iyiye işaret. Amerikalı airbnb başlangıçta şirketinin değerini Aralık 2020’de 30 milyar dolara kadar pazarlarken – 2017’deki son özel değerlemeyle uyumlu olarak – sonunda bunu 41 milyar dolara çıkardı. Airbnb’nin piyasa değeri şimdi bunun iki katından fazla. Oyo, sonunda benzer bir yükseliş elde etmeyi umabilir.

Microsoft’un desteği bir onay olacaktır. Yatırım ne kadar büyükse, ima edilen değerleme o kadar fazla ağırlık taşıyacaktır.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz