Marysia Maciocha’nın Türkiye Anıları

marysia mytravelaffairsPolonyalı arkadaşımız Marysia Maciocha çılgın bir seyahat blogu yazarı. Marysia dünyayı adeta karış karış gezen bir hatun. MyTravelAffairs.com adlı blogunda tüm maceralarını detaylı bir şekilde ve çok güzel resimlerle beraber anlatıyor. Marysia aynı zamanda tam bir Türkiye aşığı ve defalarca ülkemizi ziyaret etmiş. İşte biz de kendisinin Türkiye ile ilgili yazdığı güzel bir makaleyi sizlere sunuyoruz.

Genel olarak Türkiye’yi neden bu kadar çok sevdiğini anlattığı, ve tüm dünyadan blogunu takip eden okurlarına ve yüzlerce yabancıya ülkemizden övgüyle söz ettiği bu yazıyı çok beğeneceksiniz.

Maryisa belki bir göz atmak istersiniz diye benden farklı ziyaret güzergahları hakkında yazdığı diğer yazılarına da bu makalenin içinde bağlantılar vermemi istedi; ben de makalenin çeşitli yerlerine onları serpiştirdim. Buyurun, Marysia’yı dinliyoruz…

TÜRKİYE – BU KADAR ÇOK SEVMEM İÇİN SONSUZ SEBEPLER

Türkiye düşünebildiğim en muhteşem ülkelerden birisi. Şöyle diyebilirsiniz: Neden? Ne yani, sen İran’ı ve Benin’i sevdiğini söylememiş miydin Marysia? Nasıl olur? Biz senin Pakistan gibi çılgın yerleri, Umman’ı ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ni falan sevdiğini sanıyorduk!

Evet, İran’ı seviyorum. Ürdün’ü seviyorum. Azerbaycan’ı seviyorum. Somali, Irak, Suriye, Honduras, Çeçenistan’ı görmeyi hayal ediyorum. Bildiğiniz gibi tüm bu yer isimleri En Tehlikeli Ülkeler Listesi’nde. Ama işte bu benim!

Birçok seyahat ‘blogger’ının asla söylemediği bir şey söyleyeceğim! Her varış yeri herkes için değildir! İşte söyledim. İran harika bir yer ve ben konuştuğum herkese bunu şiddetle tavsiye ediyorum, İsrailli arkadaşlarıma bile, ha ha.

Fakat kalbimin derinliklerinden de hissediyorum ve biliyorum ki birçokları bu yolu tercih etmeyecekler. Çünkü dürüst olmak gerekirse ben biraz garip, biraz çılgın ve çatlak biriyim…

Türkiye benim “Herşeyin Olduğu Ülkeler” listemde, İsrail ve İspanya arasında. Neyi bekliyorsunuz? Türkiye’ye uçsanıza!

Tamam, tamam, önce bu makaleyi okuyun ve neden daha önce gitmeyi hiç aklınızdan geçirmediğiniz bu ülkeye bir çift son dakika bileti aldığınızı sevgilinize açıklamak için iyi sebepleriniz olsun.

Türkiye’yi seviyorum çünkü:

1. Yemekler

Ah yemekler, muhteşem yemekler! Ben tam bir yemekçiyim ve güzel yemekler benim için koca bir şehre hatta ülkeye yolculuk etmek için yeterli bir sebeptir.  BuzzFeed bile bana katılıyor!

patlican kebabi

2. Tarih

Tarihi seviyorum ve bu yüzden bu alanda çok şey sunan ülkeler kalbimi kazanıyor. Yok, endişelenmeyin, size Türkiye’nin Paleolitik çağdan günümüze bütün tarihini anlatmayacağım. Lidya Krallığı ya da Selevkos İmparatorluğu’na övgüler de dizmeyeceğim. Sadece dünyada pek az ülkenin Türkiye’ninki kadar eski, zengin ve çeşitli tarihsel zenginliği olduğunun altını çizmek istiyorum. O yüzden eğer siz de bir tarih delisiyseniz bu muhteşem ülke kesinlikle tam size göre!

img_6445

3. Doğal Harikalar

Türkiye’nin gerçek taşları.. bu ülkenin her yeri bunlarla dolu! Doğal harikalar deyince benim aklıma hemen Pamukkale, Tuz Gölü ve Kapadokya geliyor. Hepsi şaşırtıcı, hepsi etkileyici, ama benim için Kapadokya en eşsiz olanı!

img_1361

Hayatımın en iyi seyahat deneyimlerinden biridir. Ciddiyim, bu yere bayılıyorum! Çok güzel ve tam anlamıyla Türk… Büyüleyici. Geçen yaz Gürcistan’da da bazı kaya şehirler gezmiştim, fakat onların Kapadokya ile yarışabileceklerini kesinlikle sanmıyorum!

img_1891

Ah, ayrıca orada sıcak hava balonu turu da yapabilirsiniz. Bu tıpkı ‘hayatınızda yediğiniz en lezzetli kek’in üzerine bir de kiraz eklenmesi gibi bir şey.

img_1772

4. İnsanlar

İnsanlar, vay canına, Türk insanları!.. Onların ne kadar eğlenceli, misafirperver, sevimli, dost canlısı ve yardımsever olduklarını anlatabilecek yeterli kelime yoktur inanın! Her zaman bir bardak çayları ve ayaküstü sohbetleriyle sizin için hazırlardır. Eğlenceye ve iyi yemeklere âşıktırlar. Yani benim deyişimle hayattaki küçük zevklerle mutlu olabilen insanlar.

img_7157

5. Dalış

Eğer ilk kez geliyorsanız mazeretiniz vardır diyebiliriz ama tüm harika okurlarım bilirler ki ben dalmaya bayılırım. Bu spora tam anlamıyla bağımlıyım ve sadece dalmak için bile bir yerlere seyahat edebilirim. Ve Bodrum’u 2011’de tekrar ziyaret etmemin ana sebebi buydu. Harika olan sadece dalmak değildi; mürettebat, insanlar, dalış siteleri de tam olarak görmeye değerdi.

Eğer Avrupa’ya uzak olmayan süper bir dalış noktası arıyorsanız Türkiye’yi değerlendirmelisiniz. Mısır’ı boş verin! Korkunç! Evet belki dünyanın en iyi dalış sitelerinden birisi fakat bir kadın olarak sadece yorgunluk, ve bir süre sonra sıkıcılaşan tam bir enerji süzgeci.

Türkiye'de dalış

Bir başka artısı ise Bodrum’un kendisi! Bu benim hayatımdaki en hoş ve en büyük seyahat sürprizlerimden birisiydi. Bu şehri ve rahatlatıcı atmosferini çok sevdim. Ve aman Allah’ım, partileri ise benim gibi bir parti-sever için bile bitmek tükenmek bilmeyen bir maraton gibiydi!

Bodrum tatil isteveyap

6. Çay

Çayı seviyorum. “Ben de çayı seviyorum Marysia; bunda özel olan bir şey yok” diyebilirsiniz. Üzgünüm ama kesinlikle yanılıyorsunuz.

Burada “çay” sadece bir içecek değil, bir örftür. Bir karşılama işareti, bir buz kırıcı, bir dengeleyicidir! Toplantılar, randevular, iş veya molalar için bir bahane olarak kullanılır. Uyarı: Dikkatli olun, sert olanı sizi gerçekten çarpabilir! 🙂

Türk Çayı İste ve Yap

7. Mimari

Beni bilirsiniz. Ben İslam mimarisini severim. Ve Türkiye bununla dolu! Bu mimari, desenler, renkler ve simetride beni büyüleyen bir şeyler var. Evet, beni yakaladınız! Ben tam bir OCD (obsesif kompulsif bozukluk) vakasıyım ve simetri beni yeniyor, haha! Şaka bir yana, Türkiye yüzyılların tarihiyle, stilleriyle ve olağanüstü binalarla dopdolu bir yer.

Türk İslam Mimarisi

8. Nargile

İsimlerle ve etimolojiyle sizi sıkmayacağım. Birçok farklı dillerde birçok farklı ad: Nargile, Shisha (şişe), water pipe, qalyan. Ben sadece onu seviyorum! Şaşırdınız mı? “Marysia, sen? Her zaman insanları sigara içmenin tehlikelerine karşı uyaran!!!” Evet şaşırmakta haklısınız.

Ben kendim bile şaşırdım! Kendimi bir ikiyüzlü gibi hissettim. Ama dürüst olmak zorundayım ki, bunun ne kadar rahatlatıcı olduğunu görünce bayıldım. Türk insanının bu şeyi içmeye olan yaklaşımını çok sevdim. Nargile sohbet için, arkadaşlarla bir araya gelmek için, ya da tüm günün çılgınlığından sonra rahatlamak için güzel bir fırsat.

Türk Nargilesi

9. İstanbul

Bu şehir Türkiye’yi ziyaret etmek için tek ve biricik bir sebep olabilir ve genellikle oluyor da. İstanbul’u seviyorum! İnsanların ne söylediklerinin ya da düşündüklerinin önemi yok;İstanbul olabilecek tüm yönleriyle muhteşem! Resimsel olarak Karadeniz ile Marmara Denizi arasında bir boğaz üzerine kurulmuş. Trakya ve Anadolu ya da çoğunluğun tercihiyle Avrupa ve Asya olarak ikiye bölünmüş. Tarihin, stilin, geleneğin, dinin konuksever insanların ve güzel mimarinin mükemmel bir karışımı ile sizi cezbediyor! İstanbul’da hayat tamamen zevk, iyi vakit geçirmek ve heyecan demek.

İstanbul Blog İsteveyap

10. Çarşılar

Onları kim sevmez ki! Hepimiz severiz. Her birimiz kendi sebeplerimizle tabi. Kimimiz alışveriş için, kimi kokular, kimi renkler ve kimimiz de –benim gibi, günlük hayatı ve insanları kendi doğal çevrelerinde gözlemlemek için… Satıcılar, müşteriler ve gezenler.

Türk çarşıları

Ben çarşıları yukarıda sayılan tüm sebeplerden ötürü seviyorum zaten ama bir günü çarşıda geçirip insanlarla konuşmak, tavla oynayan adamları, sebze ve baharat seçen kadınları izlemek ve yabancılarla çay içmek gibisi yok.. Ne demeye çalıştığımı anlamak istiyorsanız, bir çarşıyı gezin!

11. Gelenekler

Türkiye ve Türk insanı geleneklerine oldukça sadık ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Tam bir gelenek hastasıyım! Neden mi? Çünkü gelenekler sizi daha büyük bir şeyin bir parçasıymışsınız gibi hissettiriyor. Çünkü gelenekler hayatınızda asla tecrübe edemeyeceğiniz şeyleri tecrübe etmenize olanak sağlıyor.

Derviş dansını düşünün (Mevlevi Semahını kastediyor), insanlar bunu geleneklerinde tutup korumasaydı onu hiç görebilir miydiniz? Bana bunun eski ve sıkıcı olduğunu söyleyebilirsiniz ama o zaman da size geleneklerin yeni, modern ve eğlenceli de olabileceğini söylerim. Kendi geleneklerinizi oluşturabilirsiniz ve bunların geliştirilmesi genellikle hayatınızın en güzel zamanları olabilir. Öyleyse bana katılın, tüm bakış açılarıyla gelenekleri sevin!

Türkiye gelenekler

12. Tatlılar

Evet, yemeklere zaten değindiğimi biliyorum. Ama Türk tatlıları bu listede ayrı bir yeri hak ediyor. Bir kere denerseniz ne demek istediğimi iyice anlarsınız! Ve düşünün ki bunu size her zaman “ben tatlılara pek düşkün birisi değilim!” diyen biri söylüyor.

Türk tatlıları

Evet, gerçekten normalde tatlı tercih etmem. Ama Türkiye’ye gidince tam bir tatlı yiyicisi oluyorum. Helva benim favorim ve hep öyle olacak. Zerde, tulumba, revani, Türk lokumu, künefe, cezerye ve milyonlarca diğeri! Ah ve bir de acıbadem kurabiyesi var hiçbir zaman hayır diyemeyeceğim! Eğer diyetteyseniz üzgünüm, bozacaksınız 🙂

Türkiye Tatlılar

13. Antik arkeolojik mekanlar

Nereden başlasam nerede bitirsem? Google’da Türkiye’deki antik yerler diye bir arama yapmayı deneyin ve görün; karşınıza 150’den fazla sonuç çıkacaktır. Sadece geçen Mayıs İzmir’e yaptığım ziyarette 10’dan fazlasını gördüm. Eski İzmir (Smyrna) bölgesi böyle yerlerle dolu. Sadece en büyüklerinin ismini vereyim: Efes (Ephesus) ve Bergama (Pergamon). Evet, Türkiye tarihi miraslarla dolu bir ülke. Evet, hepsi birer harika! İşte resimlerle kanıtı 🙂

Türkiye Arkeolojik Yerler

Antik tiyatro

14. Su

Su hayatımı onsuz düşünemediğim bir şey. Hayır, yaşamak için içmemiz gereken sudan bahsetmiyorum. Suyun varlığından ve gözler önünde olmasından bahsediyorum, deniz gibi, göl gibi…

Belki ben sahilden gelme olduğum için ve deniz benim günlük yaşantımın bir parçası olduğundan. Belki de beni rahatlattığından, sakinleştirdiğinden. Nedenini tam olarak açıklayamıyorum ama benim en mutlu olduğum zamanlar denizle çevrili olduğum zamanlardır. En sevdiğim şehirlerin hepsi sularla çevrili olanlardır… Tel Aviv, Zürih, Oslo, İstanbul… Ve Türkiye harika bir kıyı şeridine sahip. Karadeniz, Marmara Denizi, Akdeniz, Ege Denizi…

isteveyap.com Konuk Yazar Türkiye

15.

…. bunu sizin doldurmanız için ayırıyorum. Bana neden Türkiye’yi sevdiğinizi söyleyin! Ya da eğer hiç bulunmadıysanız neden bu inanılmaz ülkeye gitmek isteyeceğinizi söyleyin!

 Marysia hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz My Travel Affairs Blog‘u (ingilizce) ziyaret edebilir ve aşağıdaki sosyal medya bağlantılarına tıklayabilirsiniz.

Kaynak: İste ve Yap

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!