Seyahat Ederken Çalışmanın 4 Efektif Yolu

Günümüzde teknoloji her an, her yerde çalışabilmemizi mümkün kılıyor. Akıllı telefonumuzdan, tabletimizden ya da dizüstü bilgisayarımıdan yapabileceğimiz şeylerin sayısı her geçen gün artıyor. Artık bulut hesabımızdan ihtiyacımız olan her dosyaya ulaşabilir, onları düzenleyebilir, istediğimiz kişilere gönderebilir, telekonferans yapabiliriz.

Tüm bu imkanlara sahip olmak sizde ”sürekli meşgul olma” sendromuna yol açabilir.  Ama eğer bu imkanları iyi bir şekilde yönetebilirseniz seyahat halinde bile çok verimli şekilde çalışabilirsiniz.

Seyahatta verimli olabilmek için şu dört maddeye dikkat çekmek gerekiyor;

– Plan yapın ve iş arkadaşlarınızla paylaşın

Bir çalışma planı yapmak sizin ne zaman, ne yapacağınızı bilmenizi sağlar. Böylece zamanınızı önceden hazırlıklı şekilde yönetebilirsiniz. Elbette bu planı iş arkadaşlarınızla paylaşırsanız, onlarla birlikte yönetmeniz gereken süreçler de daha sağlıklı işleyecektir. Böylece onlar size ne zaman ulaşabileceklerini, ne zaman ulaşmamaları gerektiğini, ne zaman bir telekonferans yapabileceklerini bilirler ve sizinle ilgili işlerini buna göre planlayabilirler. Böylece hem siz hem de iş arkadaşlarınız müsait olduğunuz zamanları daha verimli şekilde değerlendirebilir.

Eğer karar verici konumdaysanız bu durum daha da önemli hale geliyor. Siz yokken işlerin aksamamasını sağlayabilirsiniz.

– Disiplini bırakmayın

Sabah uyandığınızda gün içerisinde hangi işleri hangi sırayla yapacağınızı belirlemeniz önemli. Ardından da bu plana mümkün olduğunca sadık kalmanız gerekiyor. Yani bir fuarda, bir havalimanında ya da otobüste olun, planlı işlerinizi tamamlamaya çalışın. Ortamın sizi planın gerisinde bırakmasına izin vermeyin.

Gün içerisinde yaptığınız işler için gün bitiminde bir kontrol listesi oluşturursanız, seyahat telaşı içerisinde hiçbir işi kaçırmadığınızdan emin olabilirsiniz.

– Sorunlara hazırlıklı olun

Teknoloji zaman zaman size sorunlar yaşatabilir. Dizüstü bilgisayarınız bozulabilir, internet bağlantınız sorun çıkarabilir, USB belleğiniz çalışmayabilir. Böyle durumlar için kimlere ulaşabileceğinizi önceden belirleyebilirsiniz. Yazılım ve donanım konusunda bir arkadaşınızın telefon numarasını bulundurmanız önemli. Ayrıca fırsat varken verilerinizi yedeklemek de işleri sağlama almanızı sağlar.

Elbette akıllı telefonlar için yedek şarj aletleri de bazen hayat kurtarıcı olabilir.

– Sanal ofis ortamı yaratın

Ofis dışında olmak, çalışma ortamı açısından size uygun şartların oluşmamasına sebep olabilir. Her zaman alıştığınız bilgisayarınız olmayabilir, sandalyenizi sevmeyebilirsiniz. Ayrıca iş arkadaşlarınız yanınızda olmadığı zaman motivasyonunuz da düşebilir. Böyle bir durumda kendinize sanal bir ofis ortamı yaratmayı denemelisiniz. Kahve için, alıştığınız zaman aralıklarıyla molalar verin ve iş arkadaşlarınızla sohbet edin. Bazen onlarla havadan sudan konuşmak bile sizin işe daha motive hissetmenizi sağlayabilir.

Extra madde: İş arkadaşlarınızla özendirici tatil fotoğrafları göndermeyin…

Kaynak: Etohum

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!