Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

2019 yılı, ülkeye 1,7 milyon turist gelişiyle çığır açan bir rekorla, Maldivler turizm tarihinde dikkate değer bir yıl oldu. 2020 yılı, yıl sonuna kadar 2 milyon turist girişine ulaşma hedefiyle daha çeşitli ve agresif pazarlama faaliyetleriyle başladı.

Bununla birlikte, devam eden küresel salgın nedeniyle Maldivler 27 Mart 2020’de sınırlarını kapatmak zorunda kaldı. Döviz gelirlerinin çoğunu turizm endüstrisi oluşturduğundan, COVID 19’un yayılmasını engellemek için alınan sıkı önlemler nedeniyle büyük ölçüde darbe aldı.

Turist vizelerinin askıya alınmasından yaklaşık dört ay sonra turizm endüstrisi, COVID-19’a karşı geliştirilmiş ihtiyati tedbirlerle 15 Temmuz 2020’de yeniden açıldı. Turizm Bakanlığı tarafından tüm turizm tesislerinin güvenlik ve hijyen standartlarını sağlamak için bir sertifika programı ile birlikte güvenli bir turizm rehberi yayınlandı. Issız adalardaki tatil köyleri ve yaşam alanları yeniden faaliyete geçerken, yerleşik adalardaki konuk evleri 10 Ekim 2020’den itibaren faaliyetlerine devam edecek.

Bu etkinlikler ışığında, Turizm Bakanı Abdulla Mausoom, 2020 Dünya Turizm Günü münasebetiyle düzenlenen özel bir sanal törenle Maldivler’de turizmi canlandırmayı amaçlayan “Maldivler Sınır Milleri” programını başlattı. Bu, tüm dünyada geliştirilen türünün ilk sadakat programıdır.

Turizm Bakanı Dr. Abdulla Mausoom; “Maldivler Sınır Milleri” programının, Maldivler’in turizm destinasyonu olarak popülaritesini artıracak ve daha fazla pazarlama ve reklam fırsatı sunacak bir program olduğunu belirtti. Ayrıca, bunun Maldivler turizminin ana pazarlarında kazanılan popülariteyi daha da artıracağını düşünüyorum” dedi.

Maldivler Sınır Milleri, Maldivler Göçmenlik Bürosu tarafından başlatılan ve törene katılan ortak paydaşlar Turizm Bakanlığı, Maldivler Pazarlama ve Halkla İlişkiler Kurumu (MMPRC) ve Maldives Airports Company Limited (MACL) ile geliştirilen bir turizm tanıtım programıdır. Bu program resmi olarak 1 Aralık 2020den itibaren uygulanacak ve Maldivler, turizm sektörünü öngörülebilir gelecekte zirveye çıkaracağına inanılıyor.

Bu program, turistler için üç aşamalı bir sadakat programıdır. Bu programa kaydolan turistler, ziyaret sayısına ve kalış süresine göre puan kazanacak. Özel günleri kutlamak için yapılan ziyaretlere ek puan verilecektir. Bu programda üç kategori bulunmaktadır; Aida (bronz), Anantara (gümüş) ve Abaarana (altın). Her kademe, üyeler ilerledikçe değeri artan bir dizi ödül, hizmet veya avantajla tanımlanacaktır.

Törende konuşan Maldivler Göçmenlik Bürosu Başkanı Mohamed Ahmed Hussain, Maldivler’in turistleri karşılamaya ve onlara daha önce hiç olmadığı gibi bir deneyim sunmaya hazır olduğunu söyledi. Kendisi; “Otel resepsiyonu turistlerin tatillerine başladığı yer değil. Yolculuk, gerçekten de unutulmaz bir tatilin ilk bölümü olarak sınırda göçmenlik bürosu memurunun karşılamada gülümsemesiyle başlıyor ve Maldivler Sınır Millerinin devreye girmesiyle onları ayrıcalıklarla karşılamaya ve daha önce hiç olmayan bir şekilde deneyimi kolaylaştırmaya hazırız “dedi.

Programın başlamasının ardından, Maldivler Pazarlama ve Halkla İlişkiler Kurumu (MMPRC) Genel Müdürü Bay Thoyyib Mohamed, bu programın tüm dünyadaki turistlere pazarlanmasının önemini vurguladı ve :“İçten umudumuz, bu programın destinasyon varlığını artırmaya yardımcı olması ve turizm endüstrisi üzerinde olumlu bir etki yaratmasının yanı sıra gelecekte turist varış oranını da artırmasıdır. Önümüzdeki günlerde başarılı bir şekilde uygulanmasını dört gözle bekliyoruz” dedi.

Maldives Airports Company Limited İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Gordon Andrew Stewart, programın ve güvenli turizmin önemine de değindi. Kendisi; “Maldivler Sınır Milleri programı, küresel gezginleri Maldivler’e çekmenin yenilikçi bir yolu. Bunu desteklemek için yolcularımızın ve personelimizin sağlığına odaklanıyoruz. Velana Uluslararası Havaalanı’nın tüm yolcularımız için güvenli bir havaalanı olmasını sağlamak için bir dizi adım attık. Yakın zamanda Havaalanı Sanayicileri Derneği’ni ACI Uluslararası Sağlık Akreditasyonu sertifikası için görevlendirdik. Bu sertifika, havaalanında seyahat ederken yolcuların güvenliğini sağlamak için havaalanlarımızda gerekli tüm sağlık ve güvenlik önlemlerine sahip olmamızı sağlamak için uyguladığımız adımları tanımaktadır “dedi.

Maldivler Sınır Milleri programının devreye girmesiyle, turizmin Maldivler’i tanıtmada ek bir avantaj olması nedeniyle önemli ölçüde canlanması bekleniyor. Ayrıca, geri dönen ziyaretçilerin Maldivler’in en iyilerini yeniden keşfetmeleri ve hayatın güneşli tarafını ziyaret ederek bundan en iyi şekilde yararlanmaları için altın bir fırsattır.

Programın en son güncellemeleri için imuga.immigration.gov.mv/mbm adresini ziyaret edin.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz