Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Skynews tarafından yayınlanan habere göre Çin merkezli yatırım şirketi Fosun, 178 yıllık Dünya devi Thomas Cook’u satın almak için devrede.

Hali hazırda en büyük hissedarları olduğu markayı almak isteyen Fosun bu yılın başında hisse oranını %17 seviyelerine çıkarmıştı.

Yıllık 9 milyar Sterlin’in üzerinde bir ciro hacmine sahip olan Thomas Cook, buna rağmen geçtiğimiz yıl, deniz-kum-güneş tatillerine yönelik talepte yaşanan düşüş nedeniyle kar marjında yaşanacak daralmaya ilişkin açıklamada bulunmuştu. Paket tatillere olan talebin azalması ve şiddetli online rekabet ile mücadele eden şirket, geçen yılki hisse fiyatında % 80’lik bir düşüşün ardından son 2 yılı zararla kapattığını açıklamıştı.

Thomas Cook‘un hisseleri Mayıs 2018’de 1,40 sterlinin üzerinde işlem gördü, ancak o zamandan bu yana 1,6 milyar sterlinlik net borca ulaşan markanın piyasa değeri yaklaşık 376 milyon sterlin olarak gözükmekte.

Diğer yandan Çin merkezli Fosun, 2015 yılında, Fransız resort otel grubu Club Med’i 1 milyar Dolar’ın üzerindeki satın alma bedeliyle bünyesine katmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda 21 ofisini kapatan Thomas Cook’un nasıl bir yol izleyeceğini takip ederek sizlere bildireceğiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz