Lyft, Uber’de Yaşanan Sorunlardan Fayda Sağladı 0

Yönetimdeki değişim, kurumsal casusluk ve cinsel taciz iddiaları halkla ilişkiler konusunda Uber’i sıkıntıya sokarken bu durum, gölgede kalan rakibi Lyft’in hızla yükselmesini sağladı.

Lyft hayal kırıklığına uğrayan sürücüleri işe alma fırsatını yakaladı, bu nedenle Uber’e alternatif arayan yolcular için de iyi bir seçenek oldu. Lyft bu süreçte akıllı telefon uygulamasını güncelledi, daha fazla yolcu çekmek için pazarlama çabalarını hızlandırdı ve yalnızca ABD’de verdiği hizmet için 160 civarında şehre daha genişleyerek toplamda 350 civarında şehirde hizmet vermeye başladı.

Perşembe günü ise Lyft, 32 eyalette kapsama alanını genişleteceğini ve toplam sayısının 40’a yükselebileceğini açıklayarak büyük bir ilerleme kaydetti.

Agresif taktikler, çok daha küçük olan Lyft için yeni bir ışık yaktı. Beş yıl süren, eğlenceyi seven, pembe bıyıklı, kazanma şansı az olan rolünden memnun kaldıktan sonra Lyft, kurnaz bir fırsatçı ve Uber için daha heybetli bir tehdit olmayı deniyor.

Fakat arada hala finansal kaynaklar, eleman yetiştirme ve operasyon genişliği bakımından büyük bir uçurum var. Lift yılda milyonlarca sürüş gerçekleştirir ve sadece ABD’de hizmet verirken Uber ise dünya çapında günde 10 milyon yolculuk gerçekleştiriyor ve 2009’dan beri 80’den fazla ülkede 5 milyondan fazla yolcu taşıyor. Uber, Lyft’in 2.6 milyar dolar sermayesi ile karşılaştırıldığında kuruluşundan bu yana sermayesini yaklaşık olarak 14 milyar dolara yükseltti.

Uber üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek elinden gelen her şeyi yapıyor. Şirket, bu hafta üst düzey yönetici olarak Expedia’un CEO’su Dara Khosrowshahi ile anlaştı ve bu yıl attığı yanlış adımlardan dolayı büyümesinin yavaşladığını kabul ederken müşterileri verilen hizmete değer verdikleri için, yolculuklarda halen artış olduğunu da belirtti. Hızlı büyümeyi teşvik ederken kötü davranışları teşvik eden kültürün değiştirilmesi için de kendisine ait “180 günlük değişim” programı uyguluyor.

Ancak Lyft’in kazandığı zemin göz ardı edilemez. Uber yönetim kurulu, Uber CEO’su Travis Kalanick’in Haziran ayında istifasını kabul ederken, Lyft geçen yılın ilk altı aylık döneminde yolculukları iki katına çıkardı. Haziran ayı sonunda yolculuk sayısı, 2016 yılındaki yolculukları geçerek toplamda 162.5 milyona ulaştı.

Uber kendi kendini imha moduna girmeden önce, Lyft zaten hızlı bir şekilde büyüyordu. Lyft’in kendi ölçümlerine göre, son iki yılda ABD pazarındaki hisselerinin yükselme oranı % 12’den %30’un üzerine çıkartarak Uber’in iki katına çıktı.

Lyft’in 33 yaşındaki mütevazi kurucuları Logan Green ve John Zimmer, yolculara bir otelde veya hatta Disneyland’da bir misafir gibi davranılması gerektiğine inanmaktan başka hiçbir şey yapmadıkları konusunda ısrar ediyorlar. Her ikisi de sıradan görünüşleriyle şirket çalışanlarının arasına karışıyor. Tatlı dilli Green ve neşeli Zimmer, dikkatli konuşmasına rağmen, Uber’deki kargaşanın Lyft’in büyümesini hızlandırdığını kabul ediyorlar.

Green, yakın tarihli bir röportajda San Francisco Körfezi yakınlarında bulunan ofis kompleksindeki havadar ofislerinde “Hizmet kalitesi benzer ve yolcu alım saatleri eşit olduğunda, insanlar Lyft kullanmayı tercih ediyor” dedi. “Sürücülerimize daha iyi muamele etmemizden hoşlanıyorlar. Müşterilerimiz, daha iyi muamele görmekten hoşlanıyorlar ve insanları önemseyen bir markaya sahip olmamızı seviyorlar, burada Uber karşıt bir marka inşa etmek için çok fazla şey yaptı.”

Chicago yakınlarındaki Northwestern Üniversitesi’nde çalışan Nick Raef, ikisinden birini seçemk üzere Uber ile Lyft arasında fiyat ve marka imajını karşılaştırıyor ve Chicago’daki hizmet açısından ikisi arasında çok az fark olduğunu söylüyor. Ancak Uber’deki sıkıntılar sebebiyle daha pahalı olsa da Lyft ile gideceğini de belirtiyor.

Kendisi;”Ben kendime bu tartışmanın bir dolar değerinde olduğunu ya da hikayenin o günün ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak 2 dolar olduğunu söyledim” diyor.

Washington’ın Maryland banliyölerinde çalışan 28 yaşındaki federal çalışan Whitlee Dean, Lyft’i şehre geldiği her seferinde aldığını ve Lyft’i, Uber’in davranışlarından dolayı değil; fakat verdiği müşteri hizmetleri dolayısıyla tercih ettiğini söylüyor.

Kendisi; “Uber’in aksine onlarla bağlantı kurduğunuzda onlarla temasa geçtiğinizde gerçekten bu konularda hassas davranıyorlar” dedi ancak her iki şirket de metropolde eşit derecede erişilebilir olduğu halde Uber, özellikle küçük şehirlerde Washington’un dışında daha hızlı.

Uber, içten içe, sürücülerine ve çalışanlarını daha iyi muamele etmek için ayarlamalar yapıyor. Son zamanlarda, yolcuların kendi uygulamalarında sürücüler e bahşiş bırakmasını sağlayarak Lyft ile aynı şeyi yaptı. İş yükünü daha iyi dağıtmak için binlerce kişi kiralandı ve çalışanlarının geç saatte kalmamaları için San Francisco’daki merkezlerinde 90 dakika daha erken ücretsiz yemek sağlamaya başladı.

Uber’in insan kaynakları sorumlusu Liane Hornsey; “Belki küçük hatta küçücük şeyleri sembolize ediyor; fakat bu tür şeyler insanlar için önemli” dedi.

Şirket, geçtiğimiz günlerde eski ABD Başsavcısı Eric Holder’ın raporu sonrası yanlış davranışlarda bulunan 20 çalışanını işten çıkarttı. Ancak Uber için sorunlar devam ediyor. Sadece bu hafta, yolculukları sona erdikten sonra gizlilik kaygısı olan yolcular sebebiyle takip uygulamasını kullanmayı bıraktı.

Jackie Research analisti Jan Dawson’a göre Lyft’in büyümesi muhtemelen Uber’e karşı bir tepkiden ziyade müşteri taleplerine bağlı.

Kendisi; “İnsanların Uber’e karşı tavır alması nedeniyle Lyft’ın kazanılmasının cazip olduğunu, ancak kolaylık çoğunlukla ahlakın üstünü örtüyor” dedi. Dawson, hizmetinin hâlâ çoğu büyük ABD kentinde Lyft’den daha fazla şoförü olduğundan dolayı Uber’in daha uygun olduğunu söyledi.

New York’ta her iki şirketle de çalışmış olan sürücüler Karim Guernah ve Syed Manzar ile yapılan ayrı ayrı görüşmelerde, Uber’in sorunlarının ortaya çıktığı bu yılın başında yolcu duygularında bir değişiklik olduğunu fark ettiklerini söyledi. Ancak Guernah, çoğu yolcunun bir arabanın gelmesi ne kadar süreceğini ve ücretin ne kadara mal olacağına bağlı olarak hangi hizmetin alınacağına hala karar verdiğini söyledi ve her iki kişi de Uber’ın sürücülere Lyft’ten çok farklı davranmadığını dasöyledi.

Manzar;.”Lyft durumu kullanmaya çalışıyor, fakat her ikisi de aynı. Hiçbir farkları yok “dedi.

Green ve Zimmer’e Uber’i yakalayıp yakalayamayacaklarına dair bir soru yöneltildi; akıllarındaki ise “Uber ile yarışta daima kazanma şansı az olan bir rakip olarak davrandık. Çok yol katettik ve hâlâ varız”dedi. Green ise Lyft’in uzak olmayan bir gelecekte “uluslararasılaşacağını” ekledi.

Şirket samimi bir izlenim oluşturmak için kullandığı pembe bıyıkların araçları süsledikleri günlerin ötesinde bir büyüme yakaladı. Artık ön camda pembe renkli aydınlatmalı logoyu tercih ediyor. Ancak o bıyıklar çantaları süslüyor.

Green, “On binlerce depomuz var” dedi.

Zimmer, Lyft’in Disney çizgisinde uygun bir görüntü geliştirmeye devam edeceğini söyledi. “Yeryüzünün En Mutlu Yeri” nin prensiplerini övdüğünde ise arkasındaki duvarda mavi bir Jedi ışın kılıcını sallayan Mickey Mouse’un siyah-beyaz bir çizimini görmemek imkansızdı.

Belki de Uber’i temsil ediyordur!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.