Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Geçtiğimiz Cuma günü duyurulan “Aviation Blockchain Challenge” havayolu endüstrisini ilerletebilecek ve Lufthansa ve SAP’nin desteklediği pilot programlara öncülük edecek blok zinciri uygulamaları için “çığır açan fikirler” peşinde.

İki firmanın gerçekleştirmiş olduğu açıklamaya göre, bu girişimin havacılık endüstrisinde blokchain için potansiyel kullanım durumlarını araştırmak üzere yapılan sınırlı çabalara bir cevap niteliğinde denildi.

Lufthansa; “Pek çok endüstri ilk kullanım durumlarını keşfetmiş olsa da, havacılık sektörü üzerindeki etki henüz fark edilebilir değil. Bu durumu SAP ile birlikte değiştirmek istiyor ve sektörümüzdeki blokchain ve diğer merkezi olmayan ağlardan yararlanmak için önemli bir potansiyel görüyoruz” dedi.

Yarışma, blockchain uygulamaları için özellikle üç ana mecrada konseptler arıyor: uçuş rezervasyonu/ satın alma ve sadakat programları; iç veri işleme; üçüncü taraf tedarikçileri içeren tedarik zinciri kullanım durumları.

Fikirleri seçilecek olan Blockchain start-up’ları, Haziran ayında başlatılan SAP’nin blockchain hizmeti verdiği blockchain platformunu kullanarak pilot projelere ve en yalın ve sade ürün lansmanlarına geçme potansiyeline sahip olacak.

İlk teslim tarihi Ağustos olan yarışma için Lufthansa, bu yıl Ekim ayında en iyi fikirlere ilişkin final aşamasının Almanya’da gerçekleşeceğini söyledi.

Lufthansa, Ekim 2017’den bu yana rezervasyon ve seyahat bilgilerini bir ethereum blockchain start-up ortaklığıyla dağıtılmış bir ağa nasıl ekleyeceğine ilişkin araştırmalar gerçekleştiriyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz