Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rekabet ve Piyasalar Kurumu, Çevrimiçi Seyahat Acentesi Love Holidays ile iptal edilen seyahatlere ilişkin iadeler için 18 milyon sterlilik geri ödeme konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşma ile koronavirüs nedeniyle iptal edilen seyahatler için geri ödeme bekleyen 44.000 müşteri önümüzdeki Mart ayı sonuna kadar iade alacak.

Çevirimiçi seyahat acentesi, geri iade için kararlaştırılan zaman çizelgesine uymazsa mahkemeye başvurulabilir.

Sky News, bugüne kadar 20.000 müşteriye toplam 7 milyon sterlin iade edildiğini bildirdi, Love Holidays bunun Mart ayından bu yana toplam iadeyi 205 milyon sterline çıkardığını söyledi.

Bütçeli havayolu Ryanair, Love Holidays’i “müşterilerimize yapılan geri ödemeleri geciktirmenin en büyük suçlularından biri” olarak nitelendirerek Twitter’daki duyuruyu paylaştı.

Çevrimiçi seyahat acenteleri ve havayolları çağrı merkezlerine yapılan benzeri görülmemiş çağrılarla, geri ödemeleri işleme koymadaki sorunlar için müşteriler tarafından paralarını ellerinde tutmakla suçladılar.

CMA kısa süre önce rakibi lastminute.com ile benzer bir geri ödeme zaman çizelgesi üzerinde anlaştı ve ayrıca Tui ve Virgin Holidays’e karşı harekete geçti.

Yasa gereği tüketiciler, iptal edilen uçuşlar için yedi gün içinde ve paket tatiller için 14 gün içinde iade almayı bekleyebilirler.

Bununla birlikte, birçok seyahat acentesi ve havayolunun yıkıcı düzeylerde tazminat talepleriyle karşı karşıya kalmasıyla, düzenlemelere göre işleme koyma yapılmadı ve firmaların korumalı iade kredi notları sağlamasına izin verildi; ancak nakit iadeleri hala geçerli.

CMA CEO’su Andrea Coscelli; “Seyahat acenteleri, koronavirüs nedeniyle tatilleri iptal edilen müşterilere hızlı geri ödeme yapma konusunda yasal sorumluluğa sahip.

“Bugünkü eylemimiz, Love Holidays’in müşterilerinin artık paralarını ne zaman geri alacaklarına dair kesinliğe sahip oldukları ve bunu gecikmeden alacakları anlamına geliyor.

“Paket seyahat şirketlerini araştırmaya devam ediyoruz ve işletmelerin tüketici yasasını ihlal ettiğine dair kanıt bulduğumuzda, tüketicileri korumak için yaptırım uygulamaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

LoveHolidays sözcüsü ise şöyle yanıt verdi; “Müşterilerimize sabırları için içtenlikle teşekkür eder ve geri ödemelerini işleme koymanın normalden çok daha uzun sürmesi dolayısıyla özür dileriz.

“Önemli ilerleme kaydetmiş olsak da, özellikle havayolu iadelerine ilişkin yapılacak daha çok şey var ve müşterilerimize mümkün olan en kısa sürede geri ödeme yapılmasını sağlamak için turizm sektörünün tüm bölümlerini birlikte çalışmaya çağırıyoruz” dedi.

Which? Editörü Rory Boland ise; “Love Holidays, koronavirüs iptalleri için müşterilere geri ödeme yapmama konusunda en kötü suçlulardan biri.

“Düzenleyicinin devreye girdiği doğru olsa da, yasal olarak 14 gün içinde geri ödeme yapılması gereken müşteriler, CMA’nın çevrimiçi seyahat acentesinin bu geri ödemeleri birkaç ay daha ertelemesine izin vermesiyle zaten aylarca beklemiş olmaları dolayısıyla kızacak.

“Love Holidays, seyahat endüstrisinde yaygın reformlara duyulan ihtiyacı vurgulayarak bu yıl müşterilerin geri ödemelerini yarıda bırakan sayısız tatil operatöründen biri.

“Tatil şirketlerinden para keserek para iadesi sürecini geciktiren havayollarına karşı anlamlı bir adım atamayan Sivil Havacılık Otoritesine daha güçlü yetkiler verilmesi gerekirken, hükümet tatilcilerin parası için daha iyi koruma sağlamak için önlemleri araştırmalı” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz