Leziz Kore Yemeği, Bibimbap

Kore Turizm Organizasyonu ve Asiana Airlines ev sahipliğinde Emitt fuarı içerisinde 2. defa Bibimbap deneyimleme fırsatı buldum. İlkini Tayland’ın başkenti Bangkok’ta denemiştim oldukça beğenmiştim.

Bibimbap’ın nasıl doğduğu, ilk defa nerede yapılmaya başlandığı konularında pek çok hipotez vardır. Kore’de en güzel Bibimbap’ın yapıldığı yer olarak Jeonju bilinir. Araştırmalar sonucu, Bibimbap yemeğinin 200 yıldan fazla zamandır Jeonju’da yapıldığı tespit edilmiş. Yüksek bir ihtimal dahilinde ilk Bibimbap , birbirinden taze mevsim sebzeleri, değerli pirinçleri ve onu taçlandıran yumurtası ile kraliyet sofralarının baş tacı olarak Kore mutfağına girmiş ve sonrasında da halkın geneline yayılmış leziz Kore yemeğidir. CNN’in Travel yayını tarafından dünyanın en iyi 50 lezzeti arasında yer almaktadır.

Z41A4762 kopya

Bibimbap yemeği için hangi malzemeler gerekir?

2 adet Patlıcan

2 adet kabak

2 tadet havuç

2 adet orta boy kuru soğan

1 Demet takribi yarım kilo ıspanak

Yumurta (Her servis tabağı için 1 adet)

1 su bardağı pirinç

Sos için; susam yağı ve Goçujang (Kore Acı Biber salçasıdır veya damak tadınıza uygun acı-tatlı bir biber salçası da kullanabilirsiniz.)

Bibimbap nasıl yapılır? :

Havuç, kuru soğan, patlıcan ve kabak ince ince jülyen doğranır.

Sıvı yağda sert olan sebzeden kavurmaya başlayın. (yani önce havuç, sonra kabak ve en son patlıcan)

Kavururken biraz tuz ilave edin.

Ispanakları suda haşlayın. (kaynar suda 5-10 dakika arası tercihen biraz diri kalmalı. Siz damak zevkinize göre daha fazla kaynatabilirsiniz.)

Ispanağı sudan çıkardıktan sonra bir diş sarımsak, tuz, susam yağıyla karıştırılır.

Pirinci iyice yıkayın, 1 bardak pirince 2 su bardağı su ilave ederek

haşlayın. (Yağ ve tuz koymayın lapa gibi olsun.)

Pirinci tabağa yayın sonra üzerine bölüm bölüm sebzeleri koyun. Sıvı yağda yumurtayı pişirin ve sebzenin üzerine koyun. (Yumurtanın sadece sarısını kullanın. Yumurta sevmeyenler koymayabilirler.)

Susam yağı ve acı biber şalçasını, kendi damak tadınıza göre ilave edin. Biber salçası yağlı cins ise ekstra yağ koymaya gerek yok.

 

Bibimbap genel olarak karışık mevsim sebzeleri ile yapılabilen bir yemektir.  İsterseniz sevdiğiniz değişik sebzeler de ekleyebilirsiniz. Salatalık, soya filizi ve mantar da Bibimbap’a lezzet katar.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!