Levent Özçelik’in Sri Lanka Anıları

Hindistan’ın güney kıyılarına komşu, ada ülkesi Sri Lanka’nın adını son zamanlarda çok duyar olduk. Ne var ki, bu kez kumsalları, yeni başkent Colombo ve eski başkent Kandy’yi es geçip adanın içlerine doğru ilerleyelim. Rotamız binlerce yıllık tarihleriyle Sigiriya, Polonaruva ve Anuradhapura

Bilinen üç bin yıllık tarihiyle mi başlamalıyım anlatmaya, yoksa rengârenk diye işin kolayını mı seçmeliyim… Tamam buldum, tropik adaları hayal edin, palmiyelerin sıralandığı uzun plajlar, envayi çeşit bitkiyle hazırlanmış kokteyller, üzerine Hindistan çeşnileri ekleyelim. Renkli kıyafetler, bolca Budist tapınağı. Baharatlı yemekler, dost canlısı insanlar ve çay tarlaları, filler, hemen her yerde cirit atan maymunlar… Biraz kalabalık, yılın azımsanmayacak bir bölümünü muson yağmurlarına tutsak geçiren, bolca güneşli bir ada. Bu kez adanın bilindik kıyı şeridinden ve başkent Kolombo’dan, ünlü Kandy şehrinden farklı bir rotadayız. Adanın içerilerine doğru yol alıp Sigiriya, Polonaruva ve Anuradhapura‘ya gidiyoruz. Yüzyıllardır kralların gözdesi olmuş mekânlar. Hepsinin bilinen tarihine ilave olarak dillendirilmiş pek çok efsane de var. “Adayı saran karayolları üzerinde pek çok yerleşim var” dersek abartmış olmayız yani. Rengârenk tabelaları, adanın simgesi motosikletten devşirilmiş taksi yerine kullanılan tuk tukları, renkli otobüsleri, Budist kıyafetleriyle yolları arşınlayan din adamları ve renk cümbüşü içinde endam eden Sri Lankalı kadınları ve çocuklarıyla hafızanızda yer bulacak fotoğraflarla bezeli bir ülke Sri Lanka

Sigiriya

Aslan Kayası anlamına gelen Sigiriya, yeni başkent Colombo’dan 161 km uzaklıkta bulunan Budizm’in önemli merkezlerinden biri… Şehre girişin tek yolu aslan ağzı şeklindeki kayalık. Kral Kaspaya, bu kaleyi kardeşinin saldırılarından korunmak için inşa ettirmiş. Şehir bugün M.Ö. 400’lü yıllara uzanan antik kraliyet kalesinin kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Bu kayalıklar vadiden yaklaşık 180 metre yükseklikte yer alıyor. Çok fazla turist çeken ve UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde olan Sigiriya, yüzyıllar öncesine ait antik freskleri ve su bahçeleriyle de biliniyor.

Sigiriya antik kentine giriş 3600 LKR (30 dolar). En tepeye çıkmak için 750 basamaklı yolu tırmanmanız gerekiyor. Yaklaşık 1.5 saat süren bu yola çıkarken yanınıza su almayı unutmayın. Muhteşem manzarasıyla Pidurangala Tapınağı’na ulaştığınızda bu çabaya değdiğini göreceksiniz.

Batik seviyorsanız tam yerindesiniz. Bölgede bulunan batik fabrikası ve irili ufaklı batik satıcıları, buranın alametifarikalarından.

Polonaruva

Her noktasında Buda’yla çevreleneceğiniz Polonaruva, Sri Lanka’nın kuzeyinde. Ünlü Buda heykellerine muhteşem manzaralar ve saraylar eşlik ediyor. Günümüzde Polonaruva en iyi arkeolojik sitelerden biri olarak biliniyor. Ayrıca ülkenin en temiz ve güzel şehirlerinden biri. Yeşil doğası, eşsiz antik yapıları, 1200’de yapılan büyük yapay göl olan Parakrama Samudraya bölgesiyle görülesi bir destinasyon. Kral Parakramabahu tarafından yaptırılan Parakrama Gölü’nün, Sri Lanka’daki insan eliyle yapılmış en büyük su kaynağı olduğunu da belirtelim. Gölün güneyinde bulunan ve yine Kral Parakramabahu’dan kalma Polonaruva anıtı ise hakkında bitmez tartışmaların sürdüğü bir gizem abidesi olarak ziyaretçilerini selamlıyor. Bu arada Polonaruva’nın dokunulmamış, gizemli atmosferi dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu Duran Duran’ın 1982’de çıkardığı unutulmaz single Save a Prayer’ın video klibine de arka plan olmuş.

Anuradhapura

Sri Lanka tarihinin önemli başkentlerinden biri olan Anuradhapura, ülkenin kuzeyinde yer alıyor. UNESCO tarafından koruma altına alınan antik kentin MÖ 900’lü yıllara dayandığı biliniyor. Sri Lanka’nın önemli kutsal mekânlarından kabul edilen Bodhi Tapınağı, pek çok Budist rahibe de ev sahipliği yapıyor.

Arkeoloji sevenler için adeta bir cennet sayılabilecek Anuradhapura’daki arkeoloji müzesinde değerli taşlardan mücevherlere ve çömleklere kadar tarihe tanıklık etmiş pek çok özel parça yer alıyor. Aytaşı ve Batı Manastırları da Anuradhapura’ya yapılan bir seyahatte mutlaka görülmesi gerekenler yerler arasında. Anuradhapura’nın eski şehri kadar, yeni yerleşim bölgeleri de sevimli dükkânları, pazarları ve restoranlarıyla dikkat çekiyor. Budizmle ilgili ahşap objeler bu şehirden alabileceğiniz en güzel hediyelik eşyalar…

Nerede kalınır?

Hotel Sigiriya: Otelin güzelliğine, güler yüzlü çalışanlar ve tabii ki muhteşem ayurveda masajı da eklenince ortaya harika bir kombinasyon çıkıyor.

Sigiriya Cottage: Huzurlu, sessiz ve ferah bir mekân. Oda kahvaltı tercih edenler için doğru seçim.
Deer Park Hotel: Doğanın ortasında olduğunuz için çevredeki maymunları sempatiyle karşılayabilirsiniz. Yeşillikler içinde keyifli bir otel…

Ulagalla Wallawwa Resort: SPA keyfi ve huzur istenyenlere.

Ne yenir?

Chuti: Güzel atmosferiyle Chuti bölgenin en iyi restoranlarından. Sri Lanka’ya özgü bir yemek olan kothu roti’yi mutlaka deneyin.

Priyamali Gedara: Bölgeye özgü yemekler ve Hint yemekleri yiyebileceğiniz temiz bir restoran. Polonaruva’nın önemli lezzet noktalarından…

Ne okunur?

Her yerde Buda heykelleriyle ve turuncular içinde rahiplerle karşılaşacağınızı düşünürsek Budizm’le ilgili bir kitap fena olmaz. Dalai Lama kitapları ya da Herman Hesse’nin Siddhartha’sı…

Ne alınır?

Batik kıyafetler, el işi takılar ve mücevherler, renkli aksesuvarlar, Buda heykelleri dönüş bavulunuzda ciddi yer kaplaması muhtemel parçalar.

***

Levent ÖZÇELİK / HABERTÜRK

[email protected]

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!