Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Seyahat ve havacılık için herhangi bir normal olma şansı sadece tekrar uçan yolcuları değil, belirli bir segmentin geri dönüşünü de gerektirir. Grupta olmayanlar için bile, çıkarımlar yüksektir.

Bu segment mi? Kurumsal gezginler. Son dakikada satın alınan ve ücretsiz değişiklikler gerektiren yüksek ücretleri, kitlesel ekonomi seyahatlerini sübvanse ediyor. Kurumsal broşürler olmadan, ekonomi sarsılır ve tatil amaçlı yolcuların daha fazla ödeme yapması gerekir.

Ekonomiler zayıfladığı, şirketlerin seyahat yasaklarını sürdürdüğü ve video konferansın bazı yüz yüze toplantıların yerini aldığı bir durumda şaşırtıcı derecede iyi haberler var.
Kurumsal seyahatler, Temmuz ayında önceki yurtiçi kapasitesinin neredeyse% 70’ini işletmeye geri dönmesiyle Air New Zealand’ın genel kapasitesiyle neredeyse aynı düzeyde toparlandı.

CFO Jeff McDowall bi sunumunda, “Kurumsal müşterilerimizin geri dönüşünü de Covid öncesi seviyelerin yaklaşık% 65’inde görmeye başladık” dedi.
McDowall, “Bu bana çok önemli iki şey anlatıyor. Birincisi, Yeni Zelandalıların hâlâ temel bir seyahat arzusu var. İkincisi ve muhtemelen en önemlisi, bizimle seyahat edecek kadar güvende hissediyorlar” dedi.
Yeni Zelanda iç pazarı büyük değil, ancak oldukça karlı ve ABD gibi daha büyük iç pazarlarda havayollarının hisselerini artırıyor.

Yeni Zelanda’nın nispeten küçük coğrafyası aynı zamanda geniş bir rahat koltuğa veya hatta düz yataklara çok az ihtiyaç olduğu anlamına gelir – ve gerçekten de Air New Zealand’ın birinci sınıf yerli ürünü, kısa mesafeli bir Avrupa uçuşundaki ticari sınıfa benziyor.

McDowall; “Dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, toparlanmaya yönelik hareketimizin özellikle Avustralasya’da (Avustralya Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Solomon Adaları, Vanatu Ve Papua Yeni Gine dahil Yeni Gine) gerçekten öne çıktığını görebilirsiniz” dedi.
Düşük yük faktörleri ile uçan ABD veya Avrupalı havayollarının aksine Air New Zealand, Temmuz ayı yük faktörünü yaklaşık % 80 olarak bildirdi.

“Sadece uçmuyorduk, optimum kapasitede veya civarında uçuyorduk. McDowall, diğer yetki bölgelerinde meydana gelen bazı uçuşlarda bunun ille de geçerli olmadığını biliyoruz ”dedi.

Diğer ülkelerin Air New Zealand’ın başarısını görme şansı bulması biraz zaman alabilir.

Çoğu ülke Covid’i sınırlamaya çalışırken, Yeni Zelanda bir eleme stratejisi izledi ve kısıtlamaların hafifletildiği ve normallik duygusunun geri döndüğü çok az Covid vakasına ulaştı.

Yeni enfeksiyonların hala yüksek olduğu ülkelerde, şirketler çalışanlarını yollara geri gönderme eğiliminde değiller. Yeni Zelanda’nın stratejisi, Ağustos ortasındaki vakalarda küçük bir artışa kadar başarılıydı.

Yani bardağın yarısı dolu mu yoksa boş mu?
Kötümserler, Air New Zealand’ın, işletmelerin kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından yeniden bağlantı kurmak istedikleri için bastırılmış kurumsal seyahat gördüğünü iddia edebilir. Kurumsal talep azalır, düşünce talep ortadan kalkar.

İyimserler, yerel ekonomi düzeldikçe ve uluslararası seyahat açıldıkça kurumsal seyahatin daha da büyüdüğünü düşünüyor.

Cevap, iki adım ileri-bir adım geri toparlanmaya dayalı olarak her ikisi de olabilir.

Kurumsal seyahati kurtarmada bir eksiklik riski vardır; % 65,% 100’den hala çok uzak.

Daha yavaş bir kurumsal iyileşme, yalnızca ücretlerin ötesinde etkiler getirir. Zamanlama seçenekleri isteyen ve ödeyecek kurumsal gezginler için yüksek frekanslı rotalar sunulmaktadır. (Tatil amaçlı seyahat edenler daha esnektir.) Daha az kurumsal rezervasyon, örneğin, küçük bir dar gövdeli üç uçuşu daha büyük bir dar gövdeli iki uçuşa birleştiren havayolu şirketlerini görebilir.

Kurumsal segmentin toparlanması, gelecekte uçmanın boyutunu ve şeklini etkiler.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz