Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kurumsal seyahat veri platformu FairFly, havayolu fiyatlandırma eğilimlerine ilişkin bilgiler sunan yeni bir Uçak Bileti Fiyat Dalgalanma Endeksi’ni açıkladı.

Firma, Haziran ile kıyaslandığında Temmuz 2020’de fiyatlardaki dalgalanmaya ilişkin % 152 oranında bir artış gördüğünü ve endeksin sadece bir ayda 48.7’den 122.6’ya yükseldiğini bildirdi.

Dalgalanma açısından en yüksek ikinci ay, 94,8 endeks değeri ile Şubat ayında gerçekleşti. 2019’daki tipik dalgalanma 60 ile 80 arasında değişiyordu.

FairFly: “Temmuz ayındaki uçak bileti fiyatlarındaki bu kadar yüksek ve hızlı bir artış, büyük kayıpları hafifletmek isteyen havayolları tarafından artırılan arz ve talepte günlük değişimlerle başa çıkmaya çalışan bir piyasayı gösteriyor.

“Kurumsal seyahat yönetimi programının bir parçası olarak uygulanan bir fiyat güvence çözümü olmadan, hava yolculuğu için fazla ödeme riski çok daha yüksek” açıklamasında bulundu.

Halka açık hale getirilen uçak bileti fiyat dalgalanması endeksi, mutlak fiyat dalgalanmaları yerine göreli dalgalanmayı izliyor.

FairFly, bunun, yük faktörlerini gelirle yönetmek için havayollarının mevcut iklimde fiyatları ne kadar artırdıklarına veya düşürdüklerine dair iştahı standartlaştırdığını söyledi. Sıfır değeri, statik fiyatlandırmaya eşittir.

Firma, ücretlendirme işlemleri arasındaki değişiklikleri izlemek için milyonlarca fiyatı analiz etti. Veri noktaları, kurumsal seyahat endüstrisine aylık bir ölçüm sağlamak için birleştirildi ve standartlaştırıldı.

FairFly CEO’su ve kurucu ortağı Aviel Siman-Tov; “Müşterilerimizin daha bilinçli kararlar alabilmeleri için seyahat verilerini analiz etmek ve anlamak bizim DNA’mızda var.

“Seyahat endüstrisi bir değişim halinde ve seyahat yöneticileri, seyahat programlarının yeniden başlamasını etkileyen potansiyel faktörler hakkında olabildiğince güncel bilgiye sahip olmayı hak ediyor.

“Kurumsal seyahat bütçelerinin havayolu fiyatları istikrarsızlığının yükünü kaldırmasının adil olduğunu düşünmüyoruz.

“Finansal açıdan bakıldığında, şirketler toparlanırken ve tekrar yola koyulmaları gerektiğinde, bir CFO için bütçeleri planlarken ek fiyat istikrarsızlığı en kötü durum senaryosudur.

“Sektöründe öncü olan FairFly Faresaver tipik olarak % 4 civarında tasarruf sağlamıştır, ancak ileriye baktığımızda bunun % 6 veya belki de % 8’e sıçrayabileceğini görebiliriz” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz