Küresel Sağlık Zirvesi’nden Notlar: Sağlık Turizmi 0

Geçen hafta Avusturya’daki Küresel Sağlık Zirvesinde yapılan yeni çalışmanın raporuna göre; küresel sağlık sektörü  “dünyanın en hızlı büyüyen, en güçlü sektörü, ekonomi %3.6 oranında düşüşteyken çift sıfırlı rakamlarla yükseliyor.” Ve satın almaya niyetli müşterilerin olduğu yerde, satmaya niyetli tedarikçiler var.

Küresel Sağlık Enstitütüsü‘nün yaptığı çalışma gösteriyor ki Sağlık Turizmi 2013 ve 2015 yılları arasında %14lük bir gelir artışı yaşadı, ve şimdi  toplam turizm gelirinin%15.6’sını oluşturuyor -“toplamda altıda birlik bir ‘turist doları’ harcamasına yaklaşıldı”. Sağlık sektörü turistleri diğer alanlardaki turistlere göre %61 daha fazla harcama yapıyorlar, bu da dünya çapında 18 milyon iş olanağına denk geliyor.

Beth Mcgroarty, Küresel Sağlık Enstitüsü araştırma müdürü, sektörün %41lik oranını spa merkezleri, geri kalanını ise fitness aktiviteleri, yoga ve yaşam tarzı merkezleri, termal banyolar ve kaplıcalar, sağlık otellerinde kalımlar ve sağlıklı yiyecek alışverişi karşılıyor dedi.

YÜKSELMENİN ARKASINDAKİ MEGA TRENDLER

KSE kıdemli araştırma üyesi Ophelia Yeung tüketicilerin, devletlerin ve işverenlerin megatrendler yüzünden sağlık için büyük harcamalar yapmaya devam edeceğini tahmin etmişti. Bu megatendler ise; ortaya çıkan küresel orta sınıf, hızla yaşlanan dünya nüfusu, kronik hastalıklar ve stres salgınları, tıbbi model ‘hasta bakımı’nın başarısız olması, daha zengin ve bilinçli müşterilerin anlama, amaca, doğruluğa ve doğaya dayanan tecrübeler araması.

Bütün bu yukarıdakiler turizm sektörü için iyiye işaret ediyor. Müşteriler günlük hayatlarına sağlıklı yaşamı dahil ettikçe, işlerine ve seyahatlerine de o yaşam tarzını yansıtmanın yollarını arıyorlar.

Endüstrideki üreticiler de bu isteğe sağlıklı yaşam temalı ürünlerle ve hizmetlerle karşılık veriyorlar.

İşte son zamanlardaki birkaç girişimlerden bazıları:

Kıtalararası Oteller Grubu (IHG) Avustralya ve Yeni Zellanda’da kurulacak olan sağlıklı yaşam temalı EVEN Otel’in portföyünü oluşturmak için plan taslağı çıkardı. Ve anayurduna yakın olan 190 odalı EVEN Otel Miami Havaalanı’nın 2018’in ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.

5 Ekimde Swissotel, ilk kez Swissotel Zürih’te Swissotel Vitality Room (zindelik odası)’u açtı. Otelin iyi yapılandırılmış Zindelik Programı Fitnes Duvarı, enerji verici atıştırmalıklar ve içecekler,müşterinin ihtiyaçlarına göre sakinleştiren, canlılık veren ışıklandırma ve koku seçeneklerini içeriyor. FRHI Otel ve Resort sözcüsü Mike Taylor bunun amacının bu uygulamayı dünyadaki diğer Swissotellere de yaymak olduğunu söyledi.

Jamaika Turist Kurulu bu Kasım ayında fitness temalı geziye sponsor oldu. Spinning Escape Jamaika 4-6 Kasım arası Couples Swept Jamaika’da gerçekleşti, Jamaika Fit Trip ise 6-9 Kasım arası Montego Koyu Royalton White Sands’de yapıldı. Bu iki etkinlik fitness koçlarını ve meraklılarını Jamaika’ya bir yandan ter dökerken bir yandan da adanın muhteşem sahillerini, kültürünü, müziğini, yemeklerini ve insanlarının tadını çıkarmak için toplandı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.