Airbnb, Çinli Rakibi Xiaozhu’yu Satın Almak Üzere 0

Airbnb, meseleyi bilen bir kişiye göre Çin’li Xiaozhu.com’u ülkenin paylaşımlı ev kiralama pazarında genişlemek için satın almak üzere görüşmelerde bulunuyor.

Şirketler birçok toplantı gerçekleştirdi ve tartışmalar doğal bir şekilde ilerledi. Açıklamalarda bulunan kişi görüşmeler özel olduğu için kimliğinin açıklanmamasını istedi. Ayrıca bir anlaşmanın da muhtemel olacağını sözlerine ekledi.

Airbnb, küresel çapta evlerini gezginlere kiralayan insanlar için en büyük platform olsa da Çin’de daha yerleşmiş yerel rakipleri olan Xiaozhu ve Tujia.com ile mücadele ediyor.

San Francisco merkezli Airbnb’nin dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkelerinde hali hazırda listelenmiş 75.000 mülkü bulunuyor ve personel sayısını 10 kat attırarak tam gün çalışan 300 kişiye çıkarmayı planlıyor.

Phocuswright Seyahat Araştımaları Firması Başkan Vekili Douglas Quinby; “Bunun anlamı; Airbnb Çin iç pazarında anlamlı bir oyuncu haline gelecek olmasıdır. Eğer anlaşma gerçekleşirse Airbnb önemli bir pazarda yer edinecektir” dedi.

Airbnb ve Xiaozhu ise şirketlerin anlaşma ile ilgili görüşmeleri üzerine yapılan yorumlara cevap vermekten kaçındı.

Çin’in online tatil kiralama pazarının işlem hacmi 2017 yılına kadar 10.3 milyar Yuan’a ( 1.5 milyar Dolar) ulaşabilir. IResearch’e göre bu yıl 6.78 milyar Yuan’lık bir artış görüldü. İsminin açıklanmasını istemeyen kişi; anlaşma gün yüzüne çıkmadan önce Amerikalı şirketin Çin’ de 2 milyon oda gecelemesi öngördüğünü söyledi. Şirket ayrıca son dönemde, mesajlaşma hizmeti sağlayan WeChat’in sahibi Tencent Holdings Ltd. ile bir ortaklık anlaşması imzalamıştı. Wechat’in aylık olarak 800 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor ve Airbnb Çin girişlerinin %60-70’lik bir kısmı da buradan karşılanıyor.

Xiaozhu, Airbnb’ye dünyanın ikinci büyük ekonomisinde anlık bir artış sağlayacaktır. 2012 yılında kurulmuş olan Çinli şirket, bu ay yaptığı açıklamada 65 milyon dolarlık yeni bir fon aldığını duyurmuştu. Şirket, 10 milyon aktif kullanıcısının ve ülke genelinde 301 şehirde 100.000’den fazla listelenmiş mülkünün olduğunu belirtiyor. CEO Kelvin Chen Chi, fon açıklamasının gerçekleştiği dönemde 2016 yılı için %500 oranında bir organik büyüme beklentisinin olduğunu söylemişti.

Xiaozhu ile yapılacak bir anlaşma Airbnb için Pazar payı üzerine maliyetli bir savaş olasılığını da düşürecektir. Uber Teknolojileri A.Ş. Çin’de Didi Chuxing ile girdiği savaşta işletmesini rakibine satmadan önce 1 milyar Dolar’dan fazla kaybetti.

Tujia, halen Çinli seyahat devi CTrip.com Uluslararası Ltd.’nin ve Expedia A.Ş.’ye ait HomeAway Tatil Kiralama İşletmesinin desteği ile pazar lideri durumunda. Şirket, değerini All Stars Yatırım Şirketi’nin de dahil olduğu yatırımcılardan aldığı 300 Milyon dolarlık yatırım fonundan sonra 1 milyar Dolar’a çıkardı. Şirket; listesinde Çin’de 335 destinasyonda ve 1.018’i yurtdışında olmak üzere toplamda 450.000 evin olduğunu belirtiyor.

Quinby; “ Didi-Uber arasında oynan senaryonun CTrip ve Airbnb için de geçerli olabileceğini görebiliriz” dedi.

CTrip, son bir kaç yılda Çin pazarındaki yerini sağlamlaştırmak ve baskın bir oyuncu haline gelmek için bir savaş verdi ve Expedia ve Priceline Grup A.Ş.’den sonra brüt rezervasyonlarda dünyanın üçüncü büyük online seyahat acentası haline geldi.

Eylül ayında Airbnb dünya çapındaki genişlemesi sebebiyle 555.5 milyon dolarlık yeni bir fon aldığını duyurmuştu. Finansman turu şirket değerini 30 milyar Dolar’a yükseltirken, şirketten yapılan açıklamaya göre fonun eninde sonunda 850 milyon Dolar’a ulaşacağı söylendi.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.