Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu yazıda, Element’in direktörü Gavin Smith, seyahat yönetimi şirketlerinin (TMC’ler) teknolojiye ve değişen iş süreçlerinde sürdürülebilirlik ve işletmeler alışveriş yapmaya başladığında ihtiyaç duydukları avantajı sağlayacak değişikliklere nasıl bakmaları gerektiğinden bahsediyor.

Şimdi bir yüzyıl öncesi gibi geliyor olabilir; ancak kurumsal seyahat endüstrisinde olağanüstü düzeylerde yatırımların olduğu günler için çok da geri gitmenize gerek yok. Seyahat yönetimi şirketleri (TMC’ler) iş ve değerleme açısından yüksekti ve hem gezginler hem de alıcılar harika seçeneklere sahipti. Özellikle daha küçük TMC’ler arasında.

Sonra ortaya COVID-19 çıktı ve her şey değişti.

Hiçbirimiz ne zaman eski hale veya eski halimize dönüp dönemeyeceğimiz bilmiyoruz. Sektöre olan güveni kaybetmek kolaydır ve işletmeler endişelerini paylaştıkça, her yerde büyük bir değişim ve yenilik isteği var. En azından iş seyahatlerinde değil.

İnovasyon, gereklilik ve sürdürülebilirlik tarafından yönlendirilir ve bu, işinize ve tedarikçilerinize bakacak vaktiniz olduğunda ve bunların nasıl daha iyi çalışmasını sağlayabileceğinizi düşünmek için daha kolay görülür. COVID 19, yaşam tarzımızda önemli bir değişikliğe yol açtı ve teknolojinin yönlendirdiği yeni gereksinimler yarattı. Sanal toplantılar, okullarda uzaktan öğrenim, çevrimiçi sağlık danışmanlığı vb. Düşünün. Seyahatte şirketler kısa süre içinde raporlama ve bakım görevi prosedürlerindeki boşlukları belirlediler ve birçok TMC, bu sorunları çözmeye yardımcı olan yeni teknolojileri hızlı bir şekilde benimsedi. Her iki durumda da bunlar acil bir duruma verilen hızlı yanıtlardı.

İşletmeler artık COVID’in ötesine bakıyor. 2021’deki ihtiyaçlarını, beklentilerini ve maliyetlerini değerlendiriyor ve mevcut sağlayıcılarını gözden geçirerek (söylemeye cesaret ediyorum). Hesap yönetimi, teknoloji, bakım görevi, raporlama, destek hizmetleri ve maliyetin tümü, karar süreçlerinde ve RFP (teklif talebi) için sıralamalarında faktör olacaktır.

Daha büyük TMC’lerin müşterilere hizmet eden çözümler geliştirmek için büyük BT bütçeleri var, peki ya daha küçük TMC’ler? COVID sonrası dünyada nereye uyuyorlar?

Bir TMC’nin operasyonel maliyetlerine bakarsanız, en büyük masrafı, biletlerin maliyeti yanında personeldir. Örneğin, hesap yöneticilerinin yerine getirmesi gereken pek çok rol vardır – proje yönetimi, veri analizi, sorun çözümü ve müşteri raporlaması sorumluluklarından sadece birkaçıdır ve TMC’ler bu zamanı takip etmeli ve her müşterinin karlılığına karşı tartmalıdır.

Bu yıl iş seyahatleri artarken, TMC’lerin operasyonlarını değişen iş gereksinimlerine göre kaydırmaları gerekecek. Otomasyonu, ücret yapılarını (sabit ve değişken), bakım görevi ve seyahat onay süreçlerini göz önünde bulundurun. Harcamayı azaltırken iş süreçlerini optimize eden TINA gibi yeni otomasyon teknolojisi, daha küçük TMC’lerin işlemlerini yeni iş taleplerine uyacak şekilde düzenlemelerine yardımcı oluyor.

Hiç şüphe yok ki, şirketler değişim arıyor ve ben sadece buradaki salgından bahsetmiyorum. Teknoloji, işleri yapmanın yeni biçiminde büyük bir rol oynayacak ve TMC’lerin uzun vadede operasyonel modelleri yeniden oluşturması gerekecek. Finansal ve operasyonel risk yönetimi, TMC hizmetleri ve bunların süreklilik planları ile ilgili daha sağlam tahminlere yol açacaktır.

İleriye baktığımızda, insanlar tekrar iş için seyahat etmeye başladıklarında, acil sorun büyük olasılıkla havayolu koltuklarının ve konaklama yerlerinin bulunması, fiyatları yukarı çekmesi ve gelişmiş rezervasyonları teşvik etmesi olacaktır. Seyahat edenler, envanter ve hızlı arama yapmak için TMC’lere güvenecek.

360 ° seyahat danışmanlığı direktörü Ivan de Lantivy, bu yıl daha fazla şirketin havayolu ve otel yeniden alışveriş ve fiyat güvence çözümlerine yöneleceğini söyledi. Bu, COVID sonrası daha düşük uçuş ücretleri ve oda fiyatları elde etmeleri noktasında onlara destek olacak ve ayrıca şirketlerin önceden satın alma konusunda daha gelişmiş kararlar almalarına yardımcı olacaktır. Bu, mevcut TMC çözümlerini kullanarak veya doğrudan üçüncü taraf teknoloji çözümleriyle çalışarak yapılabilir.

Yakın tarihli bir iş seyahati anketinde, seyahat yöneticilerinin% 34’ü seyahat programlarını desteklemek için yeni gelişen teknolojiden ve seyahat izleme teknolojisinden yararlanacaklarını doğruladı. Ek olarak, seyahat yöneticilerinin% 64’ü şu anda bir iş gezisinin toplam maliyetini göremiyor ve görünürlüğü çok az veya hiç yok. Yeni gelişen teknolojiyi benimseyerek, alıcılar gelecekte ne kadar harcadıkları konusunda çok daha fazla görünürlük elde edecekler.

Zorunluluktan yenilik gelir. Seçtiğiniz model, TMC için riski azaltmanın bir dengesi olmalı, aynı zamanda şirketler için de uygulanabilir olmalıdır. Şu anda orada ne olduğunu düşünün – çevrimiçi rezervasyon araçları, bakım görevi sistemleri, rezervasyon sonrası süreçler için yapay zeka. TMC’lerin, işletmeler alışverişe başladığında ihtiyaç duydukları üstünlüğü ve sürdürülebilirliği sağlayacak teknolojiye ve iş süreçlerindeki değişikliklere bakmaları gerekir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz