Küçük Bir İskoç Havayolu Firması Olan Loganair Tek Başına Nasıl Ayakta Kalmayı Planlıyor ? 0

İskoç firması Loganair, dünyanın en kısa tarifeli uçuş operatörü olarak Hebrid sahilinden yönetilen bir başka firma. Filosunu tartan renklerine boyayan firma, daha önce başka havayollarına kiralama yaparken neredeyse çeyrek yüzyıldan sonra tek başına faaliyet göstermeye hazırlanıyor ve bu süreçte yeni müttefikler arıyor.

Orkney, Shetland ve Batı Hebridler rotasıyla tanınan Glasgow merkezli firma, önümüzdeki ay başında bağımsız olmaya hazırlanırken uçaklarını da kırmızı, siyah ve gri bir tartan kuyruk tasarımı ile birlikte “İskoçya’nın Havayolu” logosu ile değiştirmeye başladı. Tartan, İskoçya’nın resmi kayıt defterinde 11,744 numarasıyla kaydedildi.

Loganair 1994’ten 2008’e kadar British Airways ve sonrasında Flybe Grup (franchise anlaşması 31 Agustos’ta son buldu) için uçmuştu. Loganair ortaklığın bitişiyle elde ettiği yıllık gelirin (100 milyon pound) çoğunu alırken Genel Müdür Jonathan Hinkles, firmanın İskoç güvenini daha geniş alana yayarak ayakta kalabileceğini ve başarı sağlayabileceğini söyledi.

Kendisi bir telefon röportajında; “Kendi çekirdek pazarımızda kuzey İskoçya ve adalarda güçlü bir tanınırlığa sahibiz. Bu bizi ileriye taşıyacak, görevimiz ise iyi bilmediğimiz pazarlarla bağlantıyı kurmak” dedi.

Yönetici, yolculara ise dakiklik konusunda katı bir tutumu olan Loganair’ın Franchaise anlaşmasını uzatmak için daha fazla ödeme talebinde bulunan Exeter merkezli İngiliz firması Flybe ile artık herhangi bir sadakat bağlarının kalmadığını belirtti.

90 Saniyelik Yolculuk

30 güçlü Loganair filosu içerisinde iki adet 8 koltuklu uçak da bulunuyor. Orkney adası hizmetleri için Britten-Norman adasında yaşayanların kullandığı bu hizmet, Westray ve Papa Westray’de dahil 1.7 mil mesafe ile 1-½ dakikalık yolculuk süresine sahip. Bu, rüzgar hızına da bağlı olarak 57 saniye ile bir rekor.

3 adet de Havilland Canada Twin Otter uçağıyla, gelgit durumuna göre değişiklik gösteren saatlerde Barra’ya yapılan uçuş ve 2 mil uzunluğundaki kum şeridine inişler de dahil Glasgow’dan Dış Hebridler’e yapılan seyahatler de mevcut ve dünyada tek olan ve plaja yapılan bu planlı inişler turist çekmek için popüler hale geldi.

Loganair, British Airways’in 19 yıl sonra Inverness’ten 4 güzergaha uçmaya başlamasıyla ve Glasgow, Edinburgh ve Aberdeen’den 16 uçuş eklemesiyle Londra, Heathrow merkezli dev firma ile uçuş ortaklığı geliştirerek rezervasyonlarını arttırmayı planlıyor.

Virgin Atlantic Airways’te 4 yıl başkan yardımcılığı yapan ve Loganair’a dönen Hinkles, British Airways ile henüz belli olmayan bir İngiliz şehri için işbirliği yapmayı hedefliyor. Şirket, ayrıca Aberdeen’de bir merkezi bulunan kardeş firma BMI Regional ile ortak uçuş yapacak ve uzun mesafeli operatörler de dahil olmak üzere 6 ila 8 havayolu firması ile anlaşmalarını güvence altına almayı planlıyor.

Hinkles, İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinde poundun dolara karşı zayıflamasının yakıt ve bakım masraflarını şişirdiğini ve Brexit’in ayrıca diğer AB ülkelerinden personeller için potansiyel sorunlar yarattığını; ancak İskoç hükümetinin bu konuda güvence verdiğini söyledi.

Firma, filosu için 34-50 koltuklu Saab AB 340 ve 2000 turbo pervaneli uçaklara odaklanmaya devam edecek. Hinkles, 3 Dornier 328’in yerine bunları satışa çıkararak filoya Avions de Transport Regional ATR 42’lerin eklenebileceğini, üretimi durdurulan Saab’ların çok zahmetli bir hale geldiğini söyledi.

Flybe CEO’su Christine Ourmieres-Widener ise, farklı mor renkte uçak tasarımıyla İngiltere’nin en büyük yerel havayolu şirketinin tek başına Edinburg ve Aberdeen’den Heathrow’a 10-20 ortak uçuş peşinde olduğunu, Shetland, Orkney ve Dış Hebridler’e olan uçuşlarında ise sağladığı hizmetlerle Eastern Airways’e güvendiğini belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.