Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Cuma günü yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının küresel seyahat ve turizm sektöründe 50 milyona kadar işi riske attığını ve seyahatin bu yıl dörtte bir düşüş göstereceğini söyledi.

WTTC’nin Yöneticisi Virginia Messina, Reuters’a verdiği demeçte, bu etkinin, salgının ne kadar sürdüğüne bağlı olacağını ve ABD yönetiminin Avrupa’ya seyahatte aldığı önlemler gibi son kısıtlayıcı önlemlerle daha da kötüleşebileceğini söyledi.

ABD’nin kararına atıfta bulunan Messina, “Bazı önlemler yardımcı olmuyor ve ekonomik etkinin çok daha önemli olmasını sağlayabilir” dedi.
Bu tür politikaların çok genel olduğunu ve virüsü kontrol altına almakta etkili olduğunun kanıtlanmadığını savundu. Ayrıca, bu tür kısıtlamaların sağlık uzmanlar tarafından yapılan seyahatleri ve tıbbi malzeme dağıtımını zorlaştırabileceğini de söyledi.

Messina, her ay Avrupa’dan ABD’ye yaklaşık 850.000 kişinin seyahat ettiğini ve bunun, ABD ekonomisine aylık 3,4 milyar dolarlık katkı sağladığını söyledi. Kaybedilebilecek 50 milyon işin yaklaşık otuz milyonunun Asya’da, yedi milyonunun Avrupa’da, beş milyonunun Amerika’da ve geri kalanının diğer kıtalarda olacağını tahmin ettiğini belirtti.

WTTC, 2020’de üç aylık küresel seyahat kaybı işler için % 12 ila % 14 arasında bir azalmaya yol açabilir. WTTC, ayrıca hükümetleri salgın kontrol altına alındıktan sonra mümkün olan her yerde vizeleri kaldırmaya veya basitleştirmeye, seyahat vergilerini azaltmaya ve teşvikler vermeye çağırıyor.

Ayrıca sektördeki esnekliğin teşvik edilmesi çağrısında da bulunuyor, böylece gezginler planlarını erteleyebilir ve iptal edemezler.

Turizm endüstrisi, dünya GSYİH’sının ve işlerinin % 10’unu oluşturmaktadır.

WTTC yetkilisi, şu anda İtalya ve İspanya’da olduğu gibi, eğer sağlık görevlileri bunu önerirse yalnızca bazı bölgelerin karantina altına alınmasını, bunun da yalnızca özel olarak hedeflenmiş bölgelerde veya belirli yaş grupları için olması gerektiğini savundu.

Messina, salgın kontrol altına alındıktan sonra turizm sektörünün normal seviyelerine dönmesinin 10 ay kadar sürebileceğini tahmin ettiğini belirtti.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz