Koronavirüs: Seyahat ve Otel Web Siteleri Yavaşlamadan Etkileniyor

Küresel koronavirüs krizi insanları seyahat etmekten alıkoyarken, seyahat web siteleri önemli bir darbe aldı.

Dijital deneyim analiz firması Contentsquare, İngiltere’nin en büyüklerinden birçoğu dahil 1400 web sitesindeki etkinliği analiz etti. Anonimleştirilmiş müşteri davranışları üzerinde yapılan çalışma 1.8 milyar kullanıcı oturumunu ve 50 milyon işlemi kapsıyordu.

Firma tarafından, geçtiğimiz Cuma gününe kadar olan iki haftalık süreçte, seyahat planlama web sitelerinde satın alımların % 20 oranında azaldığını ve seyahat sitelerinde harcanan sürenin% 14 azaldığını tespit edildi. Ayrıca, otel rezervasyon sitelerinden yapılan satın alımlar % 8, otel rezervasyon sitelerinde geçirilen süre ise % 5 oranında azalmıştır.

Contentsquare Pazarlama Müdürü Aimee Stone Munsell; “Dünyanın en büyük seyahat siteleri Coronavirüs’ün işletmeleri üzerindeki etkisini görüyor ve tüketiciler seyahat etme riskini almamaya karar veriyor. Son iki hafta içinde, tatil rezervasyonu yapan kişi sayısında önemli bir düşüş gördük. Aynı zamanda insanların seyahat ve otel sitelerinde geçirdiği sürenin azaldığını da gördük, bu durum, tüketicilerin salgının daha da artması ve planlarını etkilemesi karşısında seyahat rezervasyonu yapmaya hazır olmadıklarını göstermektedir. British Airways ve Ryanair gibi havayolu şirketleri zaten etkilenen destinasyonlara olan veya bu destinasyonlardan yapılan uçuşları birleştiriyor ve iptal ediyorken, seyahat endüstrisinde olanlar baskıyı zaten hissediyorlar. Bunun gibi durumlarda, markalar için müşteri davranışları hakkında ayrıntılı bilgi edinme yeteneği, markalar için hayati önem taşıyor ve uygunluk, gezinme ve yerinde tanıtımlardaki değişikliklere ve genellikle müşterilerin zihniyeti ve ihtiyaçlarına o zaman içerisinde uygun içerik ve ürünler sunarak yanıt vermelerine yardımcı oluyor – veya bu şartlar ve koşullara ilişkin, yılın ilerleyen dönemlerinde gezilere göz atma veya yeniden rezervasyon yapmaya başlama konusunda danışmanlık yapmalarına yarıyor” dedi.

Tatil karşılaştırma sitesi icelolly.com geçen hafta, İngiltere’de koronavirüsten gerçekleşen bir ölüm olduğu için aramaların önceki hafta % 20’den% 10’a düştüğünü bildirdi.

Firma bunun, güvenin yavaş ama emin adımlarla pazara geri döndüğünün bir işareti olduğunu söyledi.

Kullanıcıların hala tatile çıkmak istedikleri zaman konusunda icelolly.com, bu Eylül ayından sonra tatil aramalarının nispeten güçlü olduğunu ve Mayıs ve Nisan aylarının Haziran-Ağustos aylarından daha güçlü olduğunu söyledi.

Icelolly.com CEO’su Richard Singer; “Siyasi güven ve tüketici güveni endüstrimiz için sürekli olarak karşımıza çıkan bir zorluk. Kuş Gribinden Zika virüsüne, Domuz Gribinden Ebola‘ya kadar, ilk endişelerin nihayetinde azaldığı ve seyahate ilişkin güvenin geri döndüğü benzer durumlar yaşadık. Şu anda önemli olan, müşterilerimize yardımcı olmaya ve bu aşama geçene ve normal hizmet devam edene kadar onlara doğru tavsiye ve güvence sağlamaya odaklanmamızdır. Olası bir durumda, siz uzaktayken bir şey olduğunda sağlık masraflarının karşılanmasını garanti eden seyahat sigortası satın almak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ve Atol’un kapsadığı paket tatiller, tatilinizin korunduğu ve Dışişleri Bakanlığı’nın (Birleşik Krallık) seçtiğiniz destinasyona seyahati kısıtlaması durumunda paranızı geri alacağınız anlamına gelir, tavsiyem: bugün geç kalmayın ve rezervasyon yaptırın. Talep düşüşü sektör için endişe verici olsa da, piyasada değer arayan müşteriler için iyi bir haber – şu anda seyahat planları yapmayı düşünenler için şaşırtıcı teklifler var. Fiyatlar kaçınılmaz olarak tekrar yükselecek, bu nedenle istediğiniz tatil türünün, istediğiniz yerde ve istediğiniz fiyata rezervasyonunu yapmak için daha iyi bir zamanın mümkün olmadığını söylemek gerçekten doğru. Bazı eleştirmenler insanların seyahat planları yapmayı geciktirmeleri gerektiğini öne sürdü; ancak koronavirüs patlak vermesine rağmen, istatistiksel olarak hiçbir zaman seyahat etmek için daha güvenli bir zaman olmadı. Korunmasız gruplardan birindeyseniz ve önceden sağlık sorununuz varsa veya yaşlıysanız, elbette tatilinizi rezerve etmek için ihtiyatlı davranmanızı öneririm. Ancak enfekte olma riskinin inanılmaz derecede küçük olduğunu belirten uzmanlar ve kendi hükümetimiz yurtdışına seyahat etmenin güvenli olduğunu söylerken, tavsiyem endişelenmeyi bırakmak, şimdi rezervasyon yapmak ve piyasada sahip olunan inanılmaz değerden yararlanmak” olarak belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!