Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fiyat karşılaştırma sitesi Kiwi.com, “throwaway bilet” (yolculuğun bir kısmı için kullanılan bilet) davaları ile karşılaşan havayolu yolcularına yardım sağlıyor.

Bu hamle, Lufthansa’nın indirimli bilet alan ve biletin ikinci ayağını kullanamayan bir müşteriye dava açmaya hazırlanmasından sonra geldi. Kiwi.com, havayolu şirketlerinin taşıma sözleşmelerinin sık sık kafa karıştırıcı olabileceğini ve makul olmayan sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Şirket,“Kiwi.com üzerinden satın alınan biletlerle seyahat eden bir müşteri, bu tür makul olmayan eylemlerle karşılaşırsa, kiwi.com müşterilerine adli yardım sağlayacak ve şirket Kiwi ile önceden anlaşma yapılarak durumun çözümü mümkün olduğunda mahkeme masraflarını da karşılayacaktır” açılmasında bulundu.

Kiwi.com, taşıma sözleşmeleri ve tüketicilerin satın aldıkları ürünü nasıl kullanacaklarını seçme haklarını çevreleyen karmaşayı gidermek istediğini söyledi.

Kiwi.com’un CEO’su Oliver Dlouhý; “Kiwi.com’da, seyahati herkes için daha iyi hale getirmek istiyoruz. Yıkıcı davranışlarla ilgili olarak her zaman müşterilerimizin yanında olacağımızı ve en iyi anlaşmalara her zaman erişebildiklerinden emin olacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz. Müşterilerimiz – bu gibi durumlarda yasal alanda kendilerine yardım etmek olsa bile- her zaman önce gelir. Seyahat endüstrisinin çoğunun çöktüğünü ve büyük oyunculara fayda sağlayan arkaik yapılar üzerine kurulduğunu biliyoruz. Sorunun değil çözümün bir parçası olmak istiyoruz ve herkesi seyahat etmeyi daha iyi hale getirmek hedefine ulaşmada bize katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Kiwi.com’un Baş Yasal Sorumlusu David Liškutin ise; “Belli havayolu şirketinin taşıma koşullarıyla ilgili yasal durum gezginler için kafa karıştırıcı ve karmaşık ve seyahat davranışlarının belirli yasal sonuçlarını öngörmek zor.

“Liberal bir bakış açımız var, çünkü havayolları da dahil olmak üzere hizmet sağlayıcılardan satın alınan ürünün müşterilerin kullanımı konusunda özgür irade ve serbest seçim hakkına inanıyoruz. Müşterilerin, cezalandırma riski olmadan hizmeti kullanıp kullanmayacaklarını ve ne ölçüde kullanacaklarını seçme özgürlüğüne sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bakımdan, özgür seçim hakkını kullanma konusunda dava açılması durumunda onlara yardımlarımızı sunuyoruz” diyerek ekledi.

Görsel: Jan Henneberg

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz