Kayak, Milyonlarca Arama Sonucuna Dayalı Seyahat Trendleri Aracını Hayata Geçirdi

Kullanıcılar, başlangıç ve varış destinasyonunun havaalanını seçebiliyor ve ortalama fiyatlardaki değişiklikleri ve yüzlerce destinasyona göre talep farklılıklarını görebiliyor.

Kayak’ın her yıl 1.5 milyarlık arama sonucundan elde ettiği veriler, Ocak 2014’e kadar gidiyor ve ayrıca 2018 Aralık ayına kadarki süreçte gelecekteki fiyatları tahmin edebiliyor.

Kayak, bu yeni aracının duyurusunu gerçekleştirirken Londra-Melbourne uçuş verilerini kullandı. Bu verilere göre; Mayıs ayında bu uçuş için ortalama fiyat olan 586 pound ile Aralık ayı tahmini fiyatı olan 949 pound karşılaştırıldığında, Mayıs ayı uçuşları 363 pound daha ucuz olabilir ve alışveriş gerçekleştirenler %38 tasarruf edebilirler.

Uzun mesafeli uçuşlar en büyük tasarrufu sağlasa da Kayak’a göre bu aracı kullanarak kısa mesafeli popüler destinasyonlar için de daha ucuz uçuşlar bulunabilir. Örneğin; Portekiz için Ağustos ayına kıyasla Kasım ayında 117 pounddan 57 pounda kadar %67 daha ucuz bilet bulmak mümkün.

Ayrıca, kullanıcılar siteyi otel ve araba kiralama trendleri için de inceleyebilir, site kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlandı; ancak Kayak’ın açıklamasına göre, kategoriler eklemek kullanıcıların daha derin araştırmalar yapmasına yardımcı olabilir.

Kayak Seyahat Uzmanı Suzanne Perry; “Gezginlerin seyahatlerini planlamaları ve yönetmeleri için her zaman mükemmel araçlarımız oldu ve şimdi de bütün bu anlayışın kontrolünü kullanıcılarımıza bırakıyoruz, böylelikle doğru zamanda mükemmel tatillerini planlayabilir ve bu süreçte nakit tasarrufu da yapabilirler” dedi.

Kendisi Travolution’a yapmış olduğu bir açıklamada ise; “Bu, gözlerinizi kapatıp haritaya parmağını koymanızın dinamik bir versiyonu gibi” dedi.

Perry, bu ücretsiz aracın seyahat acentalarının yanı sıra müşteriler tarafından da bazı destinasyonları henüz ticarileşmeden ya da taşıma kapasitesinin üzerine çıkış gerçekleşmeden önce keşfetmek üzere kullanılabilir özellikli bir araç olacağını da belirtti.

Kendisi; “Seyahat acentaları, sıra seyahat trendlerine ya da yıllık bazda fiyatlara geldiğinde sektörde her zaman neler olup bittiğini bilmek isterler. Bu anlamda da Trends Tool bu gücü kendilerine sağlayacak” dedi.

Kayak verileri, yüksek talebin her zaman yüksek fiyata sebep olmayacağını da gösteriyor, havayollarının yeni rotalar oluşturmasının popüler destinasyonlar için yoğunluk yaşandığı zamanlarda bile fiyatları düşürebilecek bir neden olduğuna inanılıyor.

Perry, bu duruma İzlanda’nın başkenti Reykjavik’i örnek olarak gösterdi; Temmuz 2016’dan bu yıl Mayıs ayına kadar olan süreçte Reykjavik için aramalar %371 artarken Londra’dan ortalama uçak bileti fiyatları 328 pounddan 87 pounda kadar geriledi.

Perry; “Bazı destinasyonlar için, belki bu New York olabilir, yılın hangi zamanında seyahat edeceğinizi önemsemezsiniz, şehir yılın bütün zamanlarında çok güzel, bundan dolayı da yaz aylarında değil de sonbaharda ziyaret gerçekleştirirseniz yüzlerce pound tasarruf edebilirsiniz.

“Eğer tamamen esnekseniz, bu sizin bir servet tasarruf etmenizi sağlar. Bu, aydan aya bile fark eder. Gitmek istediğiniz yer için en iyi anlaşmayı elde etmek üzere biraz taktiksel davranmak iyi bir yöntem” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!