Karayipler Turizm Örgütü Kripto Para Birimlerinin Kabul Edileceğini Açıkladı

CTO, daha güvenli ve elverişli işlemler için seyahat sektöründe ve ilgili sektörlerde kripto bazlı ticaret uygulamalarını kullanmak üzere yerel bir şirket ile ortaklık kurdu.

CTO, “turizm ürünleri ve hizmetleri için daha verimli ödeme süreçlerinin uygulanmasını” kolaylaştırmak üzere Barbados merkezli blockchain şirketi Bitt Inc. ile anlaşmaya vardı.

“Toplum temelli turizme daha geniş katılım”

Kripto-para kullanımı yoluyla “toplum temelli turizm ve ilgili sektörlerde daha geniş ekonomik katılımı teşvik etmek” için bir mutabakat anlaşması imzalandı. Ortaklar, bölgedeki “verimli ve uygun maliyetli” dijital ödeme ürün ve hizmetleri sunmayı planlıyor ve CTO, blockchain hizmetlerinin ajansı hedeflerine ulaştırabileceğine ve turizm sektörünü geliştirebileceğine inanıyor.

CTO’nun genel sekreteri Hugh Riley’e göre; “Karayipler, yeni finans teknolojisinin sunduğu avantajları tam olarak incelemeyi amaçlıyor.” Kendisi; CTO, üyelerimiz adına bu olanakları tam olarak araştırma sorumluluğuna sahiptir” dedi.

Bitcoin ödemeleri, paylaşımlı bir program aracılığıyla özel bir bilgisayar ağı bağlantısı üzerinden yapılıyor. Her işlem, tüm hesapların güncelleştirildiği ve bildirildiği her bilgisayardaki bir blok zincirine kaydediliyor.

Bitt’in CEO’su Rawdon Adams, CTO’nun açıklamasına ilişkin olarak; “Turizm, Karayip ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan sektör. Her bir Karayip ülkesinin refahı ve gelişimi için de kesinlikle önemli. Bu ilişkiyi çok doğal ve gerekli bir ortaklık olarak görüyoruz. Teknolojimizin ne kadar dönüşümsel olabileceğini biliyoruz” dedi.

Kripto Ödemelerin Güvenilirliğini Arttırmak

Teknolojinin destekçileri, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yavaş büyüme ve yüksek borçtan kaynaklanan ekonomik ve mali meselelere çözüm getireceğini iddia ediyorlar. Karayipler’deki yatırımlar riskli yatırımlar olarak değerlendiriliyor ve ABD bankaları büyük ölçüde Karayip pazarlarından sermayelerini, profillerinde “risk azaltımı” gerçekleştirmek ve kârdan emin olmak için geri çekiyorlar; ancak bu durum bankacılık hizmetlerinde de bir açığa neden oldu.

Yerel bankaların ve yetkililerin güvenilirliği kara para aklamaya yardım etmekle suçlandıktan sonra sarsıldı. Bu da turizme büyük ölçüde bağımlı olan Karayip ülkelerini etkiledi.

Kripto para birimleri, Karayip ülkelerindeki çeşitli sektörlerinin yeniden finanse edilmelerinin önünü açabilir. Kripto para birimlerinin faydalarından biri de uluslararası bir para birimi olmasından kaynaklanıyor. Yetkililer ve işletmeler, kripto ödemelerinin döviz ve tüketici maliyetlerini düşürürken kârı artırabileceğine inanıyor.

Karayip ülkeleri zaten dijital para birimi kullanımına doğru ilerlediklerinden kripto para biriminin benimsenmesi yeni bir şey değil. Bu yılın başlarında, Doğu Karayip Merkez Bankası (ECCB), Dijital Doğu Karayip Doları (DXCD) adında yeni bir kripto para birimi çıkarmayı planladığını duyurdu. Sekiz hükümet ve ekonomi, bankanın yeni dijital para biriminin arkasında duruyor.

Antigua ve Barbuda ayrıca bir kripto para birimi oluşturacağını açıkladı. Ada devleti, bir ücret karşılığında kripto ticaretini kolaylaştırarak hazinesi için gelir elde etmeyi umuyor.

Turizm için Kripto Ödemeler?

Kripto para birimlerinin bazıları gezginler için kısmen yararlı olan bazı avantajlara sahip. Bunlara düşük işlem ücretleri ve mobil ödemeler de dahil.

Kripto para birminin kullanımına ilişkin görüşler ise ikiye ayrılmış durumda Bitcoin son zamanlarda popülaritesini artırdı, özellikle geçtiğimiz yıl içinde Bitcoin’in işlem fiyatı 17.900 $ ‘a yükseldi. Ancak bir hafta sonra 13.800 $ ‘a geriledi ve bu yıl şubat ayında 6.200 $’ a geriledi. Bu değişimler dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD ve Çin ekonomilerinin, kripto para birimininin benimsenmesinde tereddüt etmelerine neden oldu.

Nitekim, Filipinler’de ülkdedeki en büyük dolandırıcılık olaylarından kabul edilen bir olay yaşandı. Bir çift, birçok yatırımcıdan 900 milyondan fazla peso toplayarak parayı Bitcoin’e yatırdı. Bu çift şu anda tutuklu bulunuyor ve yapılacak duruşmayı bekliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!