Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jumia Travel CEO’su Paul Midy; “Afrika’daki seyahatleri uygun hale getirmek için tek bir platformdan üzerinden konaklama, seyahat paketleri ve uçuş satışlarını gerçekleştirmek, tek bir noktadan hizmet sunumunu yaratmak üzere geniş kapsamlı programımızın bir parçası” dedi.

Sahibi tarafından markanın yenilenmesinden önce, geçen Haziran ayına kadar site Jovago ismiyle tanınıyordu. Afrika internet grubu, ismini Jumia olarak değiştirdi.

Jumia; MTN, Rocket Internet, Millicom, Orange, Axa ve diğerleri tarafından destekleniyor.

Jumia aynı zamanda, Nijerya, Kenya ve Etiyopya ağırlama pazarına ilişkin 3 ayrıntılı rapor da hazırlamıştı .

200 milyonun biraz altında bulunan nüfusuyla Nijerya, bölgedeki önemli ekonomilerden biri. İnternete erişim oranı ise %52. Jumia’ya göre 2016 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla oranı açıklandığında bunun %4.8’ni turizmin oluşturması bekleniyor.

Nijerya’nın akıllı telefona erişim oranına bakıldığında, Afrika’nın en yüksek oranlarından birine sahip olduğu görülüyor ve mobil hesapların %45’i otel arayanlar tarafından kullanılırken %40’ı ise rezervasyon gerçekleştirenler tarafından kullanılıyor.

Kenya ise bölgedeki dokuzuncu büyük ekonomi ve internete erişim oranı %74, mobile ulaşım ise %80 oranında ve daha yüksek.

Mobil cihazların yaygınlığı ise neredeyse her üç online otel rezervasyonundan birisinin Vodafone’un da azınlık hisselerine sahip olduğu Kenyalı şirket Safaricom tarafından geliştirilen bir mobil cüzdan olan M-PESA aracılığıyla yapılmasını sağlıyor.

Diğer yandan, 94 milyonluk bir nüfusa sahip olan Etiyopya’nın internete erişim oranı ise %4.4.

Bu durum şu anda çevrimiçi seyahat işletmeleri için zor bir ortam yaratıyor; fakat Jumia, Afrikalı gezginler için ülkeyi iç turizmde yeni ortaya çıkan bir destinasyon olarak görüyor. En büyük engel ise ülke otellerinin çevrmiçi hale getirilmesi.

Nijerya raporunu görmek için: https://travel.jumia.com/en-gb/hospitality-report-nigeria
Kenya raporunu görmek için: https://travel.jumia.com/en-gb/hospitality-report-kenya
Etiyopya raporunu görmek için: https://travel.jumia.com/en-gb/hospitality-report-ethiopia

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz