Jabiroo, 2016 Yılı Seyahat Raporunu Yayınladı 0

Seyahat tasarımı sitesi Jabiroo; 2016 yılında seyahat tasarımı almış veya seyahat tasarımı almak için seyahat tercihlerini paylaşmış binlerce kullanıcısının verilerine göre hazırladığı istatistiklerle oluşturduğu raporu bizlerle paylaştı.

Genel tablo sektör trendleriyle uyumlu görünse de Jabiroo kullanıcılarının seyahatin konseptine dair tercihlerinde ilgi çekici bilgilerin yer aldığını gördük.

Jabiroo ile seyahat edenler profili:

İstatistikler gösteriyor ki Seyahat Tasarımı satın alanların %68’ini kadınlar; %32’sini ise erkekler oluşturuyor. Jabiroo’nun ilk yılında da benzer bir oranın olması, kadın kullanıcıların seyahatin keyifli geçmesinde erkek kullanıcılardan daha hassas davrandığını bize düşündürüyor.

Jabiroo ile seyahat edenlerin %83’ü ziyaret edecekleri ülkeye ilk gidişleri olduğunu belirtiyor. Bu da seyahat severlerin ilk kez gittikleri bir destinasyon için uzman tavsiyesine önem verdiklerine işaret ediyor.

Seyahat tasarımı satın alanların %86’sının İngilizce diline hâkim olduğunu belirtirken, seyahat tasarım bilgi formu dolduranların %95’i en az bir yabancı dil bildiğini söylüyor.

Jabiroo ile Seyahat Edenlerin Tercihleri

Bütçe:

Jabiroo profilinde olan gezginler bütçelerine sadık kalmak istiyor ve belirli bir bütçeyi göz önüne alarak seyahatlerini tasarlıyorlar. Gezginlerin %51’i ufak kaçamaklar olsa da bütçelerine sadık kalmak isterken %40’lık bir kesim seyahat ederken bütçesini kuruş kuruş hesaplamadığını ve son derece esnek olduğunu belirtiyor. Az bir oran olsa da %9’luk kesim ise belirlediği bütçeden asla şaşmak istemediği söylüyor.

Seyahat Amacı:

Bilgi formlarına verilen cevaplara göre Jabiroo ile seyahat edenlerin %69’u şehir ve kültür gezileri için seyahate gittiklerini dile getirirken, %33’lük bir kesim ise damak zevkine düşkün olduklarını ve gurme gezileri tercih ettiklerini belirtiyor. Profilin %28’ini ise deniz-kum-güneş tatili arzulayanlar oluşturuyor. Seyahate çıkanların ’i özel kutlamaları ve ’u konser, sergi gibi etkinliklere katılmak için söz konusu seyahate çıktıklarını belirtiyorlar.

Restoran Tercihleri:

Seyahat ederken yeme-içme tercihi konusunda da farklılıklar oluşuyor. Seyahat ettikleri destinasyonların kültürünü yakından tanımak adına lokal lezzetleri tercih edenler profilin %62’sini oluştururken; %29’luk kesim İtalyan mutfağından vazgeçmiyor. Seyahat edenlerin ’si ise ziyaret ettikleri yerin en iyi restoranlarında yemek yemeyi tercih ediyor.

Kaç günlük Jabiroo Seyahat Tasarımı tercih ediliyor?

Jabiroo ile seyahat edenlerin birçoğu kısa tatiller yaratarak yeni yerler görme eğiliminde. Seyahat severlerin %55’i 3-4 Günlük Seyahat Tasarımı satın alırken %23’ü 5-6 Günlük Seyahat Tasarımı; %22’si ise 7-8 Günlük Seyahat Tasarımı alarak seyahate çıkıyor.

Seyahat destinasyon tercihleri:

İstatistiklere göre Jabiroo ile seyahat edenlerin ,8’i ülke olarak Yunanistan’ı tercih ediyor. Bunu ,4 ile İtalya takip ederken üçüncü sırayı 7,3 ile yurtiçi alıyor. Dördüncü sırada %5 oranıyla Fransa alırken hemen ardından %4,9 oranıyla İspanya geliyor.
Lüks seyahat kategorisinde ise Türklerin tercih ettiği ilk 5 destinasyon ise sırasıyla Seyşeller, Japonya, Maldivler, Küba ve Endonezya.

Seyahat tasarımı ne zaman alınıyor?

Her ne kadar “Türkler son dakikacıdır” gibi bir algı olsa da seyahat severlerin profili incelendiğinde seyahat edenlerin %28’i seyahat tasarımını seyahat tarihinin 2 ay öncesinden satın alıyor. %22’lik kesim 1-2 ay kala satın alımını yaparken diğer %22’si 2-4 hafta kala yapıyor. Seyahat tarihine 1-2 hafta kala tasarım satın alanlar profilin ’sini oluştururken ’lik kesim seyahatine 1 hafta kala satın alımını yapıyor.

Seyahatte gezme alışkanlığı nedir?

Jabiroo ile seyahat edenlerin %59’u çıktıkları seyahatte tek bir şehri gezmek ve tanımak isterken %41’i ise birden fazla şehir ve bölge gezmeyi tercih ediyor.

Seyahate kiminle gidiliyor?

Jabiroo‘dan Seyahat Tasarımı alanların %38’i eşi ile baş başa tatile çıkıyor. Profilin %33’ü bir kesim ise ailesiyle seyahate gideceğinizi belirtirken %29’u ise arkadaş grubuyla seyahate gitmeyi tercih ediyor.

Jabiroo Hakkında

Ayşe Yağcı, Sunay Babahan ve Mete Varas; uzun yıllar, uzun saatlerini ofislerde ve toplantılarda geçirirken bir yandan da dünyayı gezmenin peşine düştüler. Buldukları her boş zamanı değişik bir ülkeyi görmeye ayırdılar. Gezdikçe daha çok gezmek istediler.

Ayşe Yağcı, turizm sektöründe çalışmanın verdiği bilgiyi; Sunay Babahan, gazetecilik ve dergiciliğin getirdiği yaşam küratörlüğü kurgusunu, Mete Varas da internet eko-sistemindeki tecrübe ve vizyonunu bir araya getirince, Jabiroo kısa zamanda hayalden gerçeğe dönüştü.

Üç seyahat severin diğer seyahat severler için kurduğu Jabiroo ilk olarak; dünyanın en güzel köşelerindeki en farklı otelleri, en kapsamlı yorumlarla ve güzel fiyatlarla üyelerine sunma amacıyla ortaya çıktı. Zamanla, Jabiroo’nun ortakları “ince düşünülmüş bir gezi tasarlamak” fikrinin bir seyahatin tamamlayıcısı olduğunu düşünerek Jabiroo.com’u başta hayal ettikleri amaca daha yakın bir iş modeline dönüştürmeye karar verdiler.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.