İstanbul’un Yeni Taksi Platformu iTAKSi

Toplu ulaşımı ve erişimi genişletme çalışmalarını hızla sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), özel ulaşımda hayata geçirdiği iTAKSİ hizmetiyle, “Akıllı Şehir” konseptine yerli ve milli bir vizyon getiriyor.

İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında karşımıza çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin taksi platformu olan iTAKSi, 7 Aralık itibariyle kullanıma sunuldu. Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri kapsamında iTaksi uygulamasının detaylarını paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, iTAKSi platformunun şu an için 4 bin taksi tarafından kullanıldığını açıkladı.

İstanbul’un yerli ve milli akıllı ulaşım sistemi mottosu ile karşımıza çıkan iTaksi, taksilerin kontrol merkezleri ile izlenebilmesi, yönlendirilebilmesi ve koordine edilmesini hedefliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen iTAKSi uygulaması, şu an itibariyle Android ve iOS platformları için ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Bu güne kadar uygulamanın yayınlanmamasına rağmen 4 bini aşkın takside kullanılan iTAKSi, güvenli bir yolculuk vadediyor. iTAKSi’de sadece ruhsatta kayıtlı şoförler direksiyon başına geçebiliyor. Böylelikle korsan araçların ve şoförlerin önüne geçiliyor.

iTAKSi kullanacak olan taksiler de bir tablet, iki yönlü kamera ve panik butonuna var. Bu ekipmanları da İstanbul Belediyesi temin ediyor. Buna istinaden Platformu kullanacak olan taksiler yapılacak yolculuk başına İstanbul Belediye’sine komisyon ödüyor. Platformu kullanan taksicilerin uygulama haricinde yoldan müşteri almalarının veya rakip başka bir platformu kullanmalarının önünde herhangi bir engel de bulunmuyor.

Ayrıca yaptığı açıklamada komisyon konusuna da değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, platformu kullanacak olan taksicilerin ilk iki ay boyunca komisyon ödemeyeceğini de duyurdu.

iTaksi uygulamasını detaylı anlatmamız gerekirse;

Yolculuğa Başlamadan Önce Tahmini Ücreti Öğrenin. Taksi çağırmadan önce ‘yolculuk hesapla’ bölümünden gideceğiniz adresi girip tahmini ücret hesaplaması yapabilirsiniz.

4 Farklı Taksi Seçeneği. Sarı, turkuaz, siyah ve deniz taksi gibi farklı ihtiyaçlara yönelik taksileri seçebilirsiniz.

Yolculuğunuzu anlık olarak takip edin. Yolculuğunuz başladığında gittiğiniz yolu harita üzerinden takip edebilir, yolculuk tamamlandığında da ödeme miktarı ve yolculuk bilgilerinizi görebilirsiniz.

3 Farklı Ödeme Yöntemi. iTaksi’de ödemelerinizi nakit, kredi kartı ve istanbulkart ile yapabilirsiniz.

iTAKSi uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!