İstanbul’a Yakın En Güzel Piknik Alanları

Havalar açtıkça açtı, güneş kavurdukça kavurmaya başladı. Anlayacağınız artık evi -anne deyimi ile- otel gibi kullanma vakti geldi.

Biz de dışarıda neler yapılabilir diye düşünürken, aklımıza hiç de yaratıcı olmayan bir fikir geldi; Piknik!

İstanbul’da ip atlayıp kalori verebileceğiniz, yakar top oynayıp içinizdeki sadistliğin sınırlarını ölçebileceğiniz, evde yerken ağzınızı burnunuzu büktüğünüz ama açık havada yemekten zevk alacağınız, huzura erebileceğiniz piknik alanlarını derledik.

Buyurunun doğayla haşır neşir olacağınız 11 gidilesi piknik alanı listemiz:

Moda Sahili

modasahili
Son iki senedir Moda’ya bir akın başladı. Bir kere bunun farkına varalım. Yeni açılan mekanlar, sokaktaki hayat, kiraların Avrupa yakasına göre ucuz olması herkesi oraya çekmeye yetti. Bir de sahili var tabii. İşte bu sahilde çimenler üstünde küçük çapta bir piknik yapılabilir. Ateş yakıp mangal yapmaktan da bahsetmiyoruz. Mütevazi olun; termosta çay ve sevgi ile hazırladığınız sandviç yeterli olur. Sonra da yayıla yayıla denizi izleyebilir, çekirdek çıtlayarak yoldan geçenlere göz atabilir ya da kitabınızı okuyabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy

mehmet akif ersoy tabiat parki
Nam-ı diğer Barışarock alanı. Gençliğimizin, özgürlüğün, müziğin, muhalifliğin tadına vardığımız alan. Bu piknik alanı Levent, Maslak ve Sarıyer yerleşim yerlerine yakınlığı ile avantaja sahip. Oturma alanları sayesinde belinizin bırkınızın kırılmayacağı, rahat rahat yemeğinizi yeyip masa başında oynanabilecek her türlü oyunu (okey, batak, tavla vs.) oynayabileceğiniz bir alan. Ama bizce buraya giderseniz yapabileceğiniz en güzel şey kulaklığınız takıp, hamakta uyumak olur!

Parkorman

parkorman
Tıkış tıkış izlediğimiz konserler yüzünden lanet ettiğimiz ve tadına bir türlü varamadığımız orman. Bir kere de piknik niyetine gitmek lazım. Metronun da hemen dibinde. Hem şehrin içinde hem de dışında yani. Kuş cıvıltılarıyla, doğanın renkleriyle, oksijeni ile sizi Güney’deymişsiniz gibi hissettireceğine eminiz. Alın sucuk ekmeğinizi yanına da buz gibi kola, çıkarın ayakkabılarınızı başlayın çim kaplı ağaç duvarlı alanda dolaşmaya. Yanınızda fotoğraf makinesi bulundurmayı da ihmal etmeyin.

Değirmenburnu / Heybeliada

degirmenburnu
“Adada da piknik yapmak bir başka” diyenler için burası keşfedilmeyi bekleyen bir hazine! Adını içinde bulunan tarihi değirmenden alan bu piknik alanı, Heybeliada İskelesi’nden indikten sonra yaklaşık 400 metre yürüyüş mesafesinde. Ve sizlere muhteşem manzara eşliğinde mükemmel bir piknik vadediyor. Siz buraya keyif çatmaya geldiniz öyle eşya taşıyarak, yemek yaparak, sofra düzerek çile çekmenize gerek yok! Burada bisiklet, hamak, mangal hatta semaver bile kiralayabilirsiniz.

Bu piknik muhabbetinden sıkıldınız mı? Hemen yanı başınızda olan Değirmenburnu Plajı’ndan atın kendinizi denize.

Caddebostan Sahili

caddebostansahili
Burası piknik için şehirden pek de uzaklaşmak istemeyenlere. Buraya giderseniz piknik esnasında mutlaka sergileyebileceğiniz bir yeteneğiniz olmalı. İp atlamaktan bahsetmiyoruz. Poi çevirmekten, ateşle dans etmekten, 5 lobutu düşürmeden çevirmekten bahsediyoruz. Bostancı bundan aşağısını kurtarmıyor. Zira yiyeceklerinize dikkat etmekte de fayda var. Peynir ekmek olmaz! İlla peynir yiyecekseniz bile 10 çeşidiyle peynir tabağı yapıp öyle gitmelisiniz, yanında da şarap tabii ki. Yer sofrası falan da olmaz. Piknik sandalyesi şart. Şaka bir kenara uçurtmanızı alın ve Bostancı Sahil’e gidin.

Yıldız Parkı

yildizparki
Sizin de piknik anlayışınız bira-cips-fıstık üçlüsü ise burası tam size göre. Öyle aile ile gidilip mutlu mutlu ip atlanmaz yani. Zaten her kuytu köşe gizlice öpüşmeye çalışan çiftlerle dolu.

Sevgilisi ile romantizmin dozunu abartanların ya da abartmak isteyenlerin muhakkak uğraması gereken bir yer. Piknik bahane…

Polonezköy Tabiat Parkı

polonezkoy
Tam bir tabiat harikası örneği. Ama baştan söylemekte fayda var ki eğer Beykoz ve civarında oturmuyorsanız ulaşmak tüm gününüze mal olabilir. Ya gidip birkaç günlük bir otelde falan konaklayacaksınız ya da bu yol çilesini çekip geri döneceksiniz. Uyarımızı yaptıktan sonra gelelim piknik detaylarına. Öyle “evden yiyeceğimi içeceğimi götürüp piknik yapayım burada” yok. Zaten orada bulunan bir sürü restoran bu hizmeti veriyor. Mangal keyfi yapabilir ya da menüden ağzınıza layık başka bir yemek seçebilirsiniz. Yemek sonrası aldığınız kalorileri futbol veya voleybol oynayarak da vermeniz mümkün. Sıcakladınız mı, ter mi bastı hemen yakınınızda bulunan butik otellerin yüzme havuzuna girme şansınız da var.

Belgrad Ormanları

belgrad
Tabii ki piknik için aklımıza gelen ilk yer; Belgrad Ormanları. Kimin albümünde Belgrad Ormanları’na gidip de at üstünde çektirdiği bir fotoğraf yoktur ki ya da küçük bir dere kenarında. Ailecek kamyonun arkasına doluşup şarkı söyleyerek gittiğimiz, polisin yanından geçerken battaniye altına saklandığımız ya da ormandaki yer kavgası yüzünden rezil olan piknikler hep burada olur. Kısaca herkesin mutlaka garip bir anısı vardır.

Ailece ya da kalabalık arkadaş grubuyla yapılan piknik ile burada eğlencenin dibini görebilirsiniz. Piknik dışında ormanın derinliklerine kadar uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu da mevcut. Yazın bu kavurucu sıcağıyla baş etmek istiyorsanız kesinlikle burası bir alternatif. Sanırsınız ki sonbahar, o derece serin yani. Karpuzunuzu dereye koymaya bile gerek yok.

Aydos Mesire Yeri

aydos-goleti
Burası Anadolu Yakası sakinleri için var olan bir cennet. İstanbul’un en ama en yüksek tepesi olan bu yer adını da tarım tanrıçası Damatrys’ten alıyor. Adalara bile hakim olan Aydos’ta koşu parkurlarında spor yapabilir, piknik alanlarında deliler gibi haftanın yorgunluğunu atabilir ya da çayınız ile birlikte enfes mi enfes gün batımını izleyebilirsiniz. Manzaranıza can katacak olan göleti de unutmamak lazım.

Dilburnu

dilburnu
Burası da ada aşığı -özellikle Büyükada aşığı- olanlar, İstanbul’a bir de uzaktan bakmak isteyenler için. Hem deniz hem orman hem de piknik sefası yapabileceğiniz tatlı bir yer. Ama elinizde piknik yapacağınız araç gereç, yemek şu bu varsa yürümek zor faytona binmelisiniz ya da bisiklet kiralayın daha iyi çünkü merkeze bir hayli uzak. Demedi demeyin. Çamların altında on numara piknik yapacağınıza ya da sevgilinizle hemen yanında yer alan koyda romantik dakikalar yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Bahçeköy Fidanlığı

bahcekoy-girisi
Burası daha çok doğa ile haşır neşir olanlar, bir ağacı 100 metre öteden görüp tanıyanlar için paha biçilemez! Yeşilin 50 tonunu burada keşfedebilir, oksijen çadırında olduğunuzu varsayabilirsiniz. Zira havası kafanızı hemen güzel yapacaktır. Herhangi bir ormanda yapacağınız piknikle bu fidanlığın arasında hiçbir fark yoktur. Yolunuz yakınsa (Maslak-Sarıyer yolu üzerinde) buraya gitmeli hatta -varsa- bahçeniz, terasınız, balkonunuz için bir sürü fidan almalısınız.

Pikniklerini Hollywood filmi tadında geçirmek isteyenlere bonuslarımız da var.

En afilisinden piknik sepeti

pikniksepeti
Hasır olması tercih edilir.

Kareli bir sofra bezi

karelisofrabezi
Kırmızı-beyaz, mavi-beyaz.

Vazo içinde topladığınız çiçekler

vazo-cicek-piknik

Yerde oturamayanlar için kamp sandalyesi

katlanabilir-sandalye

Şarap kutusu

sarap-kutusu

Rengarenk tabak, çatal, bıçak vs.

renklitabak1

Yine en renklisinden bir hamak

Akıllı telefonunuza takacağınız old-school hoparlör

hoparlor-old-school

Belki birkaç tane de renkli yastık

renkli-yastiklar-piknik

Kaynak: Listelist

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!