İsrail Turizmi Yerli Turistler Tarafından Destekleniyor 0

Israil’in Hamas’la olan savaşı birkaç yıl önce olduğu gibi şiddetli bir şekilde devam etmese de çatışmalarla ilgili uluslararası algı, halen İsrail turizm sektörünü kurtarma umutlarını kırıyor.

Şubat ayında yabancıların gecelik konaklamalarında %4’lük bir artış yaşandı, geçen yılki senaryoya göre gayet iyi bir gelişme, fakat savaş öncesi rakamlarla kıyaslandığında İsrail turizminin toparlanma işaretleri oldukça kırılgan.

İsrail, savaş öncesi dönemde turizm açısından çok iyi bir yıl geçirmişti, Şubat 2014 boyunca yabancıların otellerde konaklama oranı bu yılki iyileşme ile kıyaslandığında şaşırtıcı derecede %21 oranında daha yüksekti.

Ancak, şimdilerde yabancıların aksine, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında İsrailliler %8 daha fazla yerel otellerde geceleme yaparak ülkelerinin turizmini ayakta tutuyorlar.

Buna yabancıların yeniden ortaya çıkan ilgisi de eklendiğinde tüm gecelemelerde %6’lık bir yükselme söz konusu. Hem İsrailliler hem de yabancılar bu yılın Şubat ayında otellerde 1.3 milyon konaklama gerçekleştirdiler.

İsrail Oteller Derneği CEO’suna göre; turizm sektörü için yavaş; fakat umut verici bu toparlanmada en büyük katkıyı İsrailliler sağlıyor. Agresif indirimler, onların ilgilerini ulusal turizme çekmiş durumda, bu da iyi bir haber; fakat gerçek şu ki Turizm Bakanlığı bir girişimde bulunmadı ve Bakanlık eylem eksikliği sorumluluğundan dolayı yaylım ateşine tutulurken sektöre de arka çıkmadı.

Dahası, İsrail Turizm Bakanlığı Genel Direktörü sektörde bir kriz yaşandığını da kabul etmedi. Fakat yine de ülkeyi bezdiren şiddet olaylarına rağmen kalışlarda bir yükselme olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Halen agresif indirim promosyonları sürdürülüyor, odalar hafta boyunca 400 şekel, (yaklaşık olarak 300 TL) haftasonu ise çift kişilik odalar 600 şekelden ( yaklaşık olarak 450 TL) satılıyor. Aslında, bu durum herhangi bir sınırlama olmaması dolayısıyla sektörde varolan profesyoneller için oldukça kötü bir anlaşmaya sebep olacaktır.

Yaşanan toparlanmaya rağmen bu yıl doluluk oranları oldukça düşük, doluluk oranlarında %58’den %53’e doğru yaşanan düşüşler çok ta dramatik olarak görülmeyebilir; fakat Kudüs için kayıtlar gösteriyor ki; 2014 Şubat ayında doluluk oranı %60 iken, geçtiğimiz ay ise bu oran %47’ye düşmüş durumda, bu da oldukça önemli.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.