Tel Aviv Gezi ve Seyahat Rehberi 0

Doğu ile Batı’nın buluştuğu Tel Aviv, İsrail’in Akdeniz sahilinde yer almaktadır ve ülkenin en büyük kentidir. İsrail nüfusunun üçte biri burada yaşamaktadır. Tel Aviv, müzeleri ve Akdeniz sahili boyunca uzanan plajlarıyla muhteşem bir kenttir. Kentin Bauhaus mimarisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

GEZİLEBİLECEK YERLER

Yafa Limanı ile Kuzey Tel Aviv arasında yer alan Tel Aviv turuna, Eski Yafa ve Yafa Limanı’ndan başlayacaksınız. Buradaki eski kiliseler, olağanüstü taş binalar ve ağaçlı yollar, sizleri geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracaktır. Bir balıkçı limanı olarak kullanılan Yafa Limanı, tarihin ta kendisidir.

Bauhaus, 1919 ile 1933 yılları arasında Almanya’da bulunan bir sanat ve mimarlık okulu için kullanılmaktadır. Bauhaus mimari tarzı, bu okuldan mezun olmuş Arie Sharon ve Yaakov Rechter tarafından Tel Aviv’e getirilmiştir. Kent merkezinde yer alan bu tür güzel binalar ve yapılar koruma altına alınmıştır. Burası, Tel Aviv’in Beyaz Kenti (White House)’dir.

Azrieli Merkezi, üç gökdelenden meydana gelmektedir. Bu kompleks, Orta Doğu’daki en yüksek gözlemevidir.

Yehoshua Bahçeleri (Hayarkon Parkı), Hayarkon Nehri boyunca bulunan dikili bir alandır. Bu park, benzersiz bahçelerin yanı sıra geniş çimenlik alanlara ve suni bir göle ev sahipliği yapmaktadır.

Tel Aviv, çok sayıda sanat, kültür ve tarih müzesine sahiptir. Ülkenin en büyük müzelerinden üçü Tel Aviv’dedir. Eretz İsrail Müzesi, cam, seramik ve etnografya müzeleri başta olmak üzere çok sayıda müzeyi bünyesinde barındıran bir komplekstir. Tel Aviv Sanat Müzesi ve Yahudi Diaspora Müzesi diğer iki müzedir.

KÜLTÜR ve EĞLENCE

Tel Aviv müzik, dans, tiyatro, kültür merkezleri ve kütüphaneleriyle canlı bir kültüre sahiptir. Her türlü dansın eğitiminin verildiği toplum merkezlerine sahip Tel Aviv, ilk Yahudi tiyatrolarına ev sahipliği yapan bir tiyatro merkezidir.

İsrail Ulusal Tiyatrosu (Habima), Cameri Tiyatrosu, Beit Lessin Tiyatrosu ve Gesher, kentin başlıca tiyatrolarındandır. Tzavta, Suzann Dellal ve Tel Aviv Sahne Sanatları Merkezi, başlıca dans, tiyatro, müzik ve kültürel etkinlik merkezleridir.

Tel Aviv, İsrail’in popüler Bat Sheva, Inbal ve Bat Dor dans şirketlerine ev sahipliği yapar. Yeni İsrail Operası, İsrail Filarmonik Orkestrası ve İsrail Oda Müzik Orkestrası, Tel Aviv’dedir.

Ulusal Gençler Caz Yarışması, Senelik Piyano Konseri ve Oda Şölenleri ve Tiyatro Sonbaharı, Tel Aviv’de düzenlenen kültürel etkinliklerdendir.

Kentin uzun kordon boyu, plajlar, kent limanından kalkan deniz turları ve gece hayatının ritim kazandığı mekanlar, kentin yerli halka ve ziyaretçilere sunmuş olduğu eğlence imkanlarındandır. Kentte 12’yi bulan plaj bulunmaktadır.

Yarkon Estuary (liman alanı), kentin eğlence merkezidir. Tiyatrolar, gece kulüpleri, kafeler, barlar ve restoranlar, kentin bu bölümünü doldurmuştur.

YEME İÇME

Tel Aviv, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Ev yemekleri, Asya, Avrupa, Etiyopya, Yahu mutfağı, Akdeniz, Tayvan, Hindistan, deniz ürünleri, vejetaryen, et, fast food ve balık, kent mutfağının başlıca tatlarıdır.

Dizengoff Merkezi Ev Yiyecekleri Panayırı, ev lezzetlerinin satıldığı bir pazardır. Cholent (fasulye güveçi)’ten malouweh (kızartılmış börek)’e kadar yahudi mutfağının tüm lezzetlerini burada bulabilirsiniz.

Kent caddeleri boyunca sıralanan kafe restoranlar, oldukça popülerdir. Plaj yakınları, Sheinken Caddesi ve Rothschiid Bulvarı, tercih edilen ünlü mekanlardır.

ALIŞVERİŞ

Tel Aviv; alışveriş merkezleri, tasarım mağazaları, moda butikler ve pazarlarla ön plana çıkar. Alışverişin kentteki sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu keşfedeceksiniz.

Moda mağazalarının yer aldığı, Dizengoff Caddesi kentin en prestijli alanlarındandır. Sheinkin Caddesi’nde de çok sayıda alışveriş dükkanı yer alır.

Nachlat Benyamin Yaya Gezi Yeri, kentin en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Burada bulunan pazarda hediyelik eşyalar, yiyecekler ve yerel ev sanatları bulunmaktadır.

Bezalel Çarşısı, Carmel Pazarı ve Dizengoff Merkezi’nin Yiyecek Pazarı, kentin başlıca üç pazarıdır.

GECE HAYATI

Gece hayatının vazgeçilmezi Shimon Shirazi Tel Aviv Belediyesi’nin Beit Ha’irde düzenlediği “Night Stamp”  haftası kapsamında  CNN Traveler için Tel Aviv’in en çılgın gece kulüplerini seçti.

1 HaOman 17 (88 Abarbanel St.):

Tel Aviv’in en büyük kulübü olma özelliği taşıyor.Eğer şanslı gününüzdeysenizhaorman  İsrailli ünlü  Dj Offer Nissim’i dinleme fırsatı bulabilirsiniz.Çaldığı Madonna remixleri meşhur olan Dj Offer Nissim’in geçtiğimiz yıl İsrail’i ziyaret eden Madonna ile de ortak bir çalışmaları olmuştu.

2 Port Sa’id (Har Sinai 2). Adını  Mısır’ın sakin  liman şehrinden alan Port Said barı ,ironik bir biçimde Tel Aviv’in en büyük sinagogunun arkasında  bulunuyor. İçkileriyle meşhur olan bu barda sıradışı kokteyller ile soğuk birasını deneminizi tavsiye ederiz.

3 Soda Bar (Nahalat Binyamin St. 43), Dr. Pepper isimli acılı ve baharatlısoda barkokteyliyle üne kavuşan Soda bara  Tel Aviv’in en iyi servis yapan barı demek mümkün.

4 Shpagat (next door, same address), şehrin en  “in” olan gay klubu.Yeni yeni  yayılan  “gay klube gidelim “modasıyla burası da en meşhur ve en sık ziyaret edilen barlar arasında yerini almış durumda. Elektro ve tekno ağırlıklı müzik dinlemek isteyenler ve gönüllerince eğlenmek ve barda rahatçana hareket etmek isteyenlerin tercih ettiiği bir klüp.

5 Block (157 Salame St.),Otobüs merkezinin içinde yer almasına ve şehrin en karanlık bölgelerinden birinde olmasına rağmen insanların büyük zevkle gittikleri bir mekan.Dj David Morales’in Björk tınılarıyla coşmamanız elden değil.

6 Zizi Club (7 Carlebach St.), bir diğer adıyla da “temalı partilerin değişmez mekanı” diyebiliriz. Zizi Club’den; Pazar çalışma günü olduğu için  en çılgın partileri Perşembe ve Cuma akşamları düzenleyen, elektro partilerin değişmez mekanı olarak söz edebiliriz.

7 Milk and Breakfast Club (6 Rothschild Blvd.) Aslında buranın neden  bu kadar çok sevdiğinin ve bu kadar ilgi gördüğünü anlamak güç  ( ama burası Orta Doğu herşey mümkün !) perşembeleri gaylere yaptıkları özel partileri, tadı damağımızda kalan karışımları ve Arap akustik performansları için bile tercih edilebilir.

8 Anna Loulou Bar in Jaffa (Hapanini St.)  Yafa ‘da bulunan  ve Çarşambaları çiftlere özel partilerle adından söz ettiren Anna ou Lou Barı bekarları bir araya getiriyor ve onların eş bulamalarında yardımcı oluyor.Bunların yanısıra hip-hop müzik sevenler için mükemmel bir seçim.

deli bar9 Michatronix club (28 Ben Yehuda) Burayı kısacana Çılgın partilerin düzenlendiği, eğlencenin tavan yaptığı capcanlı ve kosher olmayan bir yer olarak da adlandırabiliriz.

10 Deli (47 Allenby St.), Şehrin en favori sandwicçi dükkanının arkasında saklanmış bir dans kulübü olarak hizmet veren Deli Bar’da, kalabalığa bakacak olursak pek de gizlenmiş olmadığını,  özellikle perşembe ve cuma akşamşamları hıncahınç dolduğunu görebiliriz.

Kaynak: Türk Hava Yolları – Cnntraveler

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.