İnternet Sitenizi Mobil Kullanıma Uygun Hale Getirmelisiniz, Yoksa .. 0

Son 2 yıldan beri Google, websitelerini arama motorunda sıralarken bir kriter kullanıyor; bu kriter ise sitenizin ne kadar kullanıcı yanlısı olduğu.

Kullanımı kolay olan, iyi dizayn edilmiş ve ister masa üstü bilgisayarda, ister laptopta, ister akıllı telefon veya tablette kullanalım bu özellikleri değişmiyorsa, arama motorunda üst sıralarda yer alma ihtimali çok yüksek demektir.

Sıralama kriteri olarak farklı aygıtlar arasında kusursuz çalışmak önceden küçük bir faktör olarak gözükürken, şimdilerde bu oteller için çok önemli. 2016 yılı boyunca mobil uygulama olarak kullanılan seyahat rezervasyon sistemlerinin yarısının 2019’a kadar %70 artması bekleniyor. Bu iki bilgi birbirine eklendiğinde ise karşımıza çıkan tablo; eğer otel websiteleri mobilde düzgün çalışmıyorsa müşterileri olumsuz etkiliyor, daha da kötüsü Google sizi geri sıralara itiyor.

Bu haberi alan bir çok otel websitesi, cep telefonu uygulaması oluşturmaya ve geliştirmeye başladı. Aynı zamanda halihazırdaki websitelerini duyarlı hale getirmeye başladı.

Websitenizde şunları inceleyerek sizler de bir adım atabilirsiniz;

  • her sayfada aşağı kolayca kaydırılıyor mu
  • menü düzgün bir şekilde görüntüleniyor mu
  • yazıları okumak zor veya imkansız mı
  • linkler birbirine çok bitişik olduğundan tıklandığında yanlış sayfalara mı gidiyor
  • reklamlar veya fotoğraflar sayfayı kapladığından, asıl ulaşılması gereken bilgi engelleniyor mu
  • gerekli dosyalar farklı ekipmanlara indirilemiyor mu

Test edilmiş websitelerden bilgi verecek olursak; yalnızca %17’si mobil kullanıcı yanlısı. %14’ü ise Google mobil kullanıcı yanlılığı testinden kaldı.

Hızla büyüyen akıllı telefon ve tablet dünyasını yakalamak, kendilerini geliştirmek ve değiştirmek otel websitelerinin bir numaralı görevi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe