İngiltere, 2021 Yılına Kadar Hidrojenle Çalışan Trenleri Hayata Geçirebilir mi? 0

The Times’ın raporuna göre, İngiltere demiryolu ağı, 2021 yılı başlarında hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle çalışan trenleri hayata geçirebilir.

Raporda, 100’den fazla trenin hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle çalışan ilk filoya dönüştürülmesi için çok uluslu Fransız Alstom ile bir anlaşma yapıldığı belirtildi.

Times, 321 Sınıfı elektrikli trenlerin, araçların ön ve arka üçte birinin hidrojen gazı depolama tanklarını barındırabilmesi için dört taşıma treninden dönüştürüleceğini söyledi.

Bu trenler, Breeze markası altında, 2021 başlarında, yolcu trenleri ve banliyö hatlarında, muhtemelen kuzeybatı ya da kuzeydoğuda hayata geçecek.

Raporda, Ulaştırma Bakanlığı’nın “operatörlerin, elektrikli trenleri işletmek için gereken çok pahalı enerji hatları kurmaya gerek kalmaksızın dizel trenleri kullanmasına olanak sağladığı için” planları desteklediğini belirtti.

Alstom, ilk olarak geçen yıl Mayıs ayında İngiltere’ye hidrojen yakıtlı trenleri getirmeyi planladığını açıklayarak, “Hükümetin 2040’a kadar dizel demiryolu araçlarını kaldırma konusundaki ilk temel açıklamasına” atıfta bulunmuştu.

Şirket, “Eversholt Rail ile 321 Sınıfı elektrikli trenleri hidrojen işletimine dönüştürmeyi planlıyor, hidrojen tanklarını ve yakıt hücrelerini Britanya’nın en gelişmiş demiryolu araçları olarak ağda kanıtlanmış en iyi motorlu trenlere yerleştirmeyi planlıyor” açıklamasında bulundu.

Alstom ayrıca, Almanya’nın bölgesel demiryolu ağına hidrojenle çalışan trenler getirme sürecine de dahil oldu ve ilk trenler bu yılın sonlarında başlatılacak.

Alstom, hidrojen yakıt kullanımının avantajlarını vurgulayarak:

“Hidrojen sürdürülebilir elektrik ve elektroliz kullanarak veya endüstriyel proseslerle üretilebilir. Trendeki yakıt hücresi, su oluşturmak için hidrojen ve oksijen kombinasyonuyla elektrik üretir. Elektrik enerjisi, bataryalarda ortada depolanır ve tren, elektrikli bir çekiş gücüyle çalıştırılır. Tek egzoz, buhar ve yoğunlaştırılmış sudur” açıklamasında bulundu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.