Süpersonik Uçakların Geri Dönüşü Son Yatırım Turu ile Artık Daha Yakın

Boom Supersonic, Mach 2.2 süpersonik bir uçak üretme hedefine doğru ilerlerken en son yatırım turunu kapattı.

Şirket, 100 milyon dolarlık bir B Serisi yatırım turunu kapattığını ve toplam fonunu 141 milyon doların üzerine çıkardığını açıkladı. Boom, amacının Overture adını alacak olan “dünyanın ekonomik olarak karşılanabilir ilk süpersonik uçağını” üretmek olduğunu belirtiyor.

Grup, şu anda uçağın üçte biri ölçekli uçak prototipini oluşturduğunu ve bu yılın sonununda uçacak olan ve “ilk bağımsız olarak geliştirilen süpersonik jet ve şimdiye kadar yapılmış en hızlı sivil uçak” olacağını belirtiyor.

Boom, 2020’lerin ortalarında uçaklarını hizmete sokma planları olan Japan Airlines ve Virgin Group dahil müşterileri tarafından 30 Overture uçağı için ön sipariş aldığını da açıkladı. Boom ayrıca “İniş ve kalkışta, Overture’in bugün benzer rotalarda uçan sesten hızlı uçaklar kadar sessiz olacağını” iddia ediyor.

Boom Supersonic‘in kurucusu ve CEO’su Blake Scholl; “Boom’da vizyonumuz gezegeni deneyimlemenin önündeki engelleri ortadan kaldırmak. Günümüzde uzun mesafeli seyahatin zaman ve maliyeti, uzakta yaşayan insanlar ve ırak yerlerle bağlantı kurmamızı engelliyor. On milyonlarca gezginin ufkunu genişletmek için Overture uçuş fiyatları bugünün ticari sınıf fiyatları ile benzerlik gösterecek. Nihayetinde hedefimiz yüksek hızlı uçuşu herkes için karşılanabilir kılmak” dedi.

Bazı şirketler şu anda süpersonik uçuşların geri dönüşü için planlar yürütüyor. Havacılık, savunma, güvenlik ve teknoloji şirketi Lockheed Martin, uçağın ses hızına oranla hızı 1.4’e kadar hız ile seyahat edebilecek bir yolcu jeti geliştirmek için süpersonik jet şirketi Aerion Corporation ile ortaklık kuruyor.

Geçen yıl Boeing ise dünyanın ilk hipersonik yolcu jeti için bir konsept açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!