Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İslami hassasiyetleri bulunan misafirlerin ihtiyaçlarına yönelik turizm hizmeti sunan Hünkar Turizm’in CEO’su Cemal ERDEM ile Helal turizm ve sektör üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoş geldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

Merhabalar, hoş bulduk. Bizlere kendimizi ve pazarımızı tanıtmak üzere bu imkanı sağladığınız için çok teşekkür ederim. Ben Hünkar Turizm Kurucu ortağı ve Genel Müdürü Cemal ERDEM. Kısaca kendimden bahsetmek gerekirse Turizm sektörüne gönül vermiş bu işi severek yapan işin hem mekteplisi hem de alaylısı bir acentayıcım. 2001 yılında stajyer bir lise öğrencisi olarak başladığım meslek hayatımda Kurucularından biri olduğum şirketimde yaklaşık 10 personel ile misafirlerimize hizmet vermekten onur duyuyorum. Lise ve Üniversite yıllarında hep Turist rehberi olmayı hayal etmiş biriyim. Üniversiteyi bitirinceye kadar yaz tatillerinde ve stajlarımda hep acentalar da çalıştım operasyon alanında kendimi geliştirdim. 2008 yılında Turist Rehberliği bölümünden mezun olduğumda kalifiye bir turizm operasyon elemanıydım. Aynı zamanda hedeflerimi tutturmanın ve rehber olmanın haklı gurunu yaşadım. Fakat hedeflerimi büyütme ihtiyacı duydum ve ikinci bir hedef belirleyerek 30 yaşımda ya büyük bir şirkette yönetici yada kendi şirketini kurmuş bir iş adamı olmayı planladım. Şükürler olsun her ikisine de nail oldum. Son olarak evli ve bir çocuk babasıyım.

Bize biraz Hünkar Turizm hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hünkar Turizm merkezi İstanbul olan, yurt içinde ve yurt dışında bulunan ofisleriyle 6 kıta ve 40’dan fazla ülkede hizmet veren bir tur operatörüdür. Misafirlerine yetkili sistem acenteleri aracılığıyla ulaşan ve sadece yetkili sistem acenteleri aracılığıyla satış yapan firmamız, konusunda uzman kadrosu, kaliteli ve muhafazakar hizmet anlayışıyla yurt dışı kültür turları düzenlemektedir.

Bu turları düzenlerken ilkemiz;

Misafirlerimize en kaliteli hizmeti sunmak,

Ekstra tur ücreti adı altında hiçbir ücret almadan, herşey dahil programlar yapmak,

Misafirlerimizin seyahatleri boyunca ibadetlerini zamanında yapabilmelerini sağlamaktır. Firmamıza gelen çağrılar müşteri temsilcimiz tarafından misafirimize en yakın acenteye yönlendirilerek Türkiye geneli satış ağı oluşturulmaktadır. Hünkar Turizm, Türkiye genelinden gelen misafirlerini toplama merkezlerinde (İstanbul-İzmir-Ankara Havaalanı, vb.) karşılayıp, rehber ve acente yetkilisi eşliğinde gidecekleri bölgeye uğurlar. Gidilen bölgede alkolsüz otel ve restoran seçimine, namaz saatlerine, dini öneme sahip türbe cami gibi yerlerin detaylı gezilmesine özen gösterilir. Hünkar Turizm’in hiçbir cemaat ve dini toplulukla bir ilgisi yoktur. Tamamen İslami kurallara uygun olarak tur yapmayı ve helal parayı amaçlayan kişiler tarafından kurulmuş bağımsız bir tur şirkettir.

Hac ve Umre turizmi yapmıyoruz çünkü yetkili sistem acentalarımızın bir çoğu Hac Umre organizasyonu yapan acentalardan oluşmaktadır. Biz yeni bir pazar oluşturarak münferit yurtdışı tura katılmak isteyen ve İslami hassasiyetleri bulunan misafirlerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere kurulduk.

Hünkar Turizm olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yaptığımız araştırmalar neticesinde Türkiye’de ve Dünya’da helal tur operatörü bulunmamaktadır. Bu konuda mütevazi olmaya gerek yok. Türkiye’de ve Dünya’da tekiz. Kurulduğumuz günden beri her sene yüzde yüzün üstünde büyüme sağladık.

Yurtiçinde ve yurtdışında bulunan yetkili acenta sayımızı ve acentalar da bulunan kalifiye personellerimizi arttırmayı hedefliyoruz. Asıl büyük hedefimiz ise 2023’te 23.000 kişiyi yurt dışı turlarımızla ağırlamak.

Helal turizm tur operatörü olma süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

Son zamanlarda turizm alanında popülarite kazanan Helal Turizm konsepti, yıllardır Muhafazakar Müslüman ailelere hizmet veren şirket kurucu ortaklarımızdan ve fikir babamız Rıza Turizm Mustafa ULU beyin dikkatini uzun yıllardır çekiyordu. Böyle bir atılım için fırsat kolluyorduk. 3. ve son ortağımız Balkantour Selim bey ile yaptığımız görüşmelerle şirketimiz son ortaklık şeklini aldı ve 2014 yılında şirketimizi kurduk. Tur operatörü olma süreci sancılı bir süreçtir. Pazarın sizi kabul etmesi acentaların size güvenmesi yıllardır gözü gibi baktıkları kazanç kapıları misafirlerini size emanet etmelerini birden bekleyemezsiniz. Fakat gerek Mustafa Beyin gerekse Selim Beyin yıllardır inanç turizmi yapan acentara verdikleri güven sayesinde biz bu süreci nispeten daha rahat atlattık. Öncelikle daha yakın çevremize hizmet vermeye başladık. Akabinde yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılarak, tur operatörü olma sürecini tamamladık. Fakat daha yapacak çok işimiz var.

Türk turisti iyi tanıyor ve ona göre mi paketler oluşturuyorsunuz?

Türk turistin, özellikle muhafazakar kesimin hassasiyetlerini iyi tanıyoruz. Tur paketlerimizi hazırlarken, farklı destinasyonlara misafirlerimizin hassasiyetlerini düşünerek programlar oluşturuyoruz. Yani misafirimize hem ibadetlerini yerine getirip helal yemek yiyebileceği ortamlar oluştururken, hem de hassasiyetlerinden ötürü bu rahatlıkla seyahat etmeyi daha önce planlamadığı yerleri planlarına dahil ediyoruz. Geri dönüşler ise çok memnun edici. Kısacası “Dünyayı geziyorum namazlarımı kılabiliyorum”.

Artık insanlar tur satın almak yerine uçak biletini alıp, istediğini oteli ayarlayıp kendi tatilini kendi planlamak istiyor. Siz turlara olan ilgiyi canlı tutmak için neler yapıyorsunuz?

Dijital ortamda seyahat etmek için her imkan var ve artık seyahat etmek çok kolay. Fakat yurt dışına çıkmak için bir acenteden veya tur operatörünün hazırladığı tur paketlerini almak hala belli bir kesim için çok daha rahat. Özellikle yabancı dil sorunu yaşayanlar, tek başına yurtdışında güvenli şekilde gezemeyeceğini düşünenler, gibi farklı ülkelere seyahat etmek isteyenler turizm acentelerine başvuruyor. Bizim hitap ettiğimiz kesim ise, hassasiyetlerinden ötürü istediği yere rahatlıkla seyahat edemiyor. Hünkar International Halal Travel olarak helal yemek sunmamız, ibadet yerleri ayarlamamız misafirlerimizin ilk dikkatini çeken şey oluyor. Ayrıca turlarda ekstra tur veya ekstra gezi bedeli adı altında ücret almamız gelen yolcuları müşteri olarak değil misafir olarak görmemiz turlarımıza olan ilgiyi her daim canlı tutuyor.

Acentalarınız üzerinden rezervasyon yapan kişiler en çok hangi bölgelere ilgi gösteriyorlar? 

İlk olarak önem verdiğimiz destinasyonların başında Kudüs, İspanya Endülüs, Bosna ve Balkanlar geliyor. Buraları biz ata yadigarı olarak görüyoruz. İspanya hariç diğer bölgelerde yüzyıllarca adaletli bir şekilde yönetimi sağlamışız. İspanya Endülüs ise 800 yıl gibi uzun bir süre İslam toprakları olarak kalmış. Bu bölgelerde bulunan Osmanlı ve İslam eserlerini görmek misafirlerimizi çok heyecanlandırıyor. Ayrıca yılın trendi veya mevsimine göre İtalya, Orta Avrupa, Butik Avrupa, Benelux Paris, Dubai, İran, Fas, Özbekistan, Hindistan tur organize ettiğimiz diğer destinasyonların başında geliyor.

Türk turistlerin internet üzerinden tur satışına olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnternet üzerinden tur satışları Türkiye’de şu an yaygın değil. Mutlaka yolcu bir satış temsilcisinin sesini duymak okuduğu tur programını birde onun ağzından dinlemek güvenmek istiyor. İleride bu durumun çok fazla değişeceğini düşünmüyoruz. Ama insanların bizlere internet üzerinden ulaştığı bir gerçek.

Gelecekte planladığınız yenilikler olacak mı? Sizi nerede göreceğiz?

2019 – 2021 ve 2023 hedeflerimiz var. Gelecekte farklı ülkelerde temsilcilikler açmayı düşünüyoruz. Ayrıca gemi seyahati hala düşünülen ama gerçekleştirilemeyen Helal Turizm için çok büyük bir eksiklik. Bu sorunları zamanla çözeceğimizi ve Global pazarda ismimizi fazlasıyla duyurmaya devam edeceğiz.

Sizce, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde gelecekte seyahat sektörü teknolojinin etkisinde kalacak mı?

Her pazar ve her üründe olduğu gibi seyahat sektörü de teknolojiden etkilenecektir. Biz sürekli alt yapı yatırımı yaparak online satış yapan acentalarımıza daha rahat bir kullanım sunmayı hedefliyoruz. Fakat teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin yapılacak olan bir kültür turu ise yolcu mutlaka canlı bir ses duymak isteyecektir.     

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Pazarımız hakkında kısaca rakamlarla bilgi vermek isterim.

Müslümanların seyahat etme oranı 20 yıl öncesine göre 7,5 kat daha arttı. Dünya üzerindeki her 4 kişiden birinin Müslüman oluşu, Müslüman kesimin seyahatte daha çok harcama yapmaları, 2003 yılına kadar olan bastırılmış İslami ihtiyaçları karşılayacak seyahat anlayışını açığa çıkararak dünya turizm devlerini adeta yarışır hale getirdi. Muhafazakâr kesim uluslararası seyahatlerine, 1 yılda 151 milyar dolar harcarken, bu rakam 2023’te 243 milyar dolar olarak hedeflendi.

Dünya genelinde seyahat eden Müslümanların yüzde 60’ı namaz, oruç gibi ibadetlerini seyahat esnasında yerine getirirken, helal yemek konusunda hassas davranıyor. Türkiye’de muhafazakâr kesimin geneli hac-umre ziyaretlerine öncelik verirken, Müslüman olmayan ülkeleri ziyaret etmek için çekiniyor. Gittikleri yerlerde helal yemek bulmak, namazlarını kılmak gibi hassasiyetlerden ötürü Müslüman olmayan ülkelere seyahat etmeyi arzulasalar bile gerçekleştirmiyorlar. Bizde işte tam burada Hünkar Turizm olarak devreye girerek misafirlerimize huzurlu seyahatler planlıyoruz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz