HotelRunner İş Ortakları Başarı Direktörü Rıza Kaynak’tan “Dağıtım Kanalları ile İşbirliğini Yeniden Düşünmek” 0

Önceden sadece “olsa iyi olur” dediğimiz, son yıllarda ise “olmazsa olmaz” hale gelen online dağıtım ve kanal yönetim platformları artık her boyuttan tesis için paha biçilemez olan yazılımlar haline gelmiştir. Dahası, önceden sadece büyük otellerin  ya da otel zincirlerinin kullandığı kanal yönetim platformları ya da benzeri yazılımlar artık küçük ve butik oteller dahil her boyutta tesis için ulaşılabilir durumda.

Ana işlevi tesislerin fiyat ve müsaitliğini tek bir platform üzerinden düzenlemek olan kanal yönetim platformları sayesinde birden fazla online satış kanalı ve seyahat acentesine bağlanabilir ve envanterinizi yönetebilirsiniz. Bunun sonucunda, hem operasyonel verimliliğinizi artırır hem de çifte rezervasyon gibi, hem tesis hem de misafir için fazlasıyla sıkıntı yaratabilecek bir durumun önüne geçmiş olursunuz. Software Advice’ın yapmış olduğu araştırmaya göre, böyle bir durumda misafirlerin yaklaşık %80’i bir daha sizi tercih etmeyecektir, %44’ü ise sosyal medya platformlarında tesisle ilgili kötü yorumlarda bulunacaktır.

Kanal yönetim platformu kullanmanın diğer bir avantajı ise, günümüzde fazlasıyla değerli olan zamanın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanımasıdır. Tek bir platform üzerinden fiyat ve müsaitlik yönetebilmek, farklı kanal ve Extranet’lerde gerçekleştirilen işlem süresini minimuma indirir. Gelen rezervasyon bilgilerinin farklı platformlar üzerinde kaydını tutmak ve güncellemek gereksinimi ortadan kalkar. Böylelikle hem oluşabilecek rezervasyon kayıpları önlenmiş hem he müşteri memnuniyeti arttırılmış olur.

Günümüzde kanal yönetim platformları, kendi işlevlerini geliştirerek ve genişleterek, çeşitli dağıtım kanallarına bağlanmanın yanı sıra, doğrudan rezervasyon almaya yönelik imkanlar da sunmaktadır. Platformunun sağlayacağı tam entegre rezervasyon modülü sayesinde, tesisler kendi web siteleri üzerinden rezervasyon alabilir ve karlılıklarını artırabilir. Böylece, tesisler web sitelerini de bir dağıtım kanalı haline getirebilir ve halihazırda kullanmakta oldukları platform üzerinden bütün işlemlerini yönetebilir.

Turizm sektörünün bir diğer yenilikçi gerçeği ise meta-arama platformlarıdır. 21. yüzyılda, seyahatini planlayan bir müşteri, artık tek bir seyahat acentesinden rezervasyon yapmaktansa bütün seçeneklerini tek bir platformda görüp değerlendirmeyi tercih etmektedir. Çağa uyum sağlayan dağıtım ve online satış yönetim platformları, stratejik anlaşmalar yaparak tesisler ve Google, Skyscanner ve Neredekal.com gibi meta-arama platformları arasında direkt ve dijital kontrat yapabilme imkanı da sunar. Böylelikle, tesisler uzun ve uğraşlı kontrat süreçlerini atlatarak, doğrudan bu platformlarda odalarını listeleyebilir, içerik yükleyebilir ve direkt rezervasyonlarını artırabilir.

Teknoloji, turizm sektörünü her geçen gün daha da ileriye taşıyor. Her yeni gelişme ve turizm işletmelerinden gelen talepler doğrultusunda, kanal yönetim platformları da kendini geliştirmek durumunda kalmaktadır. İleri seviye teknolojik altyapısı sayesinde bir kanal yöneticisinden çok daha fazlası olan HotelRunner platformu, online seyahat acentelerine bağlanma, meta-arama platformları ile entegre olma ve tam entegre rezervasyon modülü gibi ana işlevlerinin yanı sıra bünyesindeki tesislere Facebook Rezervasyon Modülü, Önbüro, Misafir İlişkileri ve Çağrı Merkezi Yönetimi ve Analitik Raporlama gibi pek çok özelliği de beraberinde sunar.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.