HomeAway, Birleşik Krallık Pazarının Geleceği için Umutlu 0

Tatil Amaçlı Kiralama Hizmeti uzmanı HomeAway, Sterlin’in değerindeki ani düşüşün, İngilizlerin seyahatlerini ertelemelerine yol açmadığını ileri sürüyor.

Expedia tarafından 2015’te 3.9 milyar $ karşılığında satın alınan site, 1,000 kişi ile yapılan bir anketin sonucunda, bu yıl fiyatların artacağını bekleyen kesimin %54’lük oranıyla, Sterlin’in değerinin akla ilk gelen kriter olduğunu belirtiyor.

Ancak, HomeAway’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika yönetim direktörü Marcello Mastioni, bu ezici çoğunluğun tatil harcamalarında kesinti yapmayı planamadıklarını söylüyor.

“Sonuçlar oldukça ümit verici. İnsanların, Brexit’ten bir tatil ile kaçmak istemeleri gibi ilginç bir detay söz konusu.”

Ülke dışına seyahatlere yönelik görünürdeki iyimser tahminlere rağmen, HomeAway, ‘staycation’ (Birleşik Krallık’ta tatil yapmak) trendinin, her zamanki gibi canlı kalmayı sürdürdüğü sonucuna da ulaştı.

2016 yılında İngilizler arasında, Birleşik Krallık sınırları içinde yapılacak tatillerin büyüme kaydeden piyasanın, ankete katılanların %20’sinin, 2017 yılında bir önceki yıla göre daha fazla ülke içi tatil yapma niyetinde olduklarını söylemesiyle birlikte büyümeye devam edeceği görülüyor.

Mastioni, bu sayının, aileler için %34 ile daha da yüksek olduğunu belirtti.

Mastioni: “Genel olarak İngiltere pazarını düşündüğünüzde görünüm olumlu, çünkü güçsüz sterlin, pek çok uluslararası gezgini Birleşik Krallık’a çekecek.”, diyerek sözlerini sürdürdü.

HomeAway, dayalı döşeli kiralık evleri geleneksel ve güvenilir bir online rezervasyon platformuna getirmenin, tatil harcalamarında tasarruf etme arayışındaki daha çok insanın, bunu bir seçenek olarak görmeleri anlamına geldiği kanısını taşıyor.

Maliyetler konusunda bilinçli hareket eden tatilciler, 2008’deki çöküşten bu yana harcamalarını kontrol altında tutmak için kitleler halinde herşey dahil tatil merkezlerine gitmekteydiler.

Tatil amaçlı kiralamalarda konukların kendi yemeklerini hazırlaması, harcamaları yönetmek için alternatif bir yol sunuyor ve konaklama bakımından, ayrıca geniş ailelerin ve arkadaş gruplarının birlikte seyahat etmeleri yönündeki trende daha uyumlu olma özelliğini taşıyor.

Mastioni: “Tatil amaçlı kiralık mülkler, gezginler için, bütçelerini aşmama ve bütün bir evde konaklayarak harika bir tatil noktasının tadını çıkarma olanakları yaratıyor.

“Artık piyasada daha fazla sayıda envanter var. Aklımızdan geçen ise, elmalar ile elmaları kıyaslama temelinde, eşdeğer bir otelin yarı fiyatına, en az iki kat alana sahip olmak.”

HomeAway’in verilerine göre Birleşik Krallık pazarındaki 2016’nin başta gelen trendleri:

 • Malaga, 2016’da İngilizlerin en çok tercih ettiği tatil noktası oldu
 • İspanya’daki Barcelona ve Mallorca gibi diğer cazibe merkezleri ilk üçte yer aldı
 • Amsterdam 2015’te yer aldığı zirveden altıncılığa düştü
 • Popülerliği artan Orlando’daki Disney World dördüncü sırada yer aldı
 • İlk 20’de yer alan lokasyonların üçte ikisini İspanya’daki noktalar oluştururken, bunların %85’i Avrupa’daki lokasyonlar oldu
 • İspanya, ABD, Portekiz, Hollanda ve Fransa, ilk 20’de yer alan ülkeler oldu
 • Cornwall; New York, Costa del Sol ve Amsterdam’ı geride bırakarak, başta gelen ‘staycation’ lokasyonu olarak Londra’ya yetişti
 • Üçüncü ve dördüncü en popüler ‘staycation’ lokasyonları Yorkshire ve Devon oldu
 • Ocak ayının ikinci ve üçüncü haftaları, tatil evleri için yapılan rezervasyonların en yoğun olduğu dönemler oldu
 • Londra, deniz aşırı ülkelerden gelen turistler için ilk sırada gelen lokasyon olmayı sürdürdü
 • Ayrshire ve Arran ikinci sırayı aldı ve uluslararası turistler için ilk 20’de yer alan noktaların %45’i İskoçya’da yer aldı.

“Otellerin kapladıkları alanın sınırlı olduğu tatil lokasyonları sunma eğiliminde olmamızdan dolayı yüksek taleplerle karşılaşan bu yerlerde fiyat artışları yaşamıyoruz.

“Geniş seyahat sektörü üzerine düşündüğünüzde, Birleşik Krallık online satın alma benzeri araçlar için en gelişmiş pazarlardan birisi, ama yine de şaşırtıcı bir biçimde seyahat acentelerine ve tur operatörlerine yönelmeyi sürdürüyor.

“Birleşik Krallık’taki gezginler için düşük maliyetli uçuş seçeneklerinde bir patlama söz konusu ve bizler, tatil amaçlı kiralık mülkler gibi konaklama seçeneklerinin online rezervasyonunun norm haline geldiği anda olası bir kaymanın gerçekleşeceğini görüyoruz.

“HomeAway, online rezervasyon becerileri açısından büyük ilerleme kaydetti. Envanterimizin ezici çoğunluğu, online olarak rezervasyon yapılabilir durumda.”

Site, anında onay olanağı sunan ve geri kalan işlemlerin çoğunun 24 saatlik bir fiyat teklifi ve bekletme temeline dayalı olarak erişilebilir olduğu ‘Instant Book’ üzerinden erişilebilir durumdaki bir milyon mülkü bünyesinde taşıyor.

Sektördeki devamlı sorunlardan birisi, tatil amaçlı kiralık mülklerin istek uyandıran doğasından kaynaklanan dolandırıcılık riski ve güvenilir geleneksel tur operatörleri açısından bunların yönetiminin zorlu olması.

HomeAway, bu algıya karşı koymak için harekete geçti ve şimdi sorunları olan tüm müşterilere yılın 365 günü, 7 gün 24 saat destek ve rezervasyonlarda para iade garantisi sunarak iç rahatlığı sağlıyor.

Mastioni, açıklamalarına şu sözleri ekliyor: “Bu, tatil amaçlı kiralık mülkleri, popüler bir tatil seçeneği haline getirmeye yönelik büyük vizyonumuzun bir parçası.

“Mülk sahipleri ve müşteriler için sorumluluk alıyor ve güvence ile karşılıklı teminat sağlıyoruz.”

Bir abonelik modelinden, rezervasyon işlemi başına ödeme modeline geçiş, mülk sahipleri daha başarılı olan HomeAway’den doğrudan yararlandıkları için kaliteyi arttırmaya ayrıca yardımcı oluyor.

Firma şimdi, özel mülk sahiplerine ve mülk yöneticilerine, daha fazla rezervasyon çekmek amacıyla listelemelerinin kalitesini nasıl iyileştirebileceklerine dair öneriler ve ipuçları sunuyor.

Bu da, sonuç olarak, açıklamaların daha doğru olmasını ve böylece şikayetlerin azalmasını sağlamakta veya mülk sahiplerinin mülklerine yatırım yapmaktan başka bir seçeneklerinin olmamasına, aksi takdirde kayıp yaşamalarına neden olmaktadır.

HomeAway, otel alanındaki TripAdvisor’ın yaptığı gibi, tatil amaçlı kiralık mülk pazarında düşük kaliteli tedarikçiler için saklanacak bir yerin kalmamasını sağlıyor.

Mastioni sözlerini sürdürüyor: “Bu durum, mülk sahiplerini ve bizleri, mümkün olan en iyi deneyimleri sunmaya teşvik ediyor. Başarıyı, bünyemizdeki mülk sahipleriyle paylaşıyoruz ve biz, bunun harika bir model olduğu kanısını taşıyoruz.

“Genel olarak, tatil amaçlı kiralık mülklerin herkes için bir kazan-kazan çözümü olduğunu düşünüyoruz. Gezginler bunları seviyor ve büyümenin kilit önem taşıyan itici güçlerinden birisi, henüz çok sayıda insanın bunu denememiş olması. Bunu denediklerinde çok seviyorlar.

“Turizmde büyümenin sağlanmasında kesinlikle bir rolümüzün olduğunu düşünüyoruz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe